VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městem dlouhověkosti jsou Slatiňany

Slatiňany - Spousta měst a obcí na Chrudimsku měla nebo má občany, kteří se dožili sta a více let. K rekordmanům v tomto směru patří Slatiňany, které se mohou v současné době pochlubit dvěma obyvateli narozenými na samém počátku dvacátého století.

9.5.2008
SDÍLEJ:

Josefu Žákovi gratuloval (zleva) dcera Vlasta Šuková, starosta města Ivan Jeník, zeť Jiří Šuk a pracovnice slatiňanské matriky Alena Pavlišová.Foto:

Josef Žák oslavil 23. února letošního roku své 104. narozeniny. Při pohledu na tohoto urostlého chlapíka by se jednomu zdálo, že hovoří s člověkem o nejméně dvacet let mladším. Pan Žák je plně psychicky v pořádku, jen hůře slyší a také chůze už mu nejde tak, jak by si přál.

Při vzpomínkách na dětství mu v mysli vyvstane Horka u Chrudimi, jejímž je rodákem. Jeho rodina patřila k chudším, ale i přesto si rodiče mohli dovolit dát Josefa do učení a věřili, že svůj život zasvětí práci pánského krejčího. Osud ale chtěl jinak, Josefovi učarovala železnice a v roce 1928, tedy ve svých čtyřiadvaceti letech, nastoupil k podniku Československé dráhy a podílel se na pokládání tehdy nové trati v úseku Chrast u Chrudimi – Bítovany. Modrá armáda mu učarovala a zůstal u ní až do důchodu. „Bydleli jsme v drážním domku ve Slatiňanech, chovali jsme zvířata a tatínek si zamiloval květiny. Láska k nim mu zůstala do teďka,“ říká dcera Vlasta Šuková, která se o svého tatínka společně s manželem Jiřím příkladně stará.

Další slatiňanskou občankou se „stovkou“ na životním kontu je Marie Steklá. „Letos v září oslaví sto první narozeniny,“ potvrzuje Alena Pavlišová z městského odboru sociálních věcí.

Na dosažení věku má vliv styl života

Stoletých Čechů přibývá. Začátkem ledna jich Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala 726, což je oproti roku 2005 nárůst o sedmadvacet procent. Podle statistik ČSSZ žije nejvíce stoletých lidí v Praze. Tohoto požehnaného věku se přitom ve velké většině dožívají spíše ženy. Podle odborníků závisí dlouhověkost do značné míry přímo na nás. „Na dosažení vysokého věku má jednoznačně vliv životní styl. Lidé by měli mít dostatek pohybu a dodržovat správnou životosprávu, to znamená nekouřit a pokud možno nepít alkohol,“ vypočítává ostravský gerontolog Hugo Přibyl.

Důležité je podle něj i to, aby se lidé nepřejídali a udržovali si ideální tělesnou váhu. „Pro dosažení vysokého věku je také podstatná duševní pohoda a optimismus,“ dodává Přibyl.

Zároveň však připouští, že nezanedbatelnou roli hrají i vrozené dispozice. Podle pardubického gerontologa Ivo Bureše je nárůst počtu stoletých lidí způsobený hlavně kvalitnější lékařskou péčí.

„Velkou roli hrají nové léčebné postupy a lepší prevence chorob,“ myslí si Bureš. Přibývající počet stoletých Čechů je však podle Přibyla třeba brát s určitou rezervou. „Celkově přibývá obyvatel a tím pochopitelně i starších lidí,“ vysvětluje lékař. Odborníci upozorňují, že přibývání lidí vysokého věku je významnou demografickou změnou, které se musí přizpůsobit zdravotnické a důchodové systémy.


Autor: Romana Netolická

Místo události:
9.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies