VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jenišovice vyhrály Zlatou stuhu v soutěži Vesnice roku

Jenišovice - /FOTOGALERIE/ Potěšující zprávu o vítězství v krajském kole Vesnice roku 2009 dostal starosta obce Petr Pitra už ve čtvrtek v ranních hodinách, ale neoficiální cestou.

12.6.2009
SDÍLEJ:

Ze života obce Jenišovice na Chrudimsku, která získala Zlatou stuhu v soutěži Vesnice roku 2009.Foto: Karel Dvořák

„Už jsem něco takového slyšel, stále tomu nevěřím,“ řekl Chrudimskému deníku poté, co redakce dostala informaci o jenišovickém úspěchu od tiskové mluvčí Pardubického kraje Magdaleny Navrátilové.

„Zlatá stuha patří Jenišovicím, které postupují do celostátního kola,“ řekla Navrátilová. Do krajského kola soutěže se z Chrudimska přihlásily kromě Jenišovic i Stolany a Krásné.

Jenišovice se poprvé do Vesnice roku přihlásily v roce 1997, následovaly roky 2002, 2006 a 2008. Celkem obdržely dva diplomy a krajskou Modrou stuhu za společenský život v obci. Ten je v Jenišovicích bohatý, o tom se ostatně přesvědčili návštěvníci a účastníci loňských oslav 920. výročí první písemné zmínky o Jenišovicích.

Porota krajského kola soutěže před nedávnem navštívila obec, zajímala se o její rozvoj včetně místních částí, zajímala ji údržba zeleně a celková péče o krajinu. „Možná to, jakým způsobem se staráme o životní prostředí, nakonec o Zlaté stuze rozhodlo,“ míní starosta Jenišovic Petr Pitra, pro kterého je krajské prvenství v soutěži určitě hezkým dárkem k letošnímu dvacátému výročí působení v čele obce.

Jenišovice: vesnice roku 2009 Pardubického kraje

Pardubice (11. 6. 2009) – Patnáctého ročníku krajské soutěže Vesnice roku 2009 se zúčastnilo 22 obcí ze čtyř okresů Pardubického kraje. Prestižní zlatou stuhu vyhrály Jenišovice na Chrudimsku, které postupují do celostátního finále. Modrou stuhu za společenský život udělila komise obci Cerekvice nad Loučnou (Svitavy). Činnost s mládeží vynesla bílou stuhu obci Svinčany na Pardubicku, o zeleň a životní prostředí se nejlépe starají v Horních Ředicích. Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu převezmou zástupci Telecího na Poličsku. Titul Skokan roku letos putuje do Českých Heřmanic v okrese Ústí nad Orlicí. Starostové obcí převezmou ocenění na slavnosti ve vítězných Jenišovicích, která se bude konat ve středu 19. srpna 2009.

„Soutěž Vesnice roku motivuje obce, aby se rozvíjely a pracovaly ve prospěch občanů,“ je přesvědčený hejtman Radko Martínek o prestiži soutěže. „V současnosti se do ní hlásí především vesnice, které mají opravdu co ukázat a čím se pochlubit.“ Hodnotitelská komise pro rozvoj a obnovu venkova jezdila po vesnicích od prvního do desátého června. Ve vesnicích se seznámila s investičními záměry, ale i informačními technologiemi, podnikáním, spolky a místními památkami. Na prezentaci dostal starosta dvě hodiny. Procházka po návsi dokreslila pohled na každou z přihlášených obcí.

Soutěž Vesnice roku vyhlašují Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo zemědělství. Soutěž v Pardubickém kraji se v kraji koná od doby založení krajů, dříve soutěžily obce za Východočeský kraj.

Přehled vítězných obci:

2001 – Kameničky, zvítězily i v celostátním kole
2002 - Horní Ředice
2003 - Trpín
2004 - Jaroměřice
2005 - Borová
2006 - Lubná
2007 - Morašice
2008 - Osík
2009 - Jenišovice


Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí

Autor: Romana Netolická

12.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
NARINE ELA RAMEŠOVÁ (3,12 kg a 49 cm) mezi sebe přivítali 21.5. v 18:38 Renata a Vašek z Míčova a jejich Vivien (6) a Samuel (3).
11

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 27. května

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi.
8

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi

Pacientům pomáhá se cvičením robot. Chybí mu ale jméno

Luže – V Hamzově léčebně na Košumberku již delší čas pomáhá zejména malým pacientům při cvičení robot nebo vláček. Tyto zdánlivé hračky jsou však prošpikované senzory a malými motorky, takže s nimi může dítě manipulovat na dálku pouze pohybem končetin. Například rychlost plastového vlaku reguluje pomocí paže. Malý pacient se většinou zabere do hry a ani si neuvědomuje, že zároveň vykonává taková cvičení, která mu pomáhají s rehabilitací.

Celostátně hledané děti našli strážníci

Chrudim – Ve čtvrtek po půl osmé ráno zdrželi strážníci v ulici Na Rozhledně chlapce a dívku, kteří zde podle oznamovatele rámusili. Jak se ukázalo, byli to chovanci Dětského domova se školou Chrudim (DDŠ), momentálně na útěku. Hlídka je předala policistům.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Třemošnice - Ve středu večer odstartoval jeden z dvojzávodu o pohár města Třemošnice. Letošní krosový běh byl již devatenáctým v pořadí a nenechaly si ho ujít na dvě desítky běžců. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies