VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nať i prasečí hlava. Nádoby na tříděný odpad skrývají kde co

Krouna, Chrast – Chladná oka kamer by časem mohla hlídat kontejnerová hnízda na tříděný odpad v Krouně. Uvažuje o tom alespoň starosta obce Petr Schmied, který tu nedávno narazil například na nádobu pro plasty naplněnou okurkovou natí. 

14.9.2017
SDÍLEJ:

Okurková nať v nádobě na plasty.Foto: Petr Schmied

„Žlutý kontejner na plasty byl asi do poloviny zaplněn natí z okurek, a to necelého půl dne poté, co Technické služby Hlinsko odvezly kontejnery s bioodpadem. Vše pak samozřejmě za nepřizpůsobivého občana uklidili zaměstnanci obce, takže jeden nepořádník zbytečně zaměstnával pracovníky údržby,“ konstatuje starosta.

„Asi budeme muset přemýšlet o tom, že na některá stanoviště nainstalujeme kamery, protože za nevytříděný odpad obec zaplatí a tyto náklady se pak promítnou do cen za svoz pro všechny občany,“ pokračuje Petr Schmied.

Podle starosty bývá nejhorší situace zpravidla po víkendech. „Je možné, že nám tu nepořádek z určité části zanechávají i chataři a chalupáři, ale to je samozřejmě jen moje domněnka,“ přemítá Petr Schmied.

LENOST OBČAS VÍTĚZÍ
Lajdácké pohození okurkové nati nepředstavovalo v Krouně nejkurióznější případ svérázné „likvidace“ bioodpadu. „Před nějakým časem jsme v kontejnerech objevili i hromadu velkých hovězích kostí,“ vybavuje si starosta, který uvádí i další případ lidské pohodlnosti.

„Využíváme dva typy kontejnerů na plasty. S velkým otvorem a také s malým vhozem obklopeným manžetou. Jakmile se zaplní kontejnery s tím větším otvorem, některým lidem už je zatěžko, aby plastové láhve postupně naházeli do kontejneru s malým otvorem. Položí je prostě vedle kontejneru a odtud je pak vítr rozfoukává po okolí. Podobně tomu bývá i s kartónovými krabicemi, které se lidem nechce trhat na menší kusy,“ doplňuje starosta Petr Schmied.

SE ZÁZNAMY JE PRÁCE
Že může instalace kamer pomoci s bojem proti nepořádníkům, o tom vědí své například v Chrasti. „To jsme takhle třeba koukli na záznam a poznali jednoho z místních, jak ke kontejnerům odkládá tašky s nepotřebným textilem. Tak jsme mu zavolali a do hodiny bylo uklizeno,“ vzpomíná chrastecká starostka Martina Lacmanová.

V Chrasti teď využívají pět kamer, ale jejich provoz má podle starostky i svoje „mouchy“. „Ruku v ruce s ním přichází časový nárok na zaměstnance, jenž musí pořízené záběry vyhodnocovat. Přičemž záznamy pořízené v noci nebo za snížené viditelnosti někdy nebývají tak průkazné, aby na nich bylo možné poznat konkrétního člověka,“ pokračuje Martina Lacmanová.

V Chrasti rovněž v minulosti zaznamenali několik svérázných příkladů nakládání s biologickým odpadem. Nejkurióznějším asi byla prasečí hlava naaranžovaná mezi odpady poblíž místní pošty. Jindy zase Chrastecké překvapil vyhozený chemický záchod naplněný až po okraj lidskými výkaly. Pozornosti místních neuniklo ani opuštěné stavební kolečko přetékající králičím hnojem.

Autor: Marek Nečina

14.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z prodejní výstavy konané v rámci Babího léta na Železných horách.

Autokemp lákal návštěvníky

Už se moštuje.

Už se moštuje

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Rosice – Dnes od 9 hodin se v areálu rosické tržnice koná Rosická brázda.

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení