VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co s amputovanou končetinou? Studenti vědí!

CHRUDIM/PARDUBICE - Celostátní kola zeměpisné olympiády, jazykových soutěží či středoškolské odborné činnosti, tam všude získali medaile studenti středních škol zPardubického kraje. Jejich úspěchy ocenila i krajská radní zodpovědné za oblast školství, mládeže a sportu Marie Málková avjednacím sále Rady Pardubického kraje jim osobně poděkovala za vynikající reprezentaci regionu.

4.7.2007
SDÍLEJ:

Úspěšní studenti.Foto: Archiv Úřadu Pardubického kraje

„Vítám úspěchy mladých lidí, kteří nepodléhají lhostejnosti, pesimistickému vnímání světa, jsou plni nadšení a mají touhu něco dokázat. A jsem velmi mile překvapena, jaký potenciál vsobě tito chlapci a dívky mají, vždyť některé zjejich prací mohou být okamžitě využitelné vpraxi,“ uvedla po setkání Marie Málková.

Měla tak na mysli především nápad Františka Kolka a Václava Kociána zGymnázia Josefa Ressela vChrudimi. Ti na soutěži ve Středoškolských odborných činnostech (SOČ) získali druhé místo voboru zdravotnictví za svůj balíček první pomoci určený košetřování zranění, při nichž dojde kamputaci končetiny. Praktická ukázka takového ošetření za použití vlastnoručně vyrobeného modelu ruky zaujala všechny přítomné. A protože chlapce ktomuto nápadu vedla neexistence pomůcek košetření těchto zranění, dá se po úspěchu na SOČ očekávat i zájem odborné lékařské veřejnosti.

Bílé místo na mapě vyplnil i student Vyšší odborné školy a Střední pedagogické školy vLitomyšli Martin Šantrůček. Ten obsadil vSOČ také druhé místo sprací Vliv počítačových her na děti adolescenty. „Ve svém okolí se setkávám slidmi, kteří vydrží hrát počítačové hry až 48 hodin, a všiml jsem si, že se to začíná odrážet vjejich chování. Proto jsem se této problematice začal blíže věnovat. Prostřednictvím dotazníků jsem získával informace a také jsem sám na sobě provedl experiment. Dvanáct hodin jsem hrál počítačovou hru, tzv. střílečku, a ověřil si, jak razantní je po takovéhle době ztráta koncentrace a přesnosti,“ přiblížil svůj projekt Martin Šantrůček. Jak dále řekl, rád by své závary publikoval a dal je kdispozici pedagogům a všem těm, kteří sdětmi pracují. Stude tohoto typu totiž byla zpracována pouze vUSA, její výsledky jsou navíc neprůkazné.

„Svoji hodnotu však mají všechny úspěchy, kterých studenti na celostátních soutěžích dosáhnou. Otevírají jim dveře ke splnění jejich snů a životních cílů. Jsem hrdá na to, že vnašem kraji tyto nadějné mladé lidi máme, a věřím, že alespoň někteří znich zůstanou našemu regionu věrní a vrámci svých budoucích profesí přispějí kjeho rozvoji,“ řekla na závěr radní Marie Málková.

4.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LUKÁŠ REŠETÁR si bravurně plní  své futsalové povinnosti  a navíc stíhá nastupovat za fotbalové Slatiňany.

Na přípravný futsalový turnaj do Číny jedou čtyři hráči Chrudimi

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara.

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara

Noční bouřka napáchala desítky škod, Kouty málem spláchla voda

Chrudimsko - Nad Chrudimskem se ve čtvrtek večer přehnala silná bouře s přívalovým deštěm, která napáchala desítky škod, a hasiči kvůli ní zažili velice rušnou noc. Na území celého kraje vyjížděli ke třiceti případům.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Žena šla na kontrolu, skončila na záchytce

Chrudim – Ve středu krátce po půl sedmé ráno zavolali pracovníci chrudimské nemocnice na linku 156 s tím, že na ambulanci sedí namol opilá žena a vulgárně tu pokřikuje na ostatní pacienty.

Podezřelý násilník skončil ve vazbě

Chrudimsko – Ve vazební věznici čeká na soud čtyřicetiletý muž, jehož kriminalisté podezírají z týrání. „Od začátku roku 2013 do letošního června měl fyzicky a psychicky týrat svoji mladší družku," uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies