VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jenišovice vyhrály Zlatou stuhu v soutěži Vesnice roku

Jenišovice - /FOTOGALERIE/ Potěšující zprávu o vítězství v krajském kole Vesnice roku 2009 dostal starosta obce Petr Pitra už ve čtvrtek v ranních hodinách, ale neoficiální cestou.

12.6.2009
SDÍLEJ:

Ze života obce Jenišovice na Chrudimsku, která získala Zlatou stuhu v soutěži Vesnice roku 2009.Foto: Karel Dvořák

„Už jsem něco takového slyšel, stále tomu nevěřím,“ řekl Chrudimskému deníku poté, co redakce dostala informaci o jenišovickém úspěchu od tiskové mluvčí Pardubického kraje Magdaleny Navrátilové.

„Zlatá stuha patří Jenišovicím, které postupují do celostátního kola,“ řekla Navrátilová. Do krajského kola soutěže se z Chrudimska přihlásily kromě Jenišovic i Stolany a Krásné.

Jenišovice se poprvé do Vesnice roku přihlásily v roce 1997, následovaly roky 2002, 2006 a 2008. Celkem obdržely dva diplomy a krajskou Modrou stuhu za společenský život v obci. Ten je v Jenišovicích bohatý, o tom se ostatně přesvědčili návštěvníci a účastníci loňských oslav 920. výročí první písemné zmínky o Jenišovicích.

Porota krajského kola soutěže před nedávnem navštívila obec, zajímala se o její rozvoj včetně místních částí, zajímala ji údržba zeleně a celková péče o krajinu. „Možná to, jakým způsobem se staráme o životní prostředí, nakonec o Zlaté stuze rozhodlo,“ míní starosta Jenišovic Petr Pitra, pro kterého je krajské prvenství v soutěži určitě hezkým dárkem k letošnímu dvacátému výročí působení v čele obce.

Jenišovice: vesnice roku 2009 Pardubického kraje

Pardubice (11. 6. 2009) – Patnáctého ročníku krajské soutěže Vesnice roku 2009 se zúčastnilo 22 obcí ze čtyř okresů Pardubického kraje. Prestižní zlatou stuhu vyhrály Jenišovice na Chrudimsku, které postupují do celostátního finále. Modrou stuhu za společenský život udělila komise obci Cerekvice nad Loučnou (Svitavy). Činnost s mládeží vynesla bílou stuhu obci Svinčany na Pardubicku, o zeleň a životní prostředí se nejlépe starají v Horních Ředicích. Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu převezmou zástupci Telecího na Poličsku. Titul Skokan roku letos putuje do Českých Heřmanic v okrese Ústí nad Orlicí. Starostové obcí převezmou ocenění na slavnosti ve vítězných Jenišovicích, která se bude konat ve středu 19. srpna 2009.

„Soutěž Vesnice roku motivuje obce, aby se rozvíjely a pracovaly ve prospěch občanů,“ je přesvědčený hejtman Radko Martínek o prestiži soutěže. „V současnosti se do ní hlásí především vesnice, které mají opravdu co ukázat a čím se pochlubit.“ Hodnotitelská komise pro rozvoj a obnovu venkova jezdila po vesnicích od prvního do desátého června. Ve vesnicích se seznámila s investičními záměry, ale i informačními technologiemi, podnikáním, spolky a místními památkami. Na prezentaci dostal starosta dvě hodiny. Procházka po návsi dokreslila pohled na každou z přihlášených obcí.

Soutěž Vesnice roku vyhlašují Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo zemědělství. Soutěž v Pardubickém kraji se v kraji koná od doby založení krajů, dříve soutěžily obce za Východočeský kraj.

Přehled vítězných obci:

2001 – Kameničky, zvítězily i v celostátním kole
2002 - Horní Ředice
2003 - Trpín
2004 - Jaroměřice
2005 - Borová
2006 - Lubná
2007 - Morašice
2008 - Osík
2009 - Jenišovice


Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí

Autor: Romana Netolická

12.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prostor před chrudimským nádražím.

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Ilustrační foto

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Chrudim - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Vodní záchranáři hledají posily

Chrudimsko – Vodní záchranáři hledají nové členy do týmu. Přihlásit se mohou muži i ženy, chlapci i dívky, a to do tří kategorií podle věku – od 10 do 15 let, od 15 to 17 let a od sedmnácti let výše.

Pamětní deska v Chrudimi připomene „pétépáky“

Chrudim – Tento pátek o půl jedenácté bude ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici slavnostně odhalena pamětní deska na připomínku nedobrovolné služby příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu. O umístění desky požádal okresní klub PTP-VTNP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení