VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oba jsou z Tuněchod, ale šéfují chrudimským školám

Chrudim - Časnější ranní budíček, první samostatné cesty vlakem či autobusem, příchod do neznámého prostředí mezi otrkanější spolužáky.Na přespolní děti čeká ve městech plno změn, se kterými není lehké se vypořádat. Jsou rozdíly mezi školáky z vesnic a jejich městskými kamarády opravdu tak velké? Co se vlastně honí dětem z venkova v hlavách po příchodu do rušných městských ulic?

29.3.2008
SDÍLEJ:

Bývalí spolužáci Iva Škaloudová a Jaroslav Víšek jsou dodnes přátelé,Foto: Karel Dvořák

Odpovídají lidé nejpovolanější: ředitelka chrudimské Mateřské školy v ulici Strojařů Iva Škaloudová a ředitel chrudimské Základní školy v Husově ulici Jaroslav Víšek.

Dávní přátelé a spolužáci z dětských let a bývalí tuněchodští „přespolňáci“ mají své tehdejší pocity i po létech v živé paměti. Snad se proto lépe dovedou vcítit do duší svých svěřenců. „Důležité bylo, že jsme se všichni po dokončení docházky na prvním stupni v Tuněchodech setkali nakonec v Chrudimi ve stejné škole. A navíc ve stejné třídě! I tak šlo ale o velikou změnu,“ uvádí Iva Škaloudová.

„Město pro nás představovalo mnohem atraktivnější prostředí než ves, do které jsme se po skončení vyučování museli každý den vracet. Proti městským dětem jsme si připadali uzavřenější. Chrudimáci byli o poznání otrkanější, ostřejší,“ vzpomíná Škaloudová na své tehdejší pocity.

„V té době byla také vesnice opravdovým venkovem. Chovalo se množství domácích zvířat, nebyly takové technické možnosti. Ves byla mnohem izolovanější. Často jsem chrudimským spolužákům trochu záviděla, že můžou v tom lákavém a atraktivním prostředí zůstávat,“ říká Škaloudová.

Jedním z největších městských lákadel bylo pro Škaloudovou kino. „Přišlo mi nějak nefér, že se do něj mohou mí chrudimští spolužáci kdykoliv vypravit,“ vzpomíná nynější ředitelka mateřské školy.

Podle Škaloudové šlo ale hlavně o vlastní dětské dojmy a pocity. Chrudimští prý nikdy rozdíly mezi sebou a svými vesnickými kamarády nedělali. „Propast mezi námi nebyla. Navíc si myslím, že v současné době se většina rozdílů hodně setřela, životní styl dětí ve městě a na vesnici se výrazně přiblížil. Klid vesnice, hemžení domácích zvířat nebo klidnou hladinu návesního rybníka závidí zase svým venkovským kamarádům mnohé děti z města,“ uzavírá Škaloudová.

Slova sympatické ředitelky doplňuje i její někdejší spolužák Jaroslav Víšek, nynější ředitel základní školy v chrudimské Husově ulici. S úsměvem připouští, že zná svoji dnešní kolegyni vlastně už z porodnice. „Narodil jsem se totiž jen o pět dní později. Společně jsme proto absolvovali celou docházku na Základní škole v Tuněchodech a poté i v Chrudimi,“ vysvětluje Víšek.

„Do party kluků na chrudimské 'Růžovce' jsem tehdy zapadl velmi rychle. Žádné šikanování, žádný odstup, byli to prostě kamarádi,“ vybavuje si muž. "Dojíždění mi nevadilo, ani to nebyla žádná výhoda. Nebudu ale zapírat: vzpomínám si, jak jsem se vždycky ráno modlíval, aby školní autobus vůbec nepřijel. No jo, ale jel vždycky,“ dodává Víšek s povzdechem, že se mu jeho tuněchodské bydliště nepodařilo alespoň občas proměnit v nějakou drobnou výhodu.

Jaroslav Víšek se však na rozdíl od své bývalé spolužačky vždycky zpátky na ves těšíval. „Přišlo mi, že je tam stále co dělat, Chrudimákům jsem město určitě nezáviděl,“ říká Víšek. Drobné rozdíly v myšlení a jednání jsou ale prý vidět také u současných školáků. „Nechci, aby to vyznělo příliš jednoznačně, ale venkovské děti se mi zdají rovnější. Školáci z města si dovedou jakoby lépe spočítat, co je pro ně v dané situaci výhodnější,“ uzavírá ředitel „Husovky“.

Autor: Marek Nečina

29.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
LUKÁŠ REŠETÁR si bravurně plní  své futsalové povinnosti  a navíc stíhá nastupovat za fotbalové Slatiňany.

Na přípravný futsalový turnaj do Číny jedou čtyři hráči Chrudimi

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara.

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara

Noční bouřka napáchala desítky škod, Kouty málem spláchla voda

Chrudimsko - Nad Chrudimskem se ve čtvrtek večer přehnala silná bouře s přívalovým deštěm, která napáchala desítky škod, a hasiči kvůli ní zažili velice rušnou noc. Na území celého kraje vyjížděli ke třiceti případům.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Žena šla na kontrolu, skončila na záchytce

Chrudim – Ve středu krátce po půl sedmé ráno zavolali pracovníci chrudimské nemocnice na linku 156 s tím, že na ambulanci sedí namol opilá žena a vulgárně tu pokřikuje na ostatní pacienty.

Podezřelý násilník skončil ve vazbě

Chrudimsko – Ve vazební věznici čeká na soud čtyřicetiletý muž, jehož kriminalisté podezírají z týrání. „Od začátku roku 2013 do letošního června měl fyzicky a psychicky týrat svoji mladší družku," uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies