Tropické počasí znamená hrozbu především pro seniory, kardiaky, lidi s vysokým tlakem a malé děti. Především u dětí se často dopady slunce podceňují. Dětská kůže je citlivější na sluneční záření a snadněji na ní vznikne pigmentová skvrna, tzv. melanom, který v pozdějším věku může způsobit rakovinu kůže.

„Děti bychom měli chránit dvakrát tolik co sebe. Dětská kůže je mnohem citlivější než dospělá a právě v dětství vzniká většina znamínek, ze kterých se později může stát melanom a následně i rakovina kůže,“ varuje dětský praktický lékař Milan Kudyn.

Jeho rada, jak děti chránit, je jednoduchá. Nešetřit a pořídit dětem opalovací krém s maximálním ochranným faktorem.

Stále pít, nejen když máme žízeň

Horké počasí je ale rizikem pro všechny. Jak ho tedy ve zdraví přežít? Jednou z nejdůležitějších zásad je dodržovat pravidelný pitný režim, protože v horku vylučujeme víc tekutin a mnohem rychleji může dojít k dehydrataci organismu.

„Je třeba pít systematicky od rána, ne až v momentě, kdy máme žízeň nebo když nás začne bolet hlava,“ upozorňuje praktický lékař Jan Jelínek.
Místo obyčejné vody nebo sladkých limonád doporučuje raději minerálky. Denně bychom v těchto dnech měli vypít dva a půl až čtyři litry tekutin. Pokud člověk není profesionální sportovec a není na fyzickou zátěž zvyklý, neměl by se také přetěžovat.

Obzvlášť starší lidé by se měli v těchto dnech šetřit a být doma nebo ve stínu. Odborníci se ale shodují, že mezi jedenáctou a šestnáctou hodinou by se přímému slunci neměl vystavovat nikdo.

A pozor také na používání klimatizace. V horku sice může příjemně zchladit, zároveň ale často způsobuje nepříjemné zdravotní komplikace.
Je třeba dbát na to, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nebyl větší než pět stupňů.

Důležitá je i změna jídelníčku. Nejlepší v horkém létě jsou zeleninové nebo ovocné saláty a polévky.

„Těžká strava může způsobit nevolnosti a zvracení,“ dodává Jelínek a zároveň nedoporučuje v těchto dnech kupovat majonézové potraviny.
„V horku se takové jídlo extrémně rychle kazí,“ říká.

Při pobytu na slunci bychom neměli zapomínat ani na pleť a oči. Voděodolné opalovací krémy s vysokým faktorem by měly být samozřejmostí, protože sluneční paprsky podporují stárnutí kůže a umocňují riziko vzniku zhoubných i nezhoubných kožních nádorů a rakoviny kůže.

Před zánětem spojivek či rohovky spolehlivě ochrání kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. A nosit by je měly i děti.

Opomenout bychom neměli ani prodyšné oblečení a pokrývku hlavy, které chrání před úpalem nebo úžehem.