VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři neustoupí, systém prý je děravý jako ementál

Hradec Králové – Přinášíme další pokračování o osudech odcházejících lékařů z hradecké fakultní nemocnice. Co se událo?

11.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Související články vpravo…

Lékaři si pevně stojí za svým a výpověď, jež podali, stáhnout určitě nehodlají, aby tak dostáli přesvědčení a dotáhli akci do konce. Vytýkají vládě, že manipuluje s fakty a zastírá tím zcela zásadní problémy. Také zdůrazňují jisté až populistické kroky, třeba s armádou, které fungují mediálně, avšak hlubší podstatu krize neřeší.

V nemocnici lékaři na výpovědích trvají, tento týden se sešli a napsali to v dopisu ministrovi. Snaha vlády zapůsobit armádou je úsměvná a jen zakrývá odpovědnost za neřešení podstaty krize. Jaký zájem vede odpovědné politiky k tomu, že ztrácí tolik času vymýšlením lží? Přestože platová část požadavků lékařů se týkala hodinové mzdy cca 200-400 korun za hodinu, mediální čachry ministra s dvěma miliardami udělaly pro občany z celé věci neprůhledný humbuk. Vláda se snaží dát do nemocnic naopak méně než v předchozích letech a ještě to prodat jako ústupek. Mne nejvíce mrzí to, že ministr zdravotnictví zvolil jako prostředek boje vyvolávání zášti mezi skupinami obyvatel (občané či sestry proti lékařům). To jsem nějak myslel, že politici v demokracii už nedělají. Na druhou stranu morální postoj kolegů, kteří odmítli lokálně výhodnější platové nabídky (ve FN Plzeň), ukazuje veřejnosti hlubší podstatu lékařského protestu, než jsou jen platy.

Akci Děkujeme, odcházíme se podařilo politikům zredukovat a téměř až zdiskreditovat z 13 bodů na bod jediný, a tím jsou platy lékařů. Přitom tento apel lékařů na vládu poukazuje na mnohem palčivější problémy celého resortu zdravotnictví: chronickou podfinancovanost celého systému, legalizované obcházení Zákoníku práce, předražené ceny léků či zdravotnické techniky a v neposlední řadě korupci. Ministr zdravotnictví tvrdí, že navýšení platů o více než dvě miliardy by vedlo k destabilizaci celého systému. Pokud skutečně může změna rozpočtu zdravotnictví o pouhých 0,7 % (2 ze 290 miliard) destabilizovat celý systém, pak nás to pouze utvrzuje v tom, že celý systém je ekonomicky nastaven velmi špatně. Je naopak značně pozoruhodné, že si tentýž systém hravě a bez destabilizace poradil se ztrátou více než 11 miliard korun, které jsme za pouhé dva roky navždy odepsali, protože je naše největší zdravotní pojišťovna od svých pojištěnců prostě nedokázala vybrat. Z tohoto pohledu je pochopitelné, proč lékaři své výpovědi zatím nestahují. Jinou možnost, jak by upzornili na problémy resortu, už prostě nemají.

(jo)

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pátrání po káněti má šťastný konec.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení