VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Markéta Pokorná zdraví z Antarktidy

Antarktida – /2. ČÁST/ Markéta Pokorná ze Žďárce u Seče zdraví čtenáře Chrudimského deníku z Antarktidy. Jak jsme již informovali, na konci loňského roku odjela Markéta na výzkumnou misi.

7.8.2011 1
SDÍLEJ:

Pozdravy z Antarktidy od Markéty Pokorné.Foto: Archiv Markéty Pokorné

Na Antarktidě, kde nyní pracuje, je venkovní teplota -38°C. Výzkumná německá Neumayerova stanice stojí 88 metrů nad mořem. nalézá se na 200 metrů silné vrstvě ledu a obývá jí devět obyvatel, osm z Německa a jeden z Česka.

Jakou výzkumnou činnost provádíte?
Jednou z mnoha prací je správa dat pro Organizaci, založené po podepsání smlouvy o úplném nukleárním testovacím zákazu - CTBTO (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization). Několik kilometrů od stanice se nachází síť mikrobarometrů umístěných v ledu, které zachycují změny tlaku ve vzduchu o velikosti jedné čtyřicetiny síly papíru. Tyto infrazvukové stanice dokáží rozeznat signály nukleárních pokusů z celého světa, ale i nedaleká ledotřesení. Pro CTBTO jsou tyto systémy hlavním politickým opatřením, kterým se dá objektivně monitorovat dodržování všeobecného zákazu jaderných zkoušek.

Chtěl bych se zeptat, zda jste v březnu pociťovali otřesy zemětřesení v Japonsku. Vidíte od vás dým sopky z Chile? Ta chrlila popel a kouř do ovzduší.
Otřesy jsme nepocítili na vlastní kůži, ale seismometry zemětřesení v Japonsku velmi dobře zaznamenaly. Ten den (11.3.2011) jsme registrovali asi 70 post-zemětřesení. To byla práce na několik hodin! Podobně je to i se zemětřesením z Chile, zaznamenali jsme ho, ale žádný dým nevidíme. Užíváme si tady nejčistšího vzduchu na světě.

Jak trávíte večerní čas, umíte hrát karty?
Večery trávíme různě. Karty skutečně někdy hrajeme. Máme tu saunu a posilovnu, bar, server plný filmů a hudby a poličky plné knih. Někdy trávím večer telefonováním, někdy povídáním.

Můžete se tam opalovat, nebo máte v oblečení elektrický zdroj a zařízení, které vás zahřívá?
Opalovat jsme se mohli v létě, tj. v období vánoc. To byly odrazy od zledovatělého povrchu tak silné, že se pokožka rychle opálí i spálí. Proto je nutností krém s ochranným UV faktorem. V polárním obleku se dá venku vydržet několik hodin. Jen fotografování v mínus třiceti si každý musí rozmyslet. Jakmile totiž vytáhnete ruce z rukavic, trvá několik sekund, než vám začne mrznout malíček a konečky prstů. Kovový stativ je pak na dotek hotové neštěstí! V porovnání s kolegyní ale venku tolik nemrznu. Kolegyně má skutečně elektricky vyhřívané rukavice.

Jaké je denní světlo a jaká je polární tma?
Polární noc začala 20. května, úplně nás přikryla. V jejím středu jsme měli tak jednu hodinu šera kolem poledne (12:00 UTC). Slunce jsme uviděli na horizontu opět až 23. července. Noční obloha je nádherná, dá se jasně sledovat mléčná dráha, jižní kříž, předhánějící se satelity a občas i polární světla.

Chodíte chytat ryby, jak se dopravujete k vodě?
Ryby chytat nechodíme, ale jezdíme na skútrech za tučňáky, kteří mají kolonii na mořském ledu asi 15 kilometrů od naší stanice.

Pavel Kalina

7.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies