VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomí si „ohmatají“ i Veselý Kopec

Veselý Kopec – Skanzen Veselý Kopec u Hlinska se v budoucnu zpřístupní také lidem se zrakovými postiženími. Hmatovou stezku už Soubor lidových staveb Vysočina zavedl zavedl loni v hlineckém Betlémě a je o ni zájem.

18.3.2016
SDÍLEJ:

Betlém v Hlinsku si mohou návšťěvníci "osahat". Foto: Ilona Vojancová

„Jednou měsíčně uvítáme v Betlémě menší skupinu, budeme rádi, když se nám podaří obdobná prohlídka i na Veselém Kopci," uvedla vedoucí SLS Vysočina Ilona Vojancová.

Funguje dobře

V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku mohou zájemci tuto nabídku využít po celý rok. Program s názvem Betlém na dotek umožní lidem se zrakovým handicapem seznámení s historií betlémských roubenek i životem původních obyvatel.

„Využíváme k tomu ukázkového modelu jednoho z roubených objektů a vytvořených souborů hmatových map. Nevidomí tak s její pomocí například zjistí, jak byl rozmístěný nábytek v jednotlivých objektech. Tímto způsobem se zrakově handicapovaní návštěvníci obeznámí s prostředím, v němž se ocitli před tím, než se vydají na prohlídku vlastních objektů", upřesňuje vedoucí správy SLS Vysočina Ilona Vojancová.
V každém roubeném domku jsou dále připraveny předměty typické pro danou expozici, s nimiž se mohou účastnící speciální prohlídky seznámit hmatem. Zároveň mohou zkusit určit jejich využití.

„V každé dílně se seznámí s dobovými řemesly, mohou si osahat nářadí ševce, tkalce, výrobce hraček. Když hovoříme o lidové stravě, rozpoznávají čichem bylinky," řekla Vojancová.

Diplomová práce

Prohlídku lze přizpůsobit dětským i dospělým návštěvníkům. Haptická výstava v Betlémě vznikla ve spolupráci s Katedrou speciální pedagogiky a logopedie Univerzity Hradec Králové jako magisterská práce. Skanzen by rád s univerzitou nadále spolupracoval. Postupně by tak mohly vzniknout programy například také pro lidi s vadami sluchu, řekla Vojancová.

Ředitelka pardubického Tyflocentra Dana Stoklasová konstatovala, že kulturní instituce se svým programem a výstavami dosud přímo na zrakově postižené lidi nezaměřují, což ani není v mnoha případech možné. (lv, ČTK)

Autor: Lukáš Vaníček

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z prodejní výstavy konané v rámci Babího léta na Železných horách.

Autokemp lákal návštěvníky

Už se moštuje.

Už se moštuje

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Rosice – Dnes od 9 hodin se v areálu rosické tržnice koná Rosická brázda.

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení