VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kelti nakonec ožijí! Zmrazený projekt dostává nový impuls

Nasavrky - Keltskému archeoparku svítá na lepší časy. Po nucené pauze způsobené stopnutím evropských dotací a podezření z nezákonného jednání ve veřejných zakázkách mohou opět autoři tohoto projektu myslet na dostavbu.

10.2.2013 27
SDÍLEJ:

Stavba keltského archeoskanzenu v Nasavrkách.Foto: Milan Vaňkát

„Máme všechny papíry, které jsme potřebovali jako důkaz, že jsme nic neprovedli. Řešíme nyní přislíbenou dotaci, což je trochu komplikované. Počítáme s tím, že skanzen dokončíme a bude to možná ještě letos," řekla Anna Frantalová, jednatelka občanského sdružení Boii, které skanzen staví.

Zbývá hodně práce

Původní plán počítal s tím, že v letošním roce se bude keltský archeopark otevírat. Dokončit však zbývá více než polovinu práce.

„Chybí dostavět vstupní budovu, parkoviště a více než polovinu keltské části, kde má být šest tematicky zaměřených dvorců. Celkem zbývá dostavět 37 budov různého typu. V tuhle chvíli tam stojí zhruba polovina," konstatovala Anna Frantalová.

Stavitelé se sice pustí do obydlí, jejichž původní vzory zde stály před dvěma tisíci lety, ale jak jednatelka sdružení Boii připustila, řemeslníci budou mít k dispozici moderní techniku.

„Je to zlatá střední cesta. Kdybychom vše stavěli historickými replikami, stavba by se protáhla tak na deset let a měla by úplně jiné finanční náklady. Použijeme staré technologie. Co do výsledku bude stavba vypadat autenticky: nebudou v ní hřebíky ani dráty a podobně. Zvolili jsme tuto cestu, abychom postavili to, co chceme, ale zároveň to bylo realizovatelné," prozradila Anna Frantalová.

Peníze od města

Přislíbená dotace ve výši přibližně deseti milionů korun pokryje zhruba 60% nákladů na dostavbu keltského skanzenu. Zbylé části podle jednatelky sdružení půjdou od soukromých partnerů.

„Chceme jít cestou dotační, když je jasné, že jsme nic neprovedli a je všechno v pořádku," uvedla Frantalová.

„Se sdružením Boii spolupracujeme. Jednak jsme dali k dispozici pozemky, na nichž bude archeopark stát. Také jsme předběžně přislíbili i finanční výpomoc ve výši dvakrát pět set tisíc korun. Tyto peníze jsou podmíněny tím, že sdružení bude mít zajištěné i zbylé finance na dostavbu skanzenu," řekl starosta Nasavrk Milan Chvojka.

Nabitý program

„Archeopark je velkou příležitostí pro rozvoj turistického ruchu nejenom zde, v Nasavrkách, ale i v rámci celého Pardubického kraje. Mohl by to přinést druhotný efekt v podobě pracovních míst," slibuje si nasavrcký starosta.

Lidé ve sdružení Boii nezahálí ani teď. „Koncem března plánujeme akci pro dobrovolníky na téma Radegast přichází. Její účastníci si vyzkouší řemeslné technologie a pomůžou i s nějakými pracemi," dodala Anna Frantalová.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

10.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 27
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Svěchyňova ulice se na čas uzavře

Ilustrační foto.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Luže – Židovské památky začínají turisté vyhledávat stále častěji a nejinak je tomu i v Luži. Židovské osídlení v Luži je doloženo od druhé poloviny 16. století a podle dobových pramenů se na noc uzavíralo řetězy. 

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Dvanáctsettrojka se přestěhovala ze zahrady rovnou do muzea

Kočí – Ke každému exponátu, který stojí v Hasičském muzeu Kočí, se pojí zajímavý příběh a nejinak je tomu i u nejnovějšího přírůstku. Takzvanou dvanáctsettrojku neboli oficiálně DA 12 – Škodu 1203 do expozice zdarma daroval Milan Nepovím z Morašic. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení