VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomí si „ohmatají“ i Veselý Kopec

Veselý Kopec – Skanzen Veselý Kopec u Hlinska se v budoucnu zpřístupní také lidem se zrakovými postiženími. Hmatovou stezku už Soubor lidových staveb Vysočina zavedl zavedl loni v hlineckém Betlémě a je o ni zájem.

18.3.2016
SDÍLEJ:

Betlém v Hlinsku si mohou návšťěvníci "osahat". Foto: Ilona Vojancová

„Jednou měsíčně uvítáme v Betlémě menší skupinu, budeme rádi, když se nám podaří obdobná prohlídka i na Veselém Kopci," uvedla vedoucí SLS Vysočina Ilona Vojancová.

Funguje dobře

V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku mohou zájemci tuto nabídku využít po celý rok. Program s názvem Betlém na dotek umožní lidem se zrakovým handicapem seznámení s historií betlémských roubenek i životem původních obyvatel.

„Využíváme k tomu ukázkového modelu jednoho z roubených objektů a vytvořených souborů hmatových map. Nevidomí tak s její pomocí například zjistí, jak byl rozmístěný nábytek v jednotlivých objektech. Tímto způsobem se zrakově handicapovaní návštěvníci obeznámí s prostředím, v němž se ocitli před tím, než se vydají na prohlídku vlastních objektů", upřesňuje vedoucí správy SLS Vysočina Ilona Vojancová.
V každém roubeném domku jsou dále připraveny předměty typické pro danou expozici, s nimiž se mohou účastnící speciální prohlídky seznámit hmatem. Zároveň mohou zkusit určit jejich využití.

„V každé dílně se seznámí s dobovými řemesly, mohou si osahat nářadí ševce, tkalce, výrobce hraček. Když hovoříme o lidové stravě, rozpoznávají čichem bylinky," řekla Vojancová.

Diplomová práce

Prohlídku lze přizpůsobit dětským i dospělým návštěvníkům. Haptická výstava v Betlémě vznikla ve spolupráci s Katedrou speciální pedagogiky a logopedie Univerzity Hradec Králové jako magisterská práce. Skanzen by rád s univerzitou nadále spolupracoval. Postupně by tak mohly vzniknout programy například také pro lidi s vadami sluchu, řekla Vojancová.

Ředitelka pardubického Tyflocentra Dana Stoklasová konstatovala, že kulturní instituce se svým programem a výstavami dosud přímo na zrakově postižené lidi nezaměřují, což ani není v mnoha případech možné. (lv, ČTK)

Autor: Lukáš Vaníček

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies