VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na cenu Pečovatelka roku je nominovaná Eleonora Slavíková. Podpořte ji svými hla

Chrudim - Dobré skutky by měly být odměněny. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie Českobratrské církve evangelické vyhlásily národní cenu Pečovatelka roku. Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim do ní nominovala Eleonoru Slavíkovou, pracovnici v sociálních službách. V organizaci pracuje od roku 2002.

22.10.2015 1
SDÍLEJ:

Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim.Foto: DENÍK/Marek Nečina

U nominace je přiložen text, který popisuje práci paní Slavíkové tak, že by mu redakční krácení textu jen uškodilo. Posuďte sami:

Pro její hluboký lidský, laskavý, příjemný a současně vysoce profesionální přístup k seniorům a její schopnost naslouchat jejich přáním a potřebám, radostem i starostem, které je provází životem, bychom si přáli, aby se starala i o naše blízké.

Paní Eleonoru Slavíkovou jsme v organizaci poznali ještě dříve, než u nás začala pracovat v trvalém pracovním poměru na pozici pečovatelky. V době, kdy se sociální služby v naší zemi nacházely na počátku nové vývojové etapy, pomáhala paní Slavíková nezištně pečovat o klientku Centra sociálních služeb a pomoci jako dobrovolník.

Její cesta k trvalému pracovnímu poměru v naší organizaci nebyla jednoduchá. Paní Slavíková si však šla za svým cílem.

Přála si mít práci, která ji naplňuje a uspokojuje a tou je pro ní jednoznačně péče o druhé. Po čase, který v naší organizaci působila na pozici dobrovolníka, si doplnila vzdělání potřebné pro výkon pracovníka v sociálních službách a později v naší organizaci začala pracovat na pozici pečovatelky.

Paní Slavíková dbá na svůj profesní ale i osobnostní rozvoj. Patří k lidem, pro které je práce povoláním, koníčkem a vykonávají ho s láskou a s celým svým srdcem. Paní Slavíková kolem sebe šíří harmonii, klid a úsměv a je jedním z pilířů naší organizace.

Ochota, trpělivost, spolehlivost, úsměv. To je hlavní devíza

Eleonora SlavíkováPaní Slavíková, proč jste si zvolila práci pracovníka v sociálních službách?

Práci pečovatelky jsem si doslova vysloužila. V roce 1990 mě oslovili sousedé, abych jim pomohla starat se o jejich příbuznou. Měli příslib umístění do domu s pečovatelskou službou, ale jen za podmínky, že si najdou dobrovolníka, který se o jejich příbuznou bude starat. Sousedům jsem ráda vyhověla a na další dva roky jsem se stala neprofesionální dobrovolnou pečovatelkou. Odborné vzdělání jsem si doplnila až dva roky po té, kdy paní, o kterou jsem se starala, zemřela. V organizaci, kde jsem nejprve působila jako dobrovolník, jsem po uvolnění pracovního místa nastoupila do řádného pracovního poměru. Od té doby pracuji v Centru sociálních služeb a pomoci v Chrudimi jako pečovatelka.

Co vás ve vaší práci povzbuzuje, co vám nejvíce pomáhá?

Velmi mě povzbudí, když lidé, o které se staráme vzkvétají, jsou spokojení a mají úsměv na tváři. To mi moc pomáhá a těší. Svoji práci mám ráda a neměnila bych ji za žádnou jinou.

Co je obsahem práce pracovníka v sociálních službách, co je pro ni charakteristické a jaké vlastnosti by měl mít člověk, který tuto práci vykonává?

Obsahem práce pečovatele je rozhodně komplexní péče o člověka, který je nějakým způsobem omezen ve své soběstačnosti. Není to jen péče o tělesnou schránku člověka. Pečovat musíme také o jeho duši. Musíme se zajímat o to, jak se cítí, co ho trápí, jaké má starosti, ale vyslechneme si i jeho radosti, o které se s námi chce podělit. Pečovatel musí být morálně bezúhonná osobnost, která ctí etický kodex pracovníka v sociálních službách. Musí být ochotný, spolehlivý s úsměvem na tváři. Musí umět skrýt a potlačit před klientem svoje starosti a trápení.

Co byste hlavně chtěla předat kolegovi nebo kolegyni, kteří jako pracovníci v sociálních službách s pečováním začínají?

Po čas svého působení v organizaci jsem vedla praxe téměř stovky studentů. Všem praktikantům jsem se snažila být vzorem. Ukázat jim, že pečovatel musí být vždy milý, usměvavý, trpělivý, spolehlivý, že je tu především pro klienta, že práci, kterou si vybral není obyčejná práce, ale poslání.

Co by měl podle vás pracovník v sociálních službách dělat, aby docházelo k jeho osobnímu profesnímu rozvoji?

Pracovníkovi v sociálních službách musí na práci záležet, musí se rozvíjet jak osobnostně, tak profesně. Měl by sledovat aktuální dění v sociálních službách a mít zájem se dál vzdělávat, ne proto, že to požaduje zákon o sociálních službách, ale proto, že vzdělávání člověka posouvá dále a přináší prospěch klientům i člověku samotnému.

Hlasování odstartovalo na webové stránce http://www.apsscr.cz/narodni-cena/soutezici

Autor: Redakce

22.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO

Jirka se nemá důvod bát msty, nic neudělal

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO

Nejde mi ani brečet, jak jsem šťastná, říká Kajínkova kamarádka

Městský park v Chrudimi bude patřit zdravotníkům

Chrudim – Sedm desítek dětských zdravotníků okresu se ve středu utká v Chrudimi. V Městském parku se od 9 hodin koná soutěž mladých zdravotníků.

AKTUALIZOVÁNO

Futsalová Chrudim padla. Finálová série je vyrovnaná

Chrudim - Cesta za obhajobou titulu se futsalistům Chrudimi komplikuje. Tým FK Era-Pack včera prohrál ve druhém utkání finále play off Chance ligy v Edenu s pražskou Slavií 3:6 a série je vyrovnaná 1:1 na zápasy. Třetí duel se hraje ve čtvrtek v Chrudimi (od 20 hodin).

AKTUALIZOVÁNO

Kajínek míří z vězení domů. Do rodných Prachovic

Prachovice – Přinášíme doslovný přepis exkluzivního rozhovoru, který před několika dny spolupracovníkům Chrudimského týdeníku poskytla Marta Látalová z Prachovic, kamarádka Jiřího Kajínka. Je to výpověď ženy, která odeslala žádosti o milost pro Jiřího Kajínka dosud všem prezidentům České republiky, a zároveň jedné z jeho nejbližších osob.

Rozhledna na Lichnici je oficiálně v provozu

Chrudim  - V pondělí se konalo oficiální zprovoznění rozhledny na Lichnici. Na hradním nádvoří se sjeli starostové, zástupci firem a ředitelé školek a škol z regionu. Tuto událost si nenechalo ujít i několik desítek zvědavých přihlížejících.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies