VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kominíci nestíhají, komín by měli vidět minimálně jednou ročně

Chrudimsko – Většina lidí nechává čištění komínů pro odvod spalin z tuhých paliv na poslední chvíli. Vzpomenou si, když už topná sezona klepe na dveře. Své o tom vědí kominíci, kteří v současné době nestíhají vyřizovat objednávky.

18.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Fanta

„Na podzim pracuji také 
o svátcích či o víkendech. Přitom většinu kontrol by bylo možné provést hned po skončení topné sezony," řekl kominík Jiří Zamastil z Dašic. Ale v létě bývá v této profesi klid, kolotoč začne
s podzimem. „Lidé jsou zodpovědní tak půl na půl," uvedl kominík z Dašic. Někdo si hlídá, aby měl každý rok doklad o kontrole komínu, jiný zavolá, až když se vyskytne nějaký problém.

OD KOMÍNU CHYTIL DŮM

Každoročně hasiči likvidují v celé republice desítky požárů způsobených od spotřebičů paliv, kouřovodů nebo komínů. Během loňské topné sezony, tedy od října 2015 do dubna 2016, došlo 
v Pardubickém kraji k 23 požárům způsobených komíny.

Například 22. ledna tohoto roku vyjížděly před druhou ráno jednotky hasičů do Horního Bradla, kde se vznítily saze v komíně. Následně se plameny rozšířily na střechu rodinného domu a dvě přilehlé stodoly. Škoda byla vyčíslena na milion korun. Hasičům se podařilo uchránit majetek ve výši jednoho milionu.

„Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v ko-míně, špatné spáry v komíně a nedostatečná vzdálenost hořlavých konstrukcí
a materiálů od pláště komínového tělesa," poznamenala tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

„Nevyčištěný komín může za většinu požárů komínových těles a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že dvě třetiny úmrtí při požárech jsou právě při požárech v domácnostech," dodala.

Stejně tak je potřeba mít v pořádku samotné topidlo. U toho bývá problémem špatná instalace topidla, jeho nesprávné umístění nebo celkově špatný technický stav.

ČISTIT I TŘIKRÁT

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu je: 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva.

„Nové nařízení vlády umožňuje občanům, aby si čištění provedli sami. Čištění spalinové cesty se provádí odstraňováním pevných usazenin ve spalinové cestě. Minimálně jednou do roka by měl komín prohlédnout kominík," dodává Vendula Horáková. (lv, pro)

Autor: Lukáš Vaníček

18.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies