Podpořit elektronickou komunikaci s lékaři a zdravotnickými zařízeními má za cíl nová služba, kterou nabízí Česká správa sociálního zabezpečení v pilotním projektu nazvaném Podání Hlášení pracovní neschopnosti – eNeschopenky. Praktičtí lékaři z Havlíčkobrodska říkají: „Zatím nám chybí dostatek informací.“ Někteří navíc pochybují o tom, že jim to ulehčí práci.

„Elektronické neschopenky zatím nepoužívám, nemám potřební zařízení. Ani mi nepřišly žádné instrukce. Navíc si nemyslím, že mi to usnadní práci,“ říká praktická lékařka Stanislava Brhelová e Světlé nad Sázavou.

„O tomto projektu neznám podrobnosti, ale věřím, že by mi to ušetřilo čas, protože neschopenky musím posílat poštou, ale zřejmě jde jen o nějaký pilotní projekt,“ uvažuje praktický lékař Gregor Jeremenko z Ledče nad Sázavou. „O projektu elektronických neschopenek jsem nepřemýšlel, nikdo mě neinformoval. Navíc já jich vystavuji poměrně málo,“ konstatuje praktický lékař Zdeněk Sadílek.

„S cílem informovat a získat pro elektronickou komunikaci co nejvíce lékařů vydala v těchto dnech Česká správa sociálního zabezpečení aktuálně informační leták „eNeschopenka“ v nákladu 10 000 kusů. Leták výstižnou formou seznámí lékařskou veřejnost s výhodami této moderní formy komunikace, předpoklady pro její zavedení do praxe a poradí, kam se obrátit v případě zájmu o další informace,“ informuje mluvčí České správy sociálního zabezpečení Pavel Gajdoš.
Zmizí ruční vyplňování

Jak bude vypadat vydáváni elektronické neschopenky pro zaměstnavatele? „Pacient obdrží od lékaře originální díly vytištěné z lékařského softwaru. Na ty doplní lékař razítko a podpis a předá je pojištěnci. Tyto mají jiný formát a jinou strukturu, než klasické papírové propisovací tiskopisy, obsah zůstává stejný, lékař už v tomto případě ale neschopenku nevyplňuje,“ nastínil Gajdoš.

Jak vysvětluje, eNeschopenka slouží k vedení evidence práceneschopných klientů. Umožňuje lékaři předávat přímo ČSSZ veškeré informace o vzniku, změně či ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Lékař se tak vyhne ručnímu vyplňování a následnému zasílání papírových formulářů.

„Její praktické využití výrazně usnadní práci lékařům a samotná práce s aplikací je jednoduchá. Lékaři tak mohou odesílat veškeré záznamy do ČSSZ hromadně. Pokud lékař zjistí, že se v záznamu vyskytla chyba, umožní mu aplikace eNeschopenky záznam opravit a znovu odeslat,“ zdůrazňuje mluvčí.

Informační leták eNeschopenka má, jak upřesňuje Gajdoš, srozumitelnou formu v podobě estistránkové skládačky a je pro lékaře a zdravotnická zařízení dostupný zdarma na všech pracovištích ČSSZ v celé České republice. Lze si jej také stáhnout z webových stránek ČSSZ.
Česká správa sociálního zabezpečení v těchto dnech podle Gajdoše úspěšně završila „ostré“ testování projektu. Pilotního projektu se účastní pět firem, které vytváří software pro podávání eNeschopenek, z toho tři úspěšně. „Skrze ně se do projektu zapojili v uplynulém měsíci tři praktičtí lékaři. Což sice není vysoké číslo, ovšem je důležité, že se díky nim podařilo úspěšně otestovat celou „cestu“ - od lékaře až po agendu vyplacení nemocenských dávek. Za první dva týdny provozu eNeschopenek podali zapojení lékaři 33 hlášení dočasné pracovní neschopnosti,“ doplnil další informace mluvčí ČSSZ.

Co je ČSSZ
ČSSZ je největší finančně správní institucí státní správy ČR. Spravuje věci více než 8,3 milionům pojištěnců, z toho jsou více než 2 miliony 808 tisíc důchodců. Vyplácí přes 3 miliony 436 tisíc důchodů a v průměru 220 tisíc dávek nemocenského pojištění měsíčně. Součástí ČSSZ je také Lékařská posudková služba.
Zdroj: Pavel Gajdoš mluvčí ČSSZ