VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se sportuje na vozíku? Uvidíte to zítra v léčebně

Luže - Víte co jsou paralympijské sporty? Chcete-li je blíže poznat, přijďte zítra do Hamzovy léčebny v Luži Košumberku a užijte si v rámci 45. Košumberských her odpoledne plné zážitků.

18.9.2013
SDÍLEJ:

Jak se sportuje na vozíku? Uvidíte to zítra v léčebněFoto: archiv léčebny

Akce začíná ve 13 hodin hromadným startem „Symbolického běhu" areálem Hamzovy léčebny.

Náročný trojboj

O tom jak se nejen žije, ale i vrcholově sportuje na invalidním vozíku, povypráví stříbrný paralympionik Radek Procházka. „V trojboji, který zahrnuje závěsný kuželník, petangue (hra podobná paralympijské boccie), jízdu na invalidním vozíku či handbiku si můžete sami vyzkoušet, jak náročné tyto sporty jsou. V krátkých ukázkách vám představíme atletické disciplíny, bocciu a mnoho dalšího ze sportovního světa hendikepovaných.", dodává Radek Procházka.

Hlavním mottem je však pomoci najít zdravotně handicapovaným sebeuplatnění a dát jim šanci vyniknout.

Akce má záštitu

Záštitu nad akcí převzala Česká federace Spastic handicap o. s. která organizačně řídí také TJ Léčebnu Košumberk, sportovní oddíl sdružující téměř tisíc zdravotně handicapovaných sportovců od dětského věku až po dospělé z celé ČR. Členy jsou nejen pacienti s pohybovými problémy, kteří se pravidelně léčí v Hamzově léčebně, ale i jejich rodiče, přátelé a příznivci sportu zdravotně postižených. Oddílové příspěvky jsou dobrovolné s ohledem na tíživou finanční situaci v rodinách zdravotně postižených.

Kromě pravidelných tréninků pořádá TJ Léčebna Košumberk také vlastní soutěže, pomáhá sportovcům k účasti na závodech s mezinárodní účastí v celé ČR i v zahraničí. Podporuje své sportovce i po skončení léčebně rehabilitační péče v Hamzově léčebně, především se jim snaží zajistit optimální tréninkové podmínky, potřebné speciální pomůcky a ochotné sponzory. „Také Hamzova léčebna své sportovce v rámci svých možností podporuje", říká MUDr. Václav Volejník, CSc., ředitel Hamzovy léčebny v Luži.

Zdravý životní styl

Hamzovu léčebnu založil prof. MUDr. František Hamza již v roce 1901. Díky své geniálnosti léčebně vtiskl mnoho moderních prvků stavebně a provozně. Vtiskl ale i moderního ducha, který se udržuje dodnes. Mám tím na mysli pečlivý přístup k pacientům, požadavky na moderní léčebné postupy i sledování zájmů a spokojenosti pacienta při pobytu v léčebně. Hamza podporoval zdravý životní styl, cvičení a hry na velkých slunných pískovištích a dokonce léčbu prací, i když před sto lety tyto programy samozřejmě nazýval jinak. Věříme, že léčebna nedělá svému zakladateli hanbu, a že i v moderní době naplňuje všechny jeho ideje.

Léčebna historicky neměla nikdy méně, než 500 lůžek soustředěných v jednom areálu. Nyní jich je 505. Jsme tedy skutečně největším zařízením svého typu v České republice. Snažíme se, aby se pacienti u nás cítili jako v domácím prostředí. Aby strava byla chutná, léčebný personál vstřícný a přívětivý, a aby léčebný pobyt u nás byl pro pacienta efektivní, smysluplný. Poskytujeme ucelenou rehabilitační péči v kompletním multidisciplinárním týmu a s výtečným vybavením v oblasti přístrojové.

Odborný personál

Trvale se zvyšuje i potřebná specializace personálu v ošetřovatelských a v léčebných fyzio i ergoterapeutických procesech. Cvičebny jsou vybaveny kvalitními rehabilitačními stoly a zařízeními typu Redcord. Plně vybavená je také mechanoterapie. Jako jedni z prvních využíváme speciální vertikalizační stůl Erigo s dynamickým pohonem pro pohyb dolních končetin. U pacientů s poruchou vertikalizace a koordinace chůze tak dochází nácvikem na přístroji Erigo k výraznému zlepšení. V rámci této terapie využíváme plasticity mozku k reedukaci schopnosti chůze a vertikálního stoje u imobilních pacientů. Zvyšuje se tak pravděpodobnost obnovy chůze u pacientů po cévních mozkových příhodách, ale i některých typů poranění páteře a míchy, kraniotraumatech a dalších onemocněních. Výborných výsledků dosahujeme také cvičením postižené horní končetiny a ruky po cévní příhodě mozkové pomocí přístroje Armeo, robotické ruky (obrázek). V průběhu roku 2012 byla rehabilitace ruky ordinována již 321 pacientům.

Samozřejmostí je poskytování vodoléčby, ergoterapie a ostatních procedur fyzikální terapie. V léčebně je ale aplikována i hipoterapie dětem i dospělým, jako přímá součást léčebného procesu!

Protetické pomůcky

Nedílnou součástí rehabilitační péče je protetické oddělení Hamzovy léčebny. Pacient je během pobytu v léčebně vybaven potřebnými individuálními protetickými pomůckami. Pacientům po amputaci končetiny, kteří byli přeloženi z akutního lůžka na lůžko HL, vyrobíme prvoprotézu během hospitalizace. Předání probíhá pod dohledem odborného lékaře, navazuje nácvik chůze s fyzioterapeutem a edukace v používání pomůcky. V loňském roce jsme rozšířili výrobu o služby pro veřejnost.

V dubnu letošního roku jsme po částečné opravě budovy znovu otevřeli lůžka pro pacienty samostatného lůžkového oddělení rehabilitační ošetřovatelské péče v pavilónu C (LOOP), kterých bude od 1.7.2013 celkem 85. Probíhá zde zcela ojedinělý program rehabilitačního ošetřovatelství, nové pojetí péče o pacienta s důrazem na rehabilitaci, a to včetně sociální rehabilitace a sociálního poradenství, s využitím odborného personálního a technického vybavení Hamzovy léčebny.

Jana Zavřelová, HL Luže

Autor: Redakce

18.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marioneta malé tanečnice.
2

Muzeum chystá výstavu věnovanou jediné loutce

Kominík při práci.

Hasiči varují: Dejte pozor na nevyčištěný komín

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Chrudim – Městu se daří snižovat zůstatek nesplacených úvěrů. Radnice si tak bude moci případně vzít bez obav nový úvěr na zajištění některé z připravovaných větších investic.

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Chrudim - Sobotním soupeřem chrudimského týmu byl šestý celek ČFL - SK Benešov. Utkání začali domácí ofenzívně a vypracovali si několik příležitostí.

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Chrudim - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení