VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladá Romka jedničkou na kandidátce Strany zelených

Pardubice - Do květnových voleb do Poslanecké sněmovny povede Zelené v kraji Lucie Horváthová.

1.3.2010 21
SDÍLEJ:

Lucie Horváthová povede Zelené v Pardubickém kraji do poslaneckých volebFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V čele kandidátky Strany zelených (SZ) do Poslanecké sněmovny se za Pardubický kraj letos objevila mladá žena romského původu Lucie Horváthová.

„Vážím si podpory Strany zelených, protože umístit Romku na čelní místo kandidátky si nedovolí žádná jiná strana. To, že dali důvěru mladé ženě a ještě navíc Romce, je opravdu odvážný krok, který dává najevo, že chtějí změnit politické klima,“ uvedla Lucie Horváthová.

Pro někoho možná překvapivý krok však Strana zelených nebere jako nic neobvyklého. „Je nám to úplně vlastní. Jeden ze tří pilířů naší politiky je rovnost šancí a rovnost příležitostí. Naším tématem je přivádět do politiky a k příležitostem v nejširším slova smyslu ženy. Protože ty historicky i nyní prostě nemají rovné šance. Když se podíváte na srovnání platů žen ve stejných zaměstnáních, na totožných pozicích, zjistíte, že jsou někde až o třetinu nižší. A to jenom proto, že jde o ženy,“ konstatoval celorepublikový předseda Strany zelených Ondřej Liška.

„A to vůbec nemluvím o tom, jak zacházela česká společnost v desítkách minulých let s Romy. Proto se snažíme přistoupit k začlenění nejen Romů, ale vůbec lidí z různých kulturních, etnických, náboženských prostředí do společnosti, aby mohli plně realizovat svoje občanství, ambice a perspektivu,“ dodal Ondřej Liška.

Lucie Horváthová vystudovala vysokou školu – sociální antropologii.
Působila v neziskovém sektoru i státní správě, vyvíjela různé občanské aktivity.

„Myslím si, že když tu chce člověk žít, tak se musí zapojit, a to správným směrem. Pokud se domnívá, že má společnosti co dát, měl by se do tohoto procesu začlenit. Celý život je o politice a rozhodování o tom, co je a není správné,“ sdělila Horváthová.

„Do politiky vstupuji hlavně proto, že si myslím, že mám lidem co dát a také co říct mladým. Je dobré, aby do politiky vstupovali i ti. Je potřeba změnit politické klima,“ prohlásila lídryně Strany zelených do parlamentních voleb v Pardubickém kraji.
Naskýtá se otázka, zda Horváthová nebude hájit hlavně etnické zájmy, čemuž se však ona sama brání.

„Nechci prosazovat zájmy Romů, ale zájmy strany. Téma Strany zelených mi je blízké a mělo by zajímat každého člověka. Jsem sice odborníkem na lidsko-právní aktivity, ale jsou tu i obecná témata, která se týkají našeho každodenního života. Třeba to, že by tu měla fungovat spalovna, která by měla produkovat nebezpečné látky, se mě týká jako občana Pardubic,“ vysvětlila Horváthová.

Na druhém místě kandidátky SZ pro Pardubický kraj je Jan Linhart, zastupitel města Pardubic a zástupce občanského sdružení Stop Spalovně v Rybitví. „Je pro nás cenné, když vidíme, že v městech, obcích, regionech působí lidé, pro které zelená politika a zelená kauza není jen otázkou předvolební kampaně, ale dlouholeté práce. A to jak v Praze, Brně, tak na Pardubicku. Lucie Horváthová a Jan Linhart pro mě takové lidi ztělesňují, a to je také důvod, proč se ocitli na předních místech naší kandidátky v Pardubickém kraji. Pro mě zelená politika nezačíná ani nekončí jedněmi volbami, pro mě je to otázka běhu na dlouhou trať. Naopak myslím, že oč pevně zůstaneme ukotveni právě v těch reálných kauzách, v těch věcech, které se týkají života lidí, o to dlouhodobější a trvalejší může být naše působení na české politické scéně,“ pravil při setkání s kandidáty Ondřej Liška.

Monika Suchá

1.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Alex Hurskyj, sportovec tělem i duší.
12

Alex Hurskyj, sportovec tělem i duší

Ilustrační foto

Futsalisté vyhráli v Brně

V sobotu se bude uklízet Česko

Pardubicko, Chrudimsko – Dobrovolnické centrum Farní charity Chrudim přijalo podzimní výzvu Ukliďme Česko, ukliďme svět a zve širokou veřejnost, aby se zapojila a společnými silami se pokusila vyčistit co největší plochu v okolí ulice Dr. Milady Horákové.

Sigan: Někteří už pochopili, co od nich chci

Hlinsko - Domácí si byli vědomi toho, že jedině vítězství je může posunout do klidnějších vod tabulky krajského přeboru a zárověň si udobřit domácí fanoušky po dvou předchozích prohrách.

Muzeum pořádá kroužek pro děti

Chrast – Od 3. října začne v chrasteckém muzeu zájmový kroužek pro děti Zvídavý muzejník.

Muž vyhrožoval ošetřovatelkám dokonce nožem

Hlinsko – Kriminalisté obvinili šestašedesátiletého muže z přečinu nebezpečného vyhrožování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení