VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejenom pot ve tváři znamená pomoc

Chrudimsko - Pro neziskové organizace jsou dobrovolníci a nezištná práce a pomoc, kterou s sebou přinášejí, k nezaplacení. Počty pomocníků různě kolísají, však vždy se najde několik ochotných osob.

30.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

„Myslím si, že dobrovolníků rapidně neubývá, Někdo přijde, někdo odejede, tak je to takové pohyblivé, ale vyrovnané," řekla koordinátorka dobrovolníků Hana Chmelíková z hlineckého dobrovolnického centra. Jeho pracovníci v současné době evidují okolo padesáti dobrovolníků. Z čísel vyplývá, že v drtivé většině chodí pravidelně pomáhat ženy. Muži jsou většinou ochotnější jít pomoci na jednorázové akce.

„Dobrovolníci přichází s různými motivacemi: někdo potřebuje praxi do školy, jiný chce naplnit svůj volný čas a chce být někde platný. Neubývají proto, že by se jim dobrovolnictví znechutilo, ale ve většině případů si najdou práci nebo odejdou na vysokou školu a najednou už nemají tolik volného času, aby se dobrovolnictví věnovali naplno," doplňuje Hana Chmelíková.

Pracovní a někdy i rodinné povinností jsou nejčastějšími důvody, proč dobrovolníci odcházejí obecně. Na tom se shodují oslovení zástupci neziskových organizací.

Osoba na rozhovor

Nezištná pomoc může mít mnoho podob, a to od přiložení ruky k dílu po obyčejný rozhovor a pobavení.

„Dobrovolníky potřebujeme spíše nárazově, když například jedeme na výlet a máme s sebou i vozíčkáře, tak je to personálně náročnější. Pomocníci však nepřináší jenom ruce navíc. Je to další člověk, se kterým se klienti setkávají. Žijí ve velmi omezeném sociálním prostoru, a tak jsou vděční za další osoby, se kterými se mohou pobavit," uvedla vedoucí Centra denních služeb Motýl Klára Zelenková.

Centrum J. J. Pestalozziho služeb dobrovolníků nevyužívá z prostého důvodu.

„Potřebujeme vysoce kvalifikované odborníky, kteří pracují s lidmi v krizových centrech, a tak dobrovolníky nevyužijeme. Kdybychom pořádali zájmové aktivity, dokáži si to představit, ale u takto citlivých záležitostí to nejde," vysvětluje ředitel centra Pavel Tvrdík.

Dobrovolníci většinou z řad studentů tak Centru J. J. Pestalozziho pomáhají jen s organizací jednorázových akcí. „Studenti mají jinou filosofii a přináší nové myšlenky a přístupy, mají tendence pomáhat, což si myslím, že v dřívějších letech tolik nebylo," dodává ředitel.

O dobrovolníky nemají nouzi například ve sdružení Altus, s nímž spolupracuje skupina čítající dvacet lidí různých věkových kategorií. Nejmladším je patnáct let, což je také nejnižší možný věk pro přijetí. Dobrovolníci Altusu například pomáhají s organizací Bambiriády, cyklistických závodů a podobně.

Jen to zkusit

„Jde o to přesvědčit člověka, aby si to vyzkoušel. Na začátku si říkají, že zadarmo nic dělat nebudou, ale po zkušenostech se jim to začíná líbit. Je to skvělá parta, kteří to dělají pro zábavu a ne pro peníze. Stane se, že to někoho neosloví, ale tak 80 procent nováčků se chytne a přidá," řekl koordinátor projektů a dobrovolníků sdružení Altus Ondřej Vrbovský.

Dobrovolníky za odvedenou práci nečeká jen dobrý pocit, ale i drobná odměna. V Centru denních služeb Motýl dostanou například dotovaný oběd.

Sdružení Altus pro dobrovolníky pořádá různé akce: například jim na půl dne pronajme tělocvičnu, aby si společně zahráli florbal.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

30.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výcvik vodních záchranářů na Seči
11

Vodní záchranáři cvičili na Seči

Na východ Čech se žene bouřka.

Bouřky kácely stromy a trhaly elektrické dráty

Chrudim se na šest dnů stane centrem loutkářství

Chrudim – Od pátka až do čtvrtka 6. července se z města stane Mekka loutkářství. Uskuteční se zde už 66. ročník festivalu Loutkářská Chrudim. Na diváky čeká celkem 122 představení, přednášky a každý den tři loutkářské dílny pro veřejnost.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.

Martin Věchet odpískal festival v Mladých Bukách

Mladé Buky - Festival Trutnoff se ani v menší variantě takzvané Zahradní slavnosti letos neuskuteční.

Během Dne s Jitřenkou si cenu zasloužili všichni závodníci

Chrudim – Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim pořádalo během úterý tradiční Den s Jitřenkou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies