VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vypadá Ježíšek? Děti kreslí Santu, ale i stigmata

Chrudim - V dětských představách se objevují také ježci. Faráře Jiřího Heblta jsme požádali, aby shrnul historii zpodobňování tváře Ježíš Krista.

24.12.2015
SDÍLEJ:

VÍTEK namaloval Ježíškovi čtyři ruce, možná aby lépe naděloval. Foto: DENÍK

Poprosili jsme děti z Mateřské školy U Stadionu, aby namalovaly, jak si představují Ježíška. Sešlo se nám deset výkresů, kde se objevují například magické víly nebo dokonce jakási brouka připomínající postava se dvěma páry rukou, leč zbylá díla můžeme už bez potíží rozdělit do několika tematických okruhů.

Tím prvním je postava zahalená do červeného hávu s čepicí s bambulí na hlavě tedy jakýsi mix Santy Clause a Mikuláše v jednom. Druhá podoba se pohybuje v ryze zoologické oblasti. Například Kristýnka namalovala stromek s dárky, kolem nějž šmejdí obyčejný ježek. Není se čemu divit, dospělí často používají zdrobněliny jako: „Ježuch", „Dostaneš naježíno," i samotné slovo Ježíšek tak trochu zvukomalebně k tomu ježkovi inklinuje.

Poměrně velkým překvapením byl obrázek šestileté Verunky Mikanové, která nakreslila dospělého Ježíše na kříži, z jehož rukou i nohou kane krev.

I na tomto drobném výtvarném vzorku můžeme pozorovat, že českého Ježíška nelze chápat jako konkrétní postavu, ale jako čistou esenci Vánoc. Pro obchodníky však tato abstraktnost představuje hotové neštěstí.

Aby se produkty dobře prodávaly, je třeba je ukrýt za jasně identifikovatelný symbol. Potíž tkví v tom, že Ježíškova jediná oficiální podoba je malé robátko v betlémských jesličkách, které zahřívá osel a vůl. Dospělá varianta Ježíše coby třiatřicetiletého muže s dlouhými vlasy také není použitelná.

To je také důvod té masové invaze Santů Clausů, nyní dokonce i Dědů Mrázů, do českých obchodů. Ten má podobu jasnou, divácky příjemnou a jasně odkazuje na Vánoce a s nimi spojeným nákupem dárků. Jesličky s novorozenětem na seně by se na letácích obchodních řetězců nevyjímaly dvakrát dobře.

Podoba Ježíše Krista v průběhu věků

Jiří Heblt.O existenci Ježíše Krista máme zprávy nejenom z evangelií, ale i z některých dalších zmínek, např. od římských historiků. Autentickou podobu Kristovy tváře však neznáme, nebyl zachycen žádným tehdejším umělcem. Můžeme se právem domnívat, že Kristus jako příslušník židovského národa měl semitské rysy, tedy tmavé vlasy a zřejmě i delší vousy jako tehdejší židovští učenci. Nejstarší literární popisy jeho tváře se objevují až v některých mimobiblických spisech ve 4. století a zřejmě reagují už na nějaká tehdejší zobrazení. V římských katakombách už ve 4. století existuje symbolické zobrazení Krista většinou jako bezvousého mladíčka, někdy světlovlasého muže konajícího zázraky. Od 5. století se však najednou na více místech Římské říše začíná objevovat zobrazení Kristovy tváře se shodnými rysy, kromě delších tmavých vlasů a vousů jsou na nich i stopy utrpení. Odborníci soudí, že je ovlivnila podoba zachycená na tzv. Turínském plátně, které bylo tehdy uchováváno v Edesse, a na tzv. Veroničině roušce (druhém plátnu s otiskem Kristovy tváře, dnes je uloženo v italském městě Manopello).

Nejstarší dochovaný obraz na dřevěné desce s určitými „portrétními" rysy je uchováván v klášteře sv. Kateřiny pod horou Sinaj. Jde o malbu malovanou voskem (enkaustiku) patrně ze 7. století. Mnohé rysy jsou shodné s již zmiňovaným Turínským plátnem. Tento vzor ovlivnil Kristovo zobrazování na Východě, byl totiž opakované kopírován malíři ikon. Kristus na ikoně má pravidelnou symetrickou tvář s úzkým dlouhým nosem. Má většinou přísný výraz, jako by byl úplně bez emocí, ty totiž znamenají pomíjivost, on už je „mimo čas". Na západě bylo zobrazování Krista postupně „polidšťováno". Jeho tvář je pak většinou vlídná a přívětivá, s jen velmi lehkým úsměvem. Někdy bohužel však je představen až příliš líbivě a sladce, jako na barvotiscích a svatých obrázcích z 19. století.

Každý velký umělec měl však v sobě v minulosti velkou touhu pokusit se zachytit Krista a jeho tvář tak, jak k němu samotnému Kristovo poselství mluví. Jinak ho tedy zachytil Mistr Třeboňského oltáře a jinak Cranach, jinak Michelangelo, Raffael nebo El Greco, jinak autor našeho salvátorského obrazu. Každé zobrazení, ať už z Východu nebo Západu nás má vést „za obraz", tj. využít nadání umělce, využít jeho intuici, opustit barvy, dřevo nebo plátno, a dospět k modlitbě. Kristus totiž zjevuje tvář Otce, tj. Boha, který nás povolal k životu a nesmírně nás miluje.

Jiří Heblt, chrudimský arciděkan

Autor: Lukáš Vaníček

24.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda v Heřmanově Městci

Šofér chtěl přeparkovat a skončil zaklíněný v plotu

NICOLASE SLONKA (3,47 kg a 51 cm) si k 3leté Patricii pořídili 15.8. v 8:15 Dagmar a David z Vlčnova.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 19. srpna

Lidé zachránili život tonoucí potápěčce

Hlinecko - Nebýt pohotovosti přítomných lidí, v lomu na Hlinecku by vyhasl lidský život. V sobotu krátce před dvanáctou se zde topila potápěčka středních let.

Jiří Kajínek nazul kopačky a hrál fotbal za rodné Prachovice

Třemošnice – Páteční přátelské utkání prachovických fotbalistů s třemošnickým týmem recesistů vzbudilo rozruch. Proč? V prachovickém dresu nastoupil na stadion asi nejznámější rodák této obce – Jiří Kajínek.

I podruhé Chrudim doma bodovala naplno

Chrudim - Chrudim dostala díky losu výhodu domácího prostředí podruhé. A využila ji parádně. Nebezpečné Zápy nepustila do souvislého tlaku a vytvářela si dost šancí ke skórování. Brankář  Záp Straka byl výborný a týmu hodně pomohl.

Na mistrovství republiky budou také hasiči z Chrudimska

Chrudimsko – Hasičský záchranný sbor (HZS) hl. m. Prahy a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska pořádají v Praze ve dnech 25. – 27. srpna Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení