VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevyzpytatelní návštěvníci: nedbají na počasí, místo a čas

Chrudimsko, Hlinecko - Letní prázdniny jsou přímo ideální dobou na výlety.

23.8.2012 1
SDÍLEJ:

Zrekonstruovaná slatiňanská Švýcárna nyní slouží jako muzeum.Foto: DENÍK/Marek Nečina

Mezi vyhledávané turistické cíle patří mimo jiné také hrady a zámky. I když mnohé objekty návštěvníkovi vyrazí dech svou starobylostí, zachovalostí a krásou, zájem o návštěvu památek obecně klesá.

Na Chrudimsku a Hlinecku svým způsobem „zbylo" po dávné šlechtě celkem třináct zámků, hradů a mimo jiné i jedna zřícenina Lichnice. Na základě Benešových dekretů byla velká část objektů zestátněna. Komunistický režim šlechtickým památkám nepřál, a tak od roku 1948 z historických staveb vznikaly školy, blázince i kravíny.

Zdání klame

Proto část objektů sice navenek vypadá jako zámek, ovšem nachází se v nich městské úřady či muzea. Příkladem toho může být nasavrcký renesanční zámek, ve kterém má sídlo turistické informační centrum a muzeum s keltskou expozicí.

„Máme dva typy návštěvníků. Jedni jdou zcela cíleně do keltské expozice a druzí jedou okolo, vidí zámek a pak jsou zklamaní, že zde najdou jen muzeum a ne „princeznovské" interiéry. V těch případech doporučujeme zámky v okolí," řekla Radka Závorková z nasavrckého muzea.

I když se obecně tvrdí, že zájem o památky rok od roku klesá, kastelán zámku Slatiňany Jaroslav Bušta si nestěžuje: „Letošní sezona je mnohem lepší než loňská a dalece přesahuje tu v roce 2010, kdy už teď máme víc návštěvníků než předloni. Denně dorazí tak sto, někdy i dvě stě padesát lidí."

Spokojená je i Marie Kubantová z nově otevřeného interaktivního muzea starokladrubského koně Švýcárna ve Slatiňanech: „Průměrně dorazí tak sedmdesát lidí za den a je to čím dál lepší."

Naopak Jiří Drbal z Chroustovického zámku má o návštěvníky nouzi. Areál původně renesančního sídla se nyní nachází v areálu Odborného učiliště a Praktické školy Chroustovice.

Ze zámku jsou tak zpřístupněné dvě místnosti a pečlivě udržovaný park, ve kterých Jiří Drbal provází. Ovšem pouze zájemce, kteří se telefonicky objednají dva dny dopředu.

„Dorazí sem ani ne padesát lidí do roka. Je to málo, strašně málo," podotýká nevytížený průvodce. „Zámek nemá žádnou reklamu. Nikdo o něm neví."

Netuší, kdy přijdou

Návštěvníci jsou nevyzpytatelní. Na tom se svorně shodují všichni oslovení pracovníci na kulturních památkách.

Například kastelán Jaroslav Bušta ze slatiňanského zámku se přiznal: „Myslel jsem si, že za devět let práce u památek jsem zjistil, jak návštěvníci chodí, ale vždy mě dokážou překvapit. Úterý a soboty jsou například návštěvnicky nejsilnější, naopak středa, čtvrtek a pátek chodí lidé nejméně. Ale není to paušální, může se to kdykoliv změnit."

Ach to počasí

Ideální turistické počasí je podle oslovených den s teplotami do dvacet pěti stupňů, ideálně pod mrakem, může i lehce pršet, ovšem nesmí moc dlouho. „Potom jsou lidé protivní a unavení, protože už takhle navštívili zámků víc," poznamenal Jaroslav Bušta. Naopak nesmí být příliš teplo a slunečno. Navzdory krásám expozice pak většina návštěvníků odjede raději k vodě.

Počasí je jen jeden z faktorů. Neměla by se podcenit ani reklama. Narazil na to už Jiří Drbal a Jaroslav Bušta jeho slova potvrzuje: „Před několika lety byla propagace zámku skoro nulová. Já jsem původem z jižních Čech a dokud nevyhlásili výběrové řízení na kastelána, o slatiňanském zámku jsem neslyšel. Nyní si troufám tvrdit, že se už o nás ví. Vytvořili jsme novou expozici a lidé nás začínají vyhledávat," vysvětlil kastelán důvod, proč mají letos podstatně větší návštěvnost než předloni.

Správné místo

„Záleží na tom, v jaké oblasti památka leží. V České republice je 19 takzvaných památkových krajinných zón. Všichni znají Lednicko valtický areál, ale málokdo už ví, že i tady na Pardubicku jednu takovou oblast máme. Jmenuje se Slatiňansko lavický areál. Začíná ve Slatiňanech a pokračuje až do Nasavrk. Nachází se v něm tolik památek a míst, že není možné je za jeden den stihnout objet všechny," dodal Jiří Bušta.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

23.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Turistická vizitka židovského hřbitova v Luži.

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Dvanáctsettrojka se přestěhovala ze zahrady rovnou do muzea

Kočí – Ke každému exponátu, který stojí v Hasičském muzeu Kočí, se pojí zajímavý příběh a nejinak je tomu i u nejnovějšího přírůstku. Takzvanou dvanáctsettrojku neboli oficiálně DA 12 – Škodu 1203 do expozice zdarma daroval Milan Nepovím z Morašic. 

„Opatrně!“ varují piráty silnic

Pardubický kraj - Kraj spustil kampaň „Řiďte tak, aby nikdo nikomu nechyběl“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení