VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na chrudimské alergologii nastaly změny

Chrudim, Hlinsko –Tým dětského oddělení chrudimské nemocnice posílila špičková lékařka Jiřina Chládková z Hradce Králové.

8.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Tým alergologů dětského oddělení nemocnice již posílila špičková lékařka Jiřina Chládková z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

„Stala se vedoucí lékařkou naší alergologické ambulance s pravidelnými ordinačními hodinami. Toto jistě uvítají nejen pacienti nejbližšího okolí, ale například i z Pardubic, kteří se často marně snaží zajistit vyšetření v její poradně ve fakultní nemocnici,“ potvrzuje primář dětského oddělení David Kasal.

Jiřina Chládková podle jeho slov patří k TOP alergologům v naší republice. V současné době se mimo jiné zabývá vědeckou prací zaměřenou na novou neinvazivní metodu - vyšetřování koncentrace NO (oxidu dusnatého) ve vydechovém vzduchu. Díky ní lze jednoznačně prokázat alergický zánět a jeho stupeň u nemocných s průduškovým astmatem. Tím i lépe určí, jak dál postupovat ve farmakologické léčbě. Zároveň jednoznačně rozliší, zda se jedná opravdu o průduškové astma.

„Tento špičkový přístroj je již instalován a zprovozněn. Naše alergologická ambulance je jím vybavena jako první pracoviště v Pardubickém kraji a již ho začala rutinně používat při vyšetřování dětí s astma bronchiale a dráždivým kašlem,“ dodává David Kasal.

Na nárůst alergologických onemocnění mají vliv životní styl, stravovací návyky a v neposlední řadě někdy až nesmyslné podávání antibiotik v situacích, kdy nejsou indikována.

Pracují s moderní technologií

Dětská alergologická poradna při dětském oddělení má v chrudimské nemocnici dlouhodobou tradici. Její součástí je i ambulance na poliklinice v Hlinsku, kam zajíždí lékař se sestřičkou každé úterý. Toto detašované pracoviště je on-line propojené s nemocničním informačním systémem v Chrudimi.

V hlinecké ambulanci došlo s příchodem lékařky Jiřiny Chládkové k obnově informačních technologií. Přispěli k tomu sponzoři, díky jejichž vstřícnosti mohlo dojít k výměně nefunkčního počítače v hlinecké ambulanci.

Další zakoupené PC umožní lékařce neomezený přístup k informacím o svých pacientech, i když bude pracovat v tu chvíli v Hradci Králové.

Chrudimská alergologie prošla během dvou měsíců zásadními změnami. Objednávání na konkrétní čas se setkalo s pozitivním ohlasem rodičů i dětských pacientů. Dlouhé čekací doby jsou minulostí. „Alergologická poradna bude přijímat nové pacienty jako doposud, jediným omezením může být v budoucnu pouze kapacitní hledisko. Těšíme se na vás v našem zařízení,“ vzkazuje pacientům primář David Kasal.

Za posledních 15 let došlo hlavně v dětském věku k výraznému nárůstu počtů onemocnění s různým stupněm a typem poruchy imunitního systému organismu.

Autor: Romana Netolická

Místo události:
8.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo.
18

Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo, v poháru postupuje MFK Chrudim

DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Prosetín - Fotbalový klub Sokola Prosetín bude v nadcházející sezóně zaslouženě reprezentovat Chrudimsko v kraji. Trenér Vít už ví, že jeho tým čeká těžká sezóna.

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení