VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na návštěvě u vás: Zavítali jsme do Trhové Kamenice

Trhová Kamenice - /FOTOGALERIE, VIDEO/ Další obcí, kterou redaktoři Chrudimského deníku ve svém putování po okrese navštívili, je Trhová Kamenice. Městys úzce spjatý se spisovatelem Karlem Václavem Raisem má 870 obyvatel a obklopuje ho krásná příroda. Starosta Pavel Kábele považuje tuto skutečnost za velkou přednost.

14.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

„Myslím si, že naše obec s titulem městys poskytuje lidem zde žijícím dobré zázemí. V Trhové Kamenici žiji, mám ji velmi rád, a tak soudím podle sebe, že je tu dobře. Vždy je samozřejmě co vylepšovat a každý má jiné požadavky a priority. Je to místo, kde se může každý realizovat a viditelně se podílet na hodnotném a příjemném životě všech. Použil bych větu: ‚jaké si to kdo udělá, takové to má‘, nebo lépe ‚jaké si to tady uděláme, takové to tu budeme mít‘,“ usmívá se starosta Kábele.

Co se v Trhové Kamenici podařilo realizovat, je podle jeho slov patrné na první pohled. Je to třeba nově vybudovaný chodník ke hřbitovu, rekonstrukce školy, nové víceúčelové sportovní hřiště. Vedení městyse se snaží podpořit bydlení mladých rodin, a tak byly vybudovány nové byty, základní technická vybavenost k novým stavebním parcelám. To jsou nákladné a velké akce posledních let. Dále se povedlo opravit některé komunikace, rozšířit vodovod a kanalizaci, veřejný rozhlas, opravit pomníky.

Vše ale není růžové, občany také trápí některé problémy. Chybí jim především kvalitní prodejny potravin, možnost dobrého stravování a lepší voda, která v současné době nemá dobrou kvalitu. Také by chtěli dětské hřiště pro malé děti, koupaliště, kvalitní turistické ubytování, lepší komunikace, příležitosti zaměstnání, rozšíření domu s pečovatelskou službou. Trápí je kvalita vzduchu v topném období, volné pobíhání psů a hustý silniční provoz. V Trhové Kamenici si šoféři s rychlostí vozidel příliš hlavu nelámou.

V nedávné době se v tisku mihla zpráva, že se kvůli politické situaci ve státě nebude realizovat přeložka silnice ve směru z Trhové Kamenice na Ždírec nad Doubravou. Poměrně ostrá zatáčka se měla díky finančním prostředkům Ředitelství silnic a dálnic ČR narovnat, čímž by se tranzitní doprava stala plynulejší. Vedení městyse dosud neobdrželo oficiální zprávu o tom, že by se tato investiční akce neuskutečnila. Jak ale starosta Pavel Kábele zdůrazňuje, prodlení v zahájení stavby není pro občany až tak tragické. „ Lidé se u nás dělí na dva tábory. Zatímco jedni narovnání silnice a zrychlení provozu vítají, druzí se obávají většího rizika pro chodce. Zatáčka a most podle jejich mínění slouží jako přirozené retardéry, jež nedovolí vozidlům vyvinout větší rychlost,“ vysvětluje starosta.

Autor: Romana Netolická

14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Děti v trávníku na chrudimském sídlišti U Stadionu

Trávu odvážejte pryč, žádají lidé ze sídliště

Merida Cyklo Maštale 2016

Cyklo Maštale se kvapem blíží

Na mladé zdravotníky čekaly zlomeniny i střepy trčící z rukou

Chrudim – „Kájo, dejchej! Dejchej!" zoufalé volá dívka a rukou se natahuje po bezvládném těle ležícím na zemi vedle rybníčku v chrudimském Městském parku. I tak vypadá jedno ze stanovišť oblastního kola soutěž mladých zdravotníků, které se včera v Chrudimi uskutečnilo.

Děti hrály pohádku, aby pomohly jiným dětem

Chrudim – Rok příprav, zkoušení a výrobě kostýmů a kulis věnovali žáci a učitelé ze Speciální základní školy Chrudim, aby spolu nastudovali Duhovu pohádku, kterou včera a dnes hrají v Divadle Karla Pippicha. Součástí hry je i prodejní výstava prací dětí ze speciální školy.

Baletky zazářily v pražském Salesiánském divadle

Chrudim - V Salesiánském divadle v Praze se v uplynulých dnech uskutečnila celostátní soutěž tanečních škol. V kategorii klasický tanec si na ní vytančili stříbrnou příčku Josef Pavliš a Veronika Vodičková z tanečního oddělení ZUŠ Chrudim.

Mydlářovský dům zažije osvícení

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur zve na páteční, slavnostní otevření nového prostoru určeného návštěvníkům. Po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo na terasách za Mydlářovským domem výjimečné místo k odpočinku i setkávání s atmosférou italského Toskánska, odkud kdysi Matěj Mydlář čerpal inspiraci pro renesanční přestavbu svého domu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies