Mentor pracuje s Romy v jejich prostředí. Vysvětluje jim, proč je dobré alternativní trest vykonat a vyhnout se tak vězení. „Je to člověk, který se hlásí k romské menšině a prošel vzdělávacím procesem. Bohužel, se nám nepodařilo někoho takového najít na Chrudimsku, proto k nám dojíždí mentor z Pardubic,“ říká vedoucí střediska Probační a mediační služby Chrudim Lenka Marciánová. Mentor má při práci s Romy úspěchy. „Původně pracoval s deseti klienty. S pěti byla spolupráce ukončena, mezi zbývajícími pěti už existují dva, kteří úspěšně dokončili alternativní trest a přenesli se přes problém,“ dodává Marciánová.

Spolupráce s mentorem je ze strany klienta dobrovolná. Klienti jsou vytipováni probačním úředníkem a mentorem. Mohou se na ně ale prostřednictvím probační a mediační služby obrátit i kurátoři, sociální pracovníci nebo, poskytovatelé alternativního trestu. Stává se, že klienti mentora vyhledají ze své vůle.

Tisková zpráva: Romové pomáhají romům – Mentor

Byl projekt, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR, úspěšný? Na tuto otázku a mnoho dalších mělo odpovědět v těchto dnech setkání odborníků na semináři „Systém mentoringu vtrestní justici“, který se konal vpřednáškové síni Regionálního muzea vChrudimi.

Služba mentor je určena příslušníkům romské menšiny, kterým byl uložen alternativní trest nebo opatření (např. trest obecně prospěšných prací, podmíněné odsouzení sdohledem.

Zaúčasti Pavla Lévae - mentora, Mgr. Roberta Oláha - koordinátora projektu pro Východní Čechy, zástupce organizace Sdružení pro probaci a mediaci (romští zástupci) a Mgr. Lenky Marciánové - Probační a mediační služba Chrudim, zástupců města a policie, byli všichni přítomni nejdříve seznámeni o filosofii, smyslu a cílech mentoringu obecně, o jeho kořenech, o tom, co bylo důvodem jeho přenesení do české justice. Prezentovány byly výsledky zpilotních regionů a jeho pilotování vregionu Východní Čechy.

Poté byly představené konkrétní kasuistiky stím, že praxe dokazuje, jak je tento institut „rom romovi“ důležitý.

Spolupráce smentorem je ze strany klienta dobrovolná, její forma obsah je výsledkem dojednání zakázky. Klienti jsou vytipováni probačním úředníkem a mentorem, mohou se na něj prostřednictvím probační a mediační služby obrátit i zástupci spolupracujících organizací (kurátoři, sociální pracovníci, poskytovatelé alternativního trestu) či mentor může být kontaktován přímo klienty (kteří se o něm dozvědí od klientů jiných).U nás bylo pracováno celkem s10 klienty, v5 případech byla spolupráce již ukončena.

Radka Pochobradská, manažer prevence kriminality,město Chrudim