VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O vítání občánků teď rodiče musí kvůli zákonu požádat

Chrudimsko - Novopečení rodiče se už pozvánky na tradiční vítání občánků ze strany městského či obecního úřadu nedočkají. Alespoň automaticky, jak bylo dosud ve většině sídel zvykem, už ne.

12.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Pavlík

Když rodiče stojí o to, aby bylo jejich miminko oficiálně přivítáno mezi občany města, musí o to požádat. Respektive vyslovit souhlas, aby jim byla zaslána pozvánka na vítání. Tak praví zákon o ochraně osobních údajů.

Podle mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hany Štěpánkové je situace jasná, a obce a města by neměla pořádat vítání občánků bez předchozí žádosti rodičů. „Problém spočívá v tom, že jim zákon neumožňuje získávat informace z matrik. Mohou i nadále pořádat vítání občánků, ale na základě toho, že o to rodiče požádají. Zákon neumožňuje do matriky v tomto zájmu vstupovat. Úřady nemohou oslovovat rodiče, protože nemají právo získávat informace legální cestou," vysvětlila Štěpánková.

Matrikáři nesmí sdělit údaje z matriky obcím, pročež starosta legální cestou nezjistí, kdo se v „jeho" obci nově narodil, a nemůže tak oslovit rodiče a pozvat je na vítání.V Chrudimi jsou rodiny městským úřadem kontaktovány v zásilce, která obsahuje rodný list dítěte. „Vložíme k němu návratku, ve které je třeba vyjádřit souhlas s nakládáním osobních údajů. Teprve na tomto základě posíláme pozvánku. Zájem rodičů o slavnostní vítání občánků je různý. Třeba v listopadu byl ohlas téměř stoprocentní a naopak v prosinci byl počet dětí velmi nízký," říká chrudimská matrikářka Renata Toufarová.

V Hlinsku rodiče dostávají od městského úřadu dopis. „Ptáme se v něm, zda se chtějí vítání občánků zúčastnit," uvádí matrikářka Jitka Fodorová.

Skutečská matrikářka Petra Šlemrová pokládá současnou situaci za velmi problematickou. „Každý měsíc ve Skutečských novinách vyzýváme rodiče, aby se nám přihlásili, pokud projeví zájem zúčastnit se vítání občánků. Není to ale osobní pozvání, takže rodiče na naši výzvu často vůbec nereagují. A z naší strany skutečně není možné zjistit všechny děti, které se ve Skutči nově narodily. Nahlížet do kočárků lze na malé vesnici, ale ve městě to opravdu nejde. Zákon o ochraně osobních dat ostatně dělá problémy nejen ve vítání občánků, ale v celé evidenci obyvatel. Tím myslím přehled o zemřelých nebo odstěhovaných osobách," řekla Petra Šlemrová.

Autor: Romana Netolická

12.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies