VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí na vsi jsou odkázáni na rady rodičů

Miřetice - Komunální volby. Pro někoho důležitá chvíle spojená s netrpělivým očekáváním, pro druhé ztráta času a plýtvání papírem.

13.10.2014
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Michal Fanta

„Byla jsem líná jít volit. Přijela jsem z Brna ze školy unavená a nikam se mi nechtělo, navíc je mi jedno, jak volby dopadnou, stejně to pro celostátní dění není důležité," říká devatenáctiletá studentka ekonomie Dana Ťopková. Z jejího pohledu není podstatné, kdo ve volbách zvítězí, protože na chodu obce se nic zásadního nezmění. Ztotožňuje se s ní celá řada mladých lidí. Na účasti v komunálních volbách je odrazuje i fakt, že v naší obci Miřetice převážně kandidují stále stejní uchazeči.

Jiný názor pak zastává osmnáctiletá žákyně gymnázia Alena Strouhalová, která šla k volbám vůbec poprvé v životě: „Dostala jsem možnost podílet se na chodu a fungováni naší obce a myslím si, že každý by měl k volbám jít a vyjádřit svůj názor." Pro mnoho voličů jsou právě komunální volby ty nejdůležitější a záleží jim na výsledku. Někteří jim přikládají dokonce větší význam než volbám do poslanecké sněmovny. „Z velké části je to dané tím, že výsledek naší volby vidíme na vlastní oči. Můžeme pozorovat změny k lepšímu i horšímu," míní gymnazistka.

Její názor sdílejí i další. Dokazuje to výsledný počet dostavených voličů. V Miřeticích jich z celkového počtu 794 přišlo k volbám 469. Nicméně jedná se převážně o starší obyvatelstvo. Voličů do 25 let si svou „občanskou povinnost" přišlo splnit pouhých 44. Nízký počet mladých voličů pak plyne i z faktu, že mezi kandidáty komunálních voleb se najdou lidé pod 30 let jen sporadicky. Z celkových 44 kandidujících jen 2 spadají do této kategorie. Nejstaršímu kandidátovi je dokonce 82 let.

Mladí lidé jsou často odkázáni na rady svých rodičů, kteří se v takto malých obcích s většinou kandidátů znají osobně a často rozdělují své hlasy na základě přátelství, bez ohledu na schopnosti dotyčných. Mezi mladými voliči se ale najdou i nestranní pozorovatelé, mezi něž spadá právě Alena: „Nikoho jen tak ze známosti jsem nevolila," tvrdí. Přesto svůj výběr s rodiči konzultovala, i když uvádí, že valný vliv to na její rozhodnutí nemělo. U mnoha dalších je však působení rodiny mnohonásobně větší. Podstatná část je dokonce ovlivněna do té míry, že pokud rodiče odmítají odevzdat své hlasy, jejich potomci se k volbám též nedostaví. Mezi tuto kategorii ale nespadá ani jedna z našich respondentek.

Pavla Netolická

Autor: Redakce

13.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Petardy dopadaly na dětské hřiště

Ilustrační fotografie.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Podvodníci žádali peníze pro příbuzné, ukradli 280 tisíc korun

Chrudimsko – Policisté varují před podvodníky, kteří po telefonu žádají peníze na pomoc členům rodiny poškozených. Legendu si upravují podle aktuální potřeby, ale policejní mluvčí Ondřej Zeman jejich postupuje ilustruje na příkladu, který se odehrál v uplynulých dnech na Moravskotřebovsku.

Kontejnery na kov v Chrudimi nebudou. I kvůli bezdomovcům

Chrudim - Kontejnery na kovový odpad v chrudimských ulicích umístěny nebudou, byť by si to možná někteří lidé přáli.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Noční soupeření vyhrály hasičky ze Štěpánova

Chrudim - V pátek se konala v Seči tradiční noční soutěž v požárním útoku, která je zařazena do ligy okresu Chrudim. Letos to byl již 20. ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení