VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na návštěvě u vás: Zavítali jsme do Trhové Kamenice

Trhová Kamenice - /FOTOGALERIE, VIDEO/ Další obcí, kterou redaktoři Chrudimského deníku ve svém putování po okrese navštívili, je Trhová Kamenice. Městys úzce spjatý se spisovatelem Karlem Václavem Raisem má 870 obyvatel a obklopuje ho krásná příroda. Starosta Pavel Kábele považuje tuto skutečnost za velkou přednost.

14.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

„Myslím si, že naše obec s titulem městys poskytuje lidem zde žijícím dobré zázemí. V Trhové Kamenici žiji, mám ji velmi rád, a tak soudím podle sebe, že je tu dobře. Vždy je samozřejmě co vylepšovat a každý má jiné požadavky a priority. Je to místo, kde se může každý realizovat a viditelně se podílet na hodnotném a příjemném životě všech. Použil bych větu: ‚jaké si to kdo udělá, takové to má‘, nebo lépe ‚jaké si to tady uděláme, takové to tu budeme mít‘,“ usmívá se starosta Kábele.

Co se v Trhové Kamenici podařilo realizovat, je podle jeho slov patrné na první pohled. Je to třeba nově vybudovaný chodník ke hřbitovu, rekonstrukce školy, nové víceúčelové sportovní hřiště. Vedení městyse se snaží podpořit bydlení mladých rodin, a tak byly vybudovány nové byty, základní technická vybavenost k novým stavebním parcelám. To jsou nákladné a velké akce posledních let. Dále se povedlo opravit některé komunikace, rozšířit vodovod a kanalizaci, veřejný rozhlas, opravit pomníky.

Vše ale není růžové, občany také trápí některé problémy. Chybí jim především kvalitní prodejny potravin, možnost dobrého stravování a lepší voda, která v současné době nemá dobrou kvalitu. Také by chtěli dětské hřiště pro malé děti, koupaliště, kvalitní turistické ubytování, lepší komunikace, příležitosti zaměstnání, rozšíření domu s pečovatelskou službou. Trápí je kvalita vzduchu v topném období, volné pobíhání psů a hustý silniční provoz. V Trhové Kamenici si šoféři s rychlostí vozidel příliš hlavu nelámou.

V nedávné době se v tisku mihla zpráva, že se kvůli politické situaci ve státě nebude realizovat přeložka silnice ve směru z Trhové Kamenice na Ždírec nad Doubravou. Poměrně ostrá zatáčka se měla díky finančním prostředkům Ředitelství silnic a dálnic ČR narovnat, čímž by se tranzitní doprava stala plynulejší. Vedení městyse dosud neobdrželo oficiální zprávu o tom, že by se tato investiční akce neuskutečnila. Jak ale starosta Pavel Kábele zdůrazňuje, prodlení v zahájení stavby není pro občany až tak tragické. „ Lidé se u nás dělí na dva tábory. Zatímco jedni narovnání silnice a zrychlení provozu vítají, druzí se obávají většího rizika pro chodce. Zatáčka a most podle jejich mínění slouží jako přirozené retardéry, jež nedovolí vozidlům vyvinout větší rychlost,“ vysvětluje starosta.

Autor: Romana Netolická

14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Škoda Rapid 136 MTX Cabrio.
AUTOMIX.CZ
49

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Martin Věchet a Eva Navrátilová

Martin Věchet odpískal festival v Mladých Bukách

Během Dne s Jitřenkou si cenu zasloužili všichni závodníci

Chrudim – Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim pořádalo během úterý tradiční Den s Jitřenkou.

Na radnici v Hlinsku „bydlí“ 748 obyvatel

Hlinsko – Bydlím na radnici. To o sobě může říkat 748 lidí, kteří jsou trvale hlášeni na Městském úřadě v Hlinsku. Město má 9632 obyvatel a podle propočtu tak na radnici „žije" každý dvanáctý člověk.

Okradl spícího muže na lavičce

Chrudim – Nedělní ráno nebylo pro devětačtyřicetiletého muže vůbec šťastné. Spal na lavičce v chrudimském Střeleckém parku, když náhle zjistil, že mu někdo krade jeho plátěnou tašku.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Chrast, Pardubice - Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 600 tisíc korun společnosti JASOBAL s.r.o. Výrobce bublinkové fólie se po zákazu výroby nařízeném inspekcí loni v květnu přesunul z Chrasti u Chrudimi do Pardubic.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies