VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O prázdninách ve škole nocovali vojáci

Chrudim - Před 80 lety začala 2. září výuka na měšťanské a obecní dívčí škole v Chrudimi Pokud ještě jednou nahlédneme do kroniky školy, uvidíme stručný průřez tehdejším děním, do nějž zasahovala i politika.

1.9.2015
SDÍLEJ:

Edvard Beneš navštívil při manévrech Chrudim. Foto: SOkA Chrudim

Do školního roku 1935 36 nastoupilo celkem 580 žaček. Devět z nich bylo omluveno z tehdy již povinného tělocviku. „Všechny žákyně byly pojištěny na úrazu u pojišťovny Praha. Zaplaceno 580 korun, z toho 450 zaplatily žákyně a 130 korun školní rada," stojí v kronice.

Oslavy republiky

Na „poučný zvukový film" Život lidí a zvířat v Africe" se vypravila celá škola 4. října. Vstupné stálo celkem 390 korun. V předvečer svátku svobody 28. října se v dívčí škole uskutečnila slavnost, a to od 10. hodiny dopolední. Na programu byla recitace básní, například Naše barvy od S. K. Neumanna, národní písně a na závěr se hrála státní hymna.

Na hlavní průvod konaný 28. října si žákyně podle kroniky koupily za 100 korun skleněné odznaky Masarykovy ligy proti TBC.

Koncem října se učitelský sbor na večírku pořádaném v muzejní restauraci rozloučil se školním inspektorem Antonínem Vorreithem, kterému věnoval čestný dar, a to broušený, křišťálový pohár se siluetou Chrudimi.

Téhož měsíce v pardubické nemocnici na záškrt zemřela žákyně II. B. „Žákyně i učitelé věnovali 200 korun chudobným jejím rodičům na výlohy pohřební a kytici na hrob. Třída poté byla desinfikována," zapsal tehdejší kronikář.

Význam spořivosti si žačky připomenuly 31. října a téhož dne se vydaly okrášlit celkem 395 hrobů vojáků padlých v první světové válce. Na každý rov položily věneček a kytici.

Výstavy i poučení

Na počátku prosince začal Týden české knihy. Na chrudimské dívčí škole přednášel spisovatel A. C. Nor o vzniku knihy a vedení školy ve vitrínách v prvním a druhém poschodí vystavilo sbírku „nejkrásnějších knih, většinou ilustrovaných, které zapůjčili členové učitelského sboru a děti ze všech tříd," jak stojí ve školní kronice.

Změny prezidentů

„Učitelský sbor s pohnutím hlubokým přijal abdikaci prvního presidenta T. G. Masaryka Osvoboditele. V pondělí se o této události dozvědělo žactvo. Děti vyslechly projev se zřejmým dojetím," popisuje kronika 14. prosinec 1935. O tři dny později již z rozhlasu učitelé i žáci naslouchají volbě Edvarda Beneše novým prezidentem.

V polovině roku 1936 se již patrná silná obava v vojenské invaze. Učitelský sbor proto upsal na obranu státu půjčku ve výši 11 000 korun.

V okolí Chrudimi se od 7. do 26. srpna uskutečnily veliké manévry československého vojska. V dívčí měšťance bylo proto ubytováno nejprve 800 vojáků z telegrafických a telefonních oddílů a poté je vystřídalo 700 mužů, kteří byli členy vojenské kapely nebo čestné roty a sloužili jako sluhové důstojníků. 

Autor: Lukáš Vaníček

1.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies