VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další vojáci se připravují na odjezd do Afghánistánu

CHRUDIM/BADAKŠÁN - V tvrdých klimatických podmínkách se v těchto dnech příslušníci chrudimského výsadkového praporu připravují v areálu vyškovského cvičiště na odjezd do Afghánistánu.Vystřídají tam své kolegy, jež už téměř čtyři měsíce plní úkoly v silách Provinčního rekonstrukčního týmu ISAF.

16.7.2007
SDÍLEJ:

Výměna velitelů.Foto: Lada Kovářová

„Střídání se uskuteční začátkem srpna. Do Afghánistánu pojede devadesát lidí, z kterých většinu činí příslušníci 43. výsadkového mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení,“ potvrzuje zástupce velitele chrudimského praporu Vladimír Losenický. Pobyt druhé skupiny vojáků v neklidem zmítané zemi je podle jeho slov naplánován na čtyři měsíce, tedy na stejnou dobu jako u první skupiny. Ta prožila v hornaté a klimaticky nepříznivé zemi deesítky patrol do všech osmi distriktů, které tvoří český prostor zodpovědnosti. Vojáci plní i úkoly vyplývající z ochrany a obrany základny, spolupracují zároveň s Afghánskou národní policií, které tak vracejí její kredit ztracený úplatkářskými a jinými aférami. Čeští vojáci jsou navíc prostředníky při poskytování humanitární pomoci. Realizovali do této doby desítky projektů, díky kterým do Afghánistánu putovalo padesát tisíc amerických dolarů. Svou pomoc místním školákům poskytla i Chrudim.

Díky humanitárním projektům, do kterých se čeští vojáci zapojují, dostaly desítky škol pomůcky a nábytek. Dvě vesnice se dočkaly nádrží na pitnou vodu, jedna byla elektrifikována. Policejní stanice a zdravotní středisko byly vybaveny elektrocentrálami, jež jsou sice provizorním, ale jediným zdrojem elektrické energie. Šest tisíc dolarů bylo uvolněno na okamžitou pomoc oblastem postiženým povodněmi a sesuvem půdy. Při této přírodní katastrofě zahynul příslušník chrudimského 43. výsadkového mechanizovaného praporu, takže skupina vojáků se vsrpnu vrátí domů neúplná.

Operační úkol vafghánské misi ISAF-PRT převzal před několika dny velitel 14. kontingentu Bundeswehru plukovník Hens Sahn. Slavnostní převzetí se uskutečnilo za účasti příslušníků provinčního rekonstrukčního týmu a zástupců provincie Badakšán.

16.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies