VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jidáš nečeká zradu ministryně. A věří i loutkáři

Chrudimsko -  Fenomén východočeského loutkářství získal v minulých dnech od Národní rady pro tradiční lidovou kulturu doporučení k zapsání na prestižní národní Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR.

6.12.2012
SDÍLEJ:

Z festivalu amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim.Foto: Vladimír Mostecký

Na závěrečný podpis ministryně Aleny Hanákové teď čeká rovněž obyčej „vodění Jidáše", jenž se koná vždy na Bílou sobotu v několika vesnicích mezi Holicemi, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem.

Domov pro loutky

Kromě obou tradic bezprostředně souvisejících s regionem Chrudimska by měl na seznam přibýt i tanec „valašský odzemek". Uvedená trojice by se tak zařadila po bok slováckého verbuňku, vesnických masopustních obchůzek a masek na Hlinecku, jízdy králů na Slovácku či sokolnictví a myslivosti.

Východočeské loutkářství usiluje o zápis na seznam s odkazem na bohatství osobitých textových námětů, jež jsou předávány z generace na generaci a jsou přitom ovlivněné charakteristikou kraje i zdejší řezbářskou, výtvarnou a interpretační tradicí.

Mezi výrazné nositele této tradice patří například věhlasná řezbářská dílna Suchardů v Nové Pace, loutkářská firma APAS v Josefově, divadlo DRAK v Hradci Králové, ale rovněž Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi nebo každoroční festival amatérského loutkového divadla známý jako Loutkářská Chrudim.

Hra o budoucnost

Ředitelka chrudimského Muzea loutkářských kultur Simona Chalupová v očekávání dobrých zpráv uvedla, že muzeum bude pokračovat v akviziční činnosti i v prezentaci a popularizaci unikátních sbírek formou publikační a výstavní činnosti. „Budeme pokračovat i ve výzkumu a dokumentaci v oblasti amatérské a profesionální loutkářské tvorby. V nové koncepci muzea je zohledněna rozmanitější spolupráce s veřejností a zviditelnění muzea i v mezinárodním kontextu," sdělila ředitelka.

Zápis na seznam by prospěl i tradici „vodění Jidáše". „Věřím, že si pak lidé začnou obyčeje více vážit a budou jej chtít zachovat pro příští generace," uvedla Ilona Vojancová, ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina a spolupředkladatelka návrhu.

Autor: Marek Nečina

6.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prostor před chrudimským nádražím.

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Ilustrační foto

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Chrudim - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Vodní záchranáři hledají posily

Chrudimsko – Vodní záchranáři hledají nové členy do týmu. Přihlásit se mohou muži i ženy, chlapci i dívky, a to do tří kategorií podle věku – od 10 do 15 let, od 15 to 17 let a od sedmnácti let výše.

Pamětní deska v Chrudimi připomene „pétépáky“

Chrudim – Tento pátek o půl jedenácté bude ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici slavnostně odhalena pamětní deska na připomínku nedobrovolné služby příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu. O umístění desky požádal okresní klub PTP-VTNP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení