VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oběť domácího násilí: zlomí ji fyzický i psychický teror

Chrudim - (ANKETA) Domácí násilí si podle výzkumů udržuje v Česku stabilní úroveň, a to 16 procent v populaci starší 15 let. Od ledna loňského roku ale dostala policie silný nástroj na pomoc obětem – institut vykázání násilníka z domu.

3.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Například agresivní opilý manžel, který bije a ponižuje svou ženu, může být díky tomuto opatření vykázán na deset dní z domácnosti. Pokud ohrožení trvá déle, může být násilník vykázán z domu opakovaně, a to až na dobu jednoho roku. O tom už ale musí rozhodnout soud. Na pomoc obětem fungují ve všech krajích takzvaná intervenční centra, která nabízejí psychosociální a právní pomoc.

Kdo je nejčastější obětí? „Nejvíce se ve statistikách vyskytuje kategorie 30 až 40 let a z hlediska pohlaví je to jednoznačně žena a z hlediska vztahu je to stav manželský,“ říká Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, který se zabývá pomocí obětem násilí. Kromě toho se množí například případy, kdy agresory jsou dospělé děti, jež útočí na své rodiče. „V některých případech to znamená, že jsou vykázáni třeba dva sourozenci, kteří žijí společně s rodiči a ubližují jim,“ upřesňuje Vitoušová.

Jen za uplynulý rok zakázala vstup Policie České republiky násilníkům v 862 případech. V 58 případech přitom šlo o opakované vykázání ve stejných domácnostech. „Kolegové z policie mají zájem, snaží se komunikovat a k ženám se chovat ohleduplně. Většinou ženu doprovází na policii kolegyně z Centra J.J. Pestalozziho, aby ženě morálně pomohla a podpořila ji. O úspěšné spolupráci s Policií hovoří to, že se policie aktivně účastní všech svolaných jednání o domácím násilí, naposledy jsme se setkali před týdnem,“ říká vedoucí městského oddělení prevence kriminality v Chrudimi Radka Pochobradská.

Domácí násilí

Právo policistů, kdy mohou z bytu vykázat člověka, který se ke svým blízkým nechová zrovna vybíravě, začalo platit od ledna roku 2007. Z bytu je ve většině případů vykázán muž.

Oběť domácího násilí bývá zlomena psychickým i fyzickým terorem a často se nedokáže sama svému trýzniteli postavit. V Chrudimi lze oslovit se žádostí o pomoc Centrum J.J. Pestalozziho, které sídlí ve Štěpánkově ulici a má s řešením případů domácího násilí značné zkušenosti. Tuto obecně prospěšnou společnost lze kontaktovat na telefonních číslech 469 623 083 a 469 623 898.

Setkali jste se ve vašem okolí s domácím násilím? Pomůže vykázání agresora na deset dní z bytu? Hlasujte v anketě (vpravo).

Autor: Romana Netolická

Pomůže v případě domácího násilí vykázat agresora na deset dní z bytu?

Ano.

33 %

Ne.

67 %

Hlasovalo: 6

Anketa byla ukončena

Místo události:
3.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční sjezd Širokých schodů.
2

Cyklistický závod uzavře centrum Chrudimi

Jindřich Kučera (na snímku vpravo)

Jindřich Kučera: Kdo by nechtěl dostat šanci?

První kolo okresních soutěží a ještě ohlédnutí za krajskými třídami

Chrudimsko - O víkendu začaly fotbalové soutěže. Nabízíme zbývající výsledky III. a IV. třídy. Utkání se hrála 12. a 13. srpna.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Zlodějíček potřeboval natankovat, ale rum jej přijde draho

Chrudim – Krádež jediné lahve rumu může přivést nepoučitelného zlodějíčka až na tři roky do vězení. Jak včera uvedl policejní mluvčí Jiří Tesař, policisté od pondělí podezírají osmatřicetiletého muže z přečinu krádeže.

Skutečské muzeum ožije řemesly

Skuteč - Řemeslná sobota 19. srpna bude tradičně ve znamení zprovozněných pracovišť muzejních expozic. V ševcovské světničce se budou šít boty a to nejen za pomoci jehel a dratví, ale také na prvorepublikovém šicím stroji Adler.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení