VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Luže plánuje investovat do bytů a cest, přibudou i lavičky a koše

Luže - Lužští zastupitelé schválili rozpočet města pro následující rok. Vedení města počítá především s investicemi do komunikací, oprav domů a zvelebení celkového vzhledu Luže.

19.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Celkové příjmy by měly činit 32 milionů korun. „Na základě novely zákona o rozpočtovém určení daní by si naše město podle propočtů ministerstva financí mělo tento rok polepšit o 6,7 miliónů korun. My jsme si do rozpočtu dali navíc pouze polovinu této částky, jelikož odhady ministerstva financí nebývají moc reálné," říká lužský starosta Radek Zeman.

Školství slábne

Sestavování rozpočtu ztížilo výrazné snížení příspěvku na školství. „Tendence státu přesunout veškeré nepedagogické výdaje na zřizovatele základních škol velmi sílí a pokud tento trend bude pokračovat nadále, bude to pro zřizovatele znamenat, buď velký výdaj ze svého rozpočtu na provoz nebo přikročit k efektivnějšímu provozování škol," doplňuje Radek Zeman.

Město by si na příjmové stránce mělo výrazně polepšit především příjmy z bytového hospodářství, protože v minulém roce bylo opraveno a zprovozněno devět nových bytů.

V příštím roce vedení Luže plánuje po městě rozmístit velké množství odpadkových košů společně se sáčky na exkrementy. Rozšíří se také městský mobiliář, a to v podobě laviček a autobusové čekárny. Radek Zeman také zmínil úpravu chodníků na městském hřbitově.

„Měli bychom také schválit nový územní plán, rozšířit kulturní akce a pokusit se spustit vysílání našeho rozhlasu pomocí radiových vln," plánuje starosta.

Investice do bytů

Oprav se dočkají některé cesty v Luži. Například se jedná o Žižkovu ulici kolem Betonu, kam město plánuje investovat celý milion. Rozpočet počítá také s vytvořením propojky mezi farou a Jednotou a úpravu zbytku komunikace ulice U Stadionu.

„Velkou péči bychom chtěli věnovat našemu bytovému fondu a po rekonstrukci záložny pokračovat dalším bytovým domem v ulici Jeronýmova. Z nebytových prostor máme v plánu zaměřit se na budovu pošty a bývalé školy v Bělé," dodává Radek Zeman.

Luže tedy plánuje utratit celkem 30,6 milionu korun. Rozdíl tvoří rezervu. Daří se také úspěšně splácet dluhy, které město má. Luže dlužila jedenáct milionů a do konce roku 2012 se podařilo splatit částku ve výši 3,5 milionu.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

19.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Muž marně hledal svého otce

Slatiňany – Obyvatelka Slatiňan se obrátila na chrudimskou městkou policii s tím, že za ní přišel cizí muž hledající svého otce. Měl bydlet ve Slatiňanech, ale dotyčný už nevěděl kde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies