VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radek Zeman: Kraj potřebuje, aby mu stát uvolnil ruce

Chrudimsko - Volby do krajských zastupitelstev se nezadržitelně blíží. Chrudimský deník připravil pro své čtenáře miniseriál anket se starosty měst a obcí chrudimského okresu, týkající se této podzimní události.

11.10.2012 2
SDÍLEJ:

Starosta Luže Radek ZemanFoto: archiv

Všem osloveným položíme stejnou otázku: Čím vašemu městu existence kraje prospívá a na co by se měl naopak více zaměřit? Odpovědi starostů a starostek regionu nyní nacházíte na tomto místě.

Dnes odpovídá starosta Luže Radek Zeman:

"V roce 2000 jsem byl aktivně účasten vzniku krajů a všichni jsme byli plni naděje a elánu, že máme"svůj kraj" a všechny takové metodické a koncepční věci se na něho přestěhují a záležitosti denně potřebné pro život se přestěhují na jednotlivé obce. No a po 12 letech je všechno jinak. Ale když už něco je, tak se má koukat, aby to k něčemu bylo.

Kraj nemůže být koncepčně a metodicky samostatný do té doby, než mu uvolní ruce stát. To znamená, přidat kraji peníze z vybraného koláče daní a dát mu mnohem větší pravomoci, které si pořád drží jednotlivá ministerstva. Na to si myslím, že se kraje musí soustředit a všichni hejtmani vést společný boj, aby to prolomili. Druhou věcí, je podle mě mezikrajská spolupráce. Některé kraje vznikly trochu násilnicky, což je třeba případ toho našeho. Je potřeba v některých záležitostech odhodit roušku patriotismu a říci si, že když bylo na území bývalého Východočeského kraje něco budováno pro potřeby, dnes, obyvatel tří krajů, je ekonomický nesmysl to budovat ve třech krajích duplicitně.

Prospěch z existence Pardubického kraje vidím paradoxně v jeho rozměrové malosti. Je podle mě tak malý, že rozhodování o věcech jako je systém zdravotní péče, veřejné dopravy, cestovního ruchu, středního školství a dotační politiky lze realizovat s velkou místní znalostí, což je vždycky nejlepší. Samozřejmě, že je k tomu vždy nutné mít vedení kraje, kterému jde vždy o kraj a jeho občany a ne o vlastní prospěch nebo rozhodování podle stranického rozkazu."

Autor: Romana Netolická

11.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Sekaček se chopila i trojice žen

Chrast – K úpravě travnatých ploch nestačí jen nakoupit sekačky. Své o tom vědí na hospodářském odboru chrastecké radnice, kde v poslední době čelí dotazům, proč se tráva v letošním roce seče méně často.

Díky donátorům může vzniknout cyklocentrum pro hendikepované i mateřské centrum

Hlinsko – Neziskové organizace na dobročinné Burze filantropie v okrese Chrudim zažily velký úspěch. Donátoři z řad firem, města Chrudim a Pardubického kraje podpořili realizaci šesti dary v hodnotě 275 tisíc korun. Jde o největší sumu na jedné burze za její šestiletou historii na Chrudimsku.

„Loutkárna“ oslaví už 45. narozeniny

Chrudim – Za pár dů začíná již 66. ročník festivalu Loutkářská Chrudim a naše muzeum bude hostit část doprovodného programu této tradiční přehlídky amatérského loutkového divadla a také zde od 30. června bude fungovat i oblíbená hospůdka pro návštěvníky festivalu.

Na koupališti tonul chlapec

Skuteč – Skutečské koupaliště se v úterý krátce po půl jedné odpoledne stalo dějištěm dramatické události. Jak uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař, měl tu tonout malý chlapec.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies