VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co s amputovanou končetinou? Studenti vědí!

CHRUDIM/PARDUBICE - Celostátní kola zeměpisné olympiády, jazykových soutěží či středoškolské odborné činnosti, tam všude získali medaile studenti středních škol zPardubického kraje. Jejich úspěchy ocenila i krajská radní zodpovědné za oblast školství, mládeže a sportu Marie Málková avjednacím sále Rady Pardubického kraje jim osobně poděkovala za vynikající reprezentaci regionu.

4.7.2007
SDÍLEJ:

Úspěšní studenti.Foto: Archiv Úřadu Pardubického kraje

„Vítám úspěchy mladých lidí, kteří nepodléhají lhostejnosti, pesimistickému vnímání světa, jsou plni nadšení a mají touhu něco dokázat. A jsem velmi mile překvapena, jaký potenciál vsobě tito chlapci a dívky mají, vždyť některé zjejich prací mohou být okamžitě využitelné vpraxi,“ uvedla po setkání Marie Málková.

Měla tak na mysli především nápad Františka Kolka a Václava Kociána zGymnázia Josefa Ressela vChrudimi. Ti na soutěži ve Středoškolských odborných činnostech (SOČ) získali druhé místo voboru zdravotnictví za svůj balíček první pomoci určený košetřování zranění, při nichž dojde kamputaci končetiny. Praktická ukázka takového ošetření za použití vlastnoručně vyrobeného modelu ruky zaujala všechny přítomné. A protože chlapce ktomuto nápadu vedla neexistence pomůcek košetření těchto zranění, dá se po úspěchu na SOČ očekávat i zájem odborné lékařské veřejnosti.

Bílé místo na mapě vyplnil i student Vyšší odborné školy a Střední pedagogické školy vLitomyšli Martin Šantrůček. Ten obsadil vSOČ také druhé místo sprací Vliv počítačových her na děti adolescenty. „Ve svém okolí se setkávám slidmi, kteří vydrží hrát počítačové hry až 48 hodin, a všiml jsem si, že se to začíná odrážet vjejich chování. Proto jsem se této problematice začal blíže věnovat. Prostřednictvím dotazníků jsem získával informace a také jsem sám na sobě provedl experiment. Dvanáct hodin jsem hrál počítačovou hru, tzv. střílečku, a ověřil si, jak razantní je po takovéhle době ztráta koncentrace a přesnosti,“ přiblížil svůj projekt Martin Šantrůček. Jak dále řekl, rád by své závary publikoval a dal je kdispozici pedagogům a všem těm, kteří sdětmi pracují. Stude tohoto typu totiž byla zpracována pouze vUSA, její výsledky jsou navíc neprůkazné.

„Svoji hodnotu však mají všechny úspěchy, kterých studenti na celostátních soutěžích dosáhnou. Otevírají jim dveře ke splnění jejich snů a životních cílů. Jsem hrdá na to, že vnašem kraji tyto nadějné mladé lidi máme, a věřím, že alespoň někteří znich zůstanou našemu regionu věrní a vrámci svých budoucích profesí přispějí kjeho rozvoji,“ řekla na závěr radní Marie Málková.

4.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní barokní scéna v Chrudimi
11

Barokní serenáty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Automatika zalarmovala hasiče a poté vypustila pěnu

Třemošnice - Profesionální hasiče ze Seče a dobrovolné z Třemošnice, Prachovic a Seče vyburcoval ve středu ve 21.18 poplach. Mělo hořet v dílně podniku ve Skoranově. I když vše nasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o veliký požár, nakonec se vůbec nehasilo.

Hokejistům se přiblížil boj o dobu ledovou

Chrudim – Strojník zimního stadiónu v Chrudimi Petr Kulhánek ve vodním mlžném oparu stříká na betonovou plochu jednu vrstvu vody za druhou. Připravuje tak základní ledovou vrstvu pro nástup rolby, která se už po zbytek sezóny v hale bude o kvalitu ledu v Chrudimi starat.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení