VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěva z partnerského města obdivovala vybavení hospice v Chrudimi

Chrudim - „Máme se od vás co učit,“ zaznělo  z úst členů odborné delegace z partnerského nizozemského města Ede při prohlídce hospice, který provozuje sdružení Smíření pro celý Pardubický kraj.

5.3.2012
SDÍLEJ:

Odborníci z partnerského města Ede při návštěvě chrudimského hospice.Foto: Karel Dvořák

Návštěvu v sobotu přivítali  ředitel hospice Jiří Košťál, vedoucí lékař, a Marie Blažková. Oba tito lékaři byli před několika lety na zkušené právě v partnerském městě Ede, kde se seznamovali s činností nizozemských hospiců. Informovali tehdy Holanďany o plánech výstavby která byla ve stádiu výběru lokality a projektové dokumentace.

Příjemné překvapení

Návštěva z Ede se netajila svým překvapením, když v sobotu viděla  skvělou stavbu s promyšlenou vnitřní dispozicí, vybavení pokojů, kuchyně, prádelnu a další potřebné zázemí. Při odborné debatě jim vedení hospice předvedlo v praxi i moderní softwarové vybavení, ve kterém se vede veškerá dokumentace k jednotlivým pacientům. V pozitivním slova smyslu šokovala Holanďany lékařka, která navštívila klienty na pokojích s notebookem v rukou, na místě provedla potřebné a záznamy, a ty se online zobrazovaly i v hlavním řídícím počítači.

Debata o hospicové péči trvala několik hodin. Odborníci si předávali vzájemně další zkušenosti. Shodli s v názoru, že  v hospicu musí být samozřejmostí odborná zdravotní péče, přestože se díky svému zaměření od běžných zdravotnických zařízení odlišuje. Nizozemská návštěva ukázala, že partnerství měst má stále co nabídnout  jedné i druhé straně.

Chrudimský hospic nebyl jediným cílem zájmu odborníků z Ede. Už v pátek si prohlédli městskou ubytovnu v Tovární ulici,  kde se zajímali o chod zařízení, která provozuje obecně prospěšná společnost SOPRE CR.  S činností tohoto zařízení je seznámili ředitel  společnosti Jan Kouba a manažerka sociálních služeb a sociálního poradenství Ivana Bohatá.

(kd, ron)

Autor: Redakce

5.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky.
14

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky. Muž zřejmě vypaloval kabely

Názorná ukázka aplikace Záchranka na mobilním telefonu v praxi.
11

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Proseč – Záchranná stanice hendikepovaných zvířat Pasíčka má hodně příznivců. Lidé mají možnost si na dálku adoptovat ptáka nebo savce a podílet se na jeho stravě i léčbě. 

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení