VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí na vsi jsou odkázáni na rady rodičů

Miřetice - Komunální volby. Pro někoho důležitá chvíle spojená s netrpělivým očekáváním, pro druhé ztráta času a plýtvání papírem.

13.10.2014
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Michal Fanta

„Byla jsem líná jít volit. Přijela jsem z Brna ze školy unavená a nikam se mi nechtělo, navíc je mi jedno, jak volby dopadnou, stejně to pro celostátní dění není důležité," říká devatenáctiletá studentka ekonomie Dana Ťopková. Z jejího pohledu není podstatné, kdo ve volbách zvítězí, protože na chodu obce se nic zásadního nezmění. Ztotožňuje se s ní celá řada mladých lidí. Na účasti v komunálních volbách je odrazuje i fakt, že v naší obci Miřetice převážně kandidují stále stejní uchazeči.

Jiný názor pak zastává osmnáctiletá žákyně gymnázia Alena Strouhalová, která šla k volbám vůbec poprvé v životě: „Dostala jsem možnost podílet se na chodu a fungováni naší obce a myslím si, že každý by měl k volbám jít a vyjádřit svůj názor." Pro mnoho voličů jsou právě komunální volby ty nejdůležitější a záleží jim na výsledku. Někteří jim přikládají dokonce větší význam než volbám do poslanecké sněmovny. „Z velké části je to dané tím, že výsledek naší volby vidíme na vlastní oči. Můžeme pozorovat změny k lepšímu i horšímu," míní gymnazistka.

Její názor sdílejí i další. Dokazuje to výsledný počet dostavených voličů. V Miřeticích jich z celkového počtu 794 přišlo k volbám 469. Nicméně jedná se převážně o starší obyvatelstvo. Voličů do 25 let si svou „občanskou povinnost" přišlo splnit pouhých 44. Nízký počet mladých voličů pak plyne i z faktu, že mezi kandidáty komunálních voleb se najdou lidé pod 30 let jen sporadicky. Z celkových 44 kandidujících jen 2 spadají do této kategorie. Nejstaršímu kandidátovi je dokonce 82 let.

Mladí lidé jsou často odkázáni na rady svých rodičů, kteří se v takto malých obcích s většinou kandidátů znají osobně a často rozdělují své hlasy na základě přátelství, bez ohledu na schopnosti dotyčných. Mezi mladými voliči se ale najdou i nestranní pozorovatelé, mezi něž spadá právě Alena: „Nikoho jen tak ze známosti jsem nevolila," tvrdí. Přesto svůj výběr s rodiči konzultovala, i když uvádí, že valný vliv to na její rozhodnutí nemělo. U mnoha dalších je však působení rodiny mnohonásobně větší. Podstatná část je dokonce ovlivněna do té míry, že pokud rodiče odmítají odevzdat své hlasy, jejich potomci se k volbám též nedostaví. Mezi tuto kategorii ale nespadá ani jedna z našich respondentek.

Pavla Netolická

Autor: Redakce

13.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies