VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Naše práce není rutina," říká primářka o oddělení patologie

Chrudim - V seriálu, který představuje jednotlivá oddělení akciové společnosti Chrudimská nemocnice, dnes přinášíme rozhovor s primářkou patologicko anatomického oddělení Annou Korcovou.

27.10.2014
SDÍLEJ:

Patologicko - anatomické oddělení vede primářka Anna Korcová.Foto: Tomáš Kubelka

Můžete nám představit svoje pracoviště?

Naše oddělení má dvě části nekroptickou a bioptickou. Devadesát pět procent práce vykonáváme právě v bioptické laboratoři, kde zajišťujeme zpracovávání vzorků orgánů a tkání živých pacientů. Kolektiv oddělení tvoří společně se mnou tři lékařky, z toho jedna je na zkrácený pracovní úvazek a druhá na mateřské dovolené. Dále máme pět laborantek a na poloviční úvazek u nás pracuje sanitář, který má na starosti nekroptickou část oddělení. Tam je to hlavně o administrativě, tedy o příjmu a výdeji těl zemřelých.

Když se řekne patologie, většina lidí si hned představí pitvu.

Ale ty se už provádějí jen zřídka, většinou v případech, kdy si ji vyžádají lékaři z klinických oddělení, kteří jediní mohou zdravotně bezpečnostní pitvu navrhovat. Ta slouží k upřesnění nebo zjištění diagnóz u pacientů, kteří v nemocnici byli jen krátkou dobu a zemřeli

Týkají se vás i soudní pitvy, třeba pro potřebu policie?

Ne, ty se provádějí v Pardubicích v Ústavu soudního lékařství. Pokud jde o zemřelého v naší nemocnici, tělo se tam převeze.

Existují pitvy na přání příbuzných zemřelého? Třeba někdo chce vědět přesně, co bylo příčinou úmrtí.

S tím jsem se tedy opravdu nikdy nesetkala. Pitvy jsou tu pro lékaře z klinických oddělení, kteří mohou pitvu navrhovat, a tak získávají zkušenosti a nové poznatky, které mohou uplatnit ve své praxi.

Nemohu se vyhnout záležitost, která svého času hodně hýbala naší společností, jde o konkurenční boj pohřebních služeb. Stalo se, že by se hádaly nebo přetahovaly o těla zemřelých?

Na našem pracovišti jsme se s tím naštěstí nesetkali, ale vím, že svého času tahanice v některých nemocnicích byly a docela ostré. U nás se tyto případy neobjevily . Příbuzní si pohřeb zařizují sami. Můžeme jim říct, jaké pohřební služby v Chrudimi jsou, ale žádnou jim nedoporučujeme.

Přejděme k bioptické části vašeho oddělení. Když mi lékař odstraní mateřské znaménko, dostane vzorek vaše laboratoř?

Ano, tento odebraný materiál končí u nás. Zpracováváme všechny vzorečky a resekáty tkání, které lékaři získávají při vyšetřeních i preventivních a také při operacích. Takže u nás můžete vidět tkáně z nejrůznějších orgánů, včetně kůže s vaším mateřským znaménkem. Účelem zpracování je stanovit diagnózu.

Přibývá preventivních vyšetření a s tím i práce pro vás?

Určitě ano. A navíc nyní je tendence z co nejmenšího vzorku vytěžit co nejvíc informací

Máte nějaký pořadník vzorků, které spěchají anebo si na rozbor mohou počkat?

Vyšetřujeme vzorky v pořadí, jak přijdou na oddělení, kromě vyšetření statimových, která spěchají z důvodů další léčby, a peroperačních. Ty poslední zmíněné se týkají tkání odebraných přímo při operaci, zpracovávají se jinou technikou a výsledek sdělujeme na operační sál nejpozději do 30 minut.

Na oddělení nejsou směny?

Ne, máme klasické denní služby. Pracujeme od pondělí do pátku od půl sedmé do tří.

A otázka na závěr jak jste se dostala k patologii?

Je to velice zajímavý obor, ke kterému je třeba, aby člověk hodně věděl. Není to žádná rutina. O patologii jsem začala přemýšlet v šestém ročníku medicíny a jsem ráda, že jsem se pro ni rozhodla.

Začínala jste praxi v Chrudimi?

Ne, já jsem z Moravy, v Chrudimi jsem teprve šest let. Líbí se mi tu.

Jak relaxujete při této náročné práci?

Jako každý. Rádi chodíme za kulturou, do přírody, na výlety a také s pejskem.

Autor: Romana Netolická

27.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Havlíčkově ulici raději neparkujte

ilustrační foto

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Nejvíc se půjčují knihy pro děti

Třemošnice – V kterém ročním období si lidé nejvíce půjčují knihy? Jaké žánry jsou oblíbené, a naopak co se stane, když nějaký opozdilec knížky vrací pozdě? Na tyto otázky nám odpovídala pracovnice knihovny a informačního centra v Třemošnici Pavla Alvarezová.

Mlékařem se zatím chce stát šest dětí, stav není konečný

Hlinsko – Do města, které se dříve pyšnilo množstvím budoucích kožešníků, strojníků, traktoristů nebo obráběčů kovů, se vrací po letech učňovské školství. Nový obor „výrobce potravin – mlékař“, začne v září studovat prozatím šest dětí. 

Po srážce zůstala honda nadranc

Přestavlky – Děsivě vypadající nehoda se stala v pátek před devátou ráno na silnici mezi Přestavlky a Rosicemi.Řidič naštěstí utrpěl jen lehká zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení