VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jidáš nečeká zradu ministryně. A věří i loutkáři

Chrudimsko -  Fenomén východočeského loutkářství získal v minulých dnech od Národní rady pro tradiční lidovou kulturu doporučení k zapsání na prestižní národní Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR.

6.12.2012
SDÍLEJ:

Z festivalu amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim.Foto: Vladimír Mostecký

Na závěrečný podpis ministryně Aleny Hanákové teď čeká rovněž obyčej „vodění Jidáše", jenž se koná vždy na Bílou sobotu v několika vesnicích mezi Holicemi, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem.

Domov pro loutky

Kromě obou tradic bezprostředně souvisejících s regionem Chrudimska by měl na seznam přibýt i tanec „valašský odzemek". Uvedená trojice by se tak zařadila po bok slováckého verbuňku, vesnických masopustních obchůzek a masek na Hlinecku, jízdy králů na Slovácku či sokolnictví a myslivosti.

Východočeské loutkářství usiluje o zápis na seznam s odkazem na bohatství osobitých textových námětů, jež jsou předávány z generace na generaci a jsou přitom ovlivněné charakteristikou kraje i zdejší řezbářskou, výtvarnou a interpretační tradicí.

Mezi výrazné nositele této tradice patří například věhlasná řezbářská dílna Suchardů v Nové Pace, loutkářská firma APAS v Josefově, divadlo DRAK v Hradci Králové, ale rovněž Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi nebo každoroční festival amatérského loutkového divadla známý jako Loutkářská Chrudim.

Hra o budoucnost

Ředitelka chrudimského Muzea loutkářských kultur Simona Chalupová v očekávání dobrých zpráv uvedla, že muzeum bude pokračovat v akviziční činnosti i v prezentaci a popularizaci unikátních sbírek formou publikační a výstavní činnosti. „Budeme pokračovat i ve výzkumu a dokumentaci v oblasti amatérské a profesionální loutkářské tvorby. V nové koncepci muzea je zohledněna rozmanitější spolupráce s veřejností a zviditelnění muzea i v mezinárodním kontextu," sdělila ředitelka.

Zápis na seznam by prospěl i tradici „vodění Jidáše". „Věřím, že si pak lidé začnou obyčeje více vážit a budou jej chtít zachovat pro příští generace," uvedla Ilona Vojancová, ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina a spolupředkladatelka návrhu.

Autor: Marek Nečina

6.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies