VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městys vzpomněl na oběti i na hrdiny

Trhová Kamenice – V neděli byl v Trhové Kamenici odhalen památník příslušníkům Royal Air Force (RAF) a obětem holocaustu z Trhové Kamenice.

5.9.2012 1
SDÍLEJ:

Čestná stráž u trhovokamenického pomníkuFoto: Filip Procházka

Nový památník připomíná čtyřicet osm zavražděných a dva přeživší židovské obyvatele Trhové Kamenice a dva místní příslušníky Royal Air Force. Slavnostní ceremoniál se odehrál před místní školou na Raisově náměstí, kde je nový památník umístěn. Jeho součástí byl i průlet letounů Gripen. Druhá část celé akce se uskutečnila na židovském hřbitově v Dřevíkově, kde se uskutečnil pietní akt za oběti holocaustu a zároveň vzpomínka na tlumočníka a překladatele Royal Air Force Karla Bergmana, jehož ostatky zde byly rozptýleny. V rámci této části pietního aktu zazněla i motlitba za zemřelého vrchního zemského rabína Karola Sidona.

Probuzená paměť

Nový památník zaplňuje dosavadní mezeru v historii nejen Trhové Kamenice. Objevují se na něm jména osob, o kterých se doposud nevědělo.

Ať už proto, že vzpomínka na ně zmizela spolu s jejími nositeli, tak i proto, jak tomu bylo v případě letců RAF, že se na ně zapomnělo kvůli panujícímu režimu a kvůli jejich emigraci.

Dorazili i příbuzní

Právě proto, aby byli připomenuti pokud možno všichni, které autor považuje za lidi spojené s Trhovou Kamenicí (což jsou ti, kteří se zde narodili, nebo tam nějaký čas žili), hledal po celou dobu po desítkách archivů lidi i jejich vztah k Trhové Kamenici. Zatímco doposud byli zmiňováni pouze příslušníci rodin Fuchsů, Bergmanů, Weissensteinů a pokřtěná manželka místního kapelníka, nový památník ponese zhruba třikrát více jmen.

Památník odhalili příbuzní těch, kterým je věnován: například Eva Clarke, nevlastní dcera Karla Bergmana, která je zároveň přeživší z koncentračního tábora Mauthausen, kde se narodila, PhDr. Dagmar Lieblová, vnučka Maxmiliana Reitmana, místního rodáka, přeživší z Terezína a Osvětimi. Akce se také zúčastnili váleční veteráni, například nositel Řádu Bílého lva plk. Emil Boček, zástupci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kraje, mikroregionu a místní samosprávy.

Výstava pokračuje

Nedělní slavnostní akt byl vyvrcholením čtyřleté práce Filipa Procházky, realizátora památníku a zakladatele Klubu vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF, o.s., jejímž cílem bylo připomenout doposud více či méně zapomenuté obyvatele Trhové Kamenice. Tomuto cíli má napomoci rovněž výstava, která je přístupná do 30. září a která se koná v místním trhovokamenickém muzeu. Prostřednictvím dokumentů, zčásti nikdy nevystavených, ilustruje osudy těch, kteří byli v neděli připomenuti. 

Autor: Redakce

5.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies