VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroslav Kutílek létá do práce na ropnou plošinu vrtulníkem

Třemošnice - Nejednoho romantika možná sladce píchne u srdce při představě práce na ropné plošině. Pro technika Jaroslava Kutílka z Třemošnice je to však denní chleba. A spíš než o romantice hovoří mladý technik o každodenní tvrdé práci.

25.10.2012
SDÍLEJ:

Pohled na soustavu ropných plošin v Singapuru.Foto: archiv Jaroslava Kutílka

Jaroslav Kutílek vystudoval strojní fakultu ČVUT, obor automatizace. Po skončení studia hledal zajímavou a perspektivní práci. Nakonec se rozhodl pro malou firmu nabízející práci na ropných plošinách v Norsku. Firma se podílí na dodávání a výrobě automatizačních řídících systémů a dokumentů pro ropné plošiny. Jde o systémy, jež umožňují ovládat za pomoci počítače procesy na plošinách. Náleží k nim i dodávky bezpečnostních systémů.

V práci jen anglicky

„Dodání dokumentů a systémů zabezpečení má několik fází. Začíná vypracováním dokumentace a programů, což trvá dva až tři měsíce. Další fáze je na pobřeží, kde dojde k testování a zkoušení celého projektu. Závěrečnou fází je instalace přímo na plošinách. Naše firma připraví za rok čtyři až pět projektů pro plovoucí plošiny," uvádí Jaroslav Kutílek, jenž příležitostně pracoval i v jiných zemích. „Byl jsem třeba na plošinách v ázerbajdžánském Baku, ale také v Číně, v Africe a jinde, kde jsou ropné plošiny na moři."

Na norských plošinách se pracuje v systému tři týdny na moři a tři týdny doma. Na plošině se mluví anglicky a lidé se na ni dopravují vrtulníkem, do něhož se vejde až dvacet lidí. „Z času stráveného na pevnině pracuji jeden týden s kolegy v Praze na vývoji dalších zabezpečovacích zařízení. Na plošině pak bydlím v kajutě. Standardem jsou tu kajuty pro dvě osoby, ale vzhledem k tomu, že každý pracujeme v protější směně, tak se ani nevidíme. Pracovní doba na plošinách je dvanáctihodinová. Což je dobré, protože jeden pracuje a druhý odpočívá a není nijak rušen. Práce je zde jinak velmi fyzicky náročná," podotýká technik.

Lahůdky zdarma

K vybavení ropných plošin patří velké restaurační a kuchyňské zařízení a bufet. „Jídlo se zde podává po celý den, zdarma. Je to vlastně snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře a tak to pokračuje i v noci. Úroveň restauračního zařízení dosahuje kvalit pětihvězdičkového hotelu. Strava je pestrá a bohatá. Každý si může vybrat z mnoha hlavních jídel a příloh. Každou sobotu večer se tady konají tematické večeře. Obsluha a kuchaři se obléknou do stylového oblečení, všude je slavnostní výzdoba a atmosféru doplňují rozsvícené svíčky na stolech. Tematické večeře se podávají podle států. Například, thajská kuchyně, španělská a třeba i česká kuchyně. Ve velkém výběru je možné ochutnat také rybí speciality. Když jsem byl v Číně a v Singapuru, tak tam se podávají jako hlavní jídlo mořské plody. Alkoholické nápoje se z bezpečnostních důvodů na plošinách nepodávají vůbec. Zásoba potravin je alespoň na 14 dní. Na mořských plošinách je nulová tolerance odpadu, odpad se odváží na pevninu a tam se dále zpracovává," říká Jaroslav Kutílek.

Po práci následuje volno. Plošiny jsou ohromně velké a je na nich dostatek místa pro společenské a sportovní místnosti a tělocvičny, vybavené sportovním náčiním, kulečníky a mnohdy i squashovými kurty. Pracovníci na ropných plošinách mají rovněž možnost využit počítače pro osobní potřebu.

Věž pod hladinou

Existují různé druhy plošin. V Norsku jsou provozovány plošiny uchycené betonovými sloupy ke dnu. Délka těchto sloupů se pohybuje kolem 150 metrů a svou konstrukcí připomínají Eiffelovu věž. Část plošiny nad hladinou moře je průměrně vysoká jako šesti až osmipodlažní dům o půdorysu 60 x 100 metrů. „Musí přitom odolat vlnám, jež mohou dosáhnout až 26 metrů. Konstrukce je řešena tak, aby odolala soli a hlavně povětrnostním podmínkám spojeným s výkyvy. Životnost plošiny je kolem 40 let," doplňuje technik.

Dalším typem plošin jsou ty, jež jsou uchyceny lany ke dnu. „Hloubky mezi takovou plošinou a dnem dosahují až kolem tří kilometrů. Takové plošiny se využívají například v jihovýchodní Asií či v Brazílii. Jejich výkyvy činí až 15 metrů," uzavírá Jaroslav Kutílek.

Pavel Kalina

Pokračování v pátek

Autor: Redakce

25.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies