VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrázky a gesta nahrazují slova

Chrudim – Před dvěma lety začala v Mateřské škole Strojařů fungovat speciální třída pro děti s poruchami autistického spektra (PAS) Motýlci.

7.4.2016
SDÍLEJ:

Děti tablety milují, na hraní je dostanou za odměnu. Foto: Lukáš Vaníček

Učitelé v této třídě neustále hledají nové cesty, jak u dětí rozvíjet řeč a komunikaci, sebeobsluhu nebo schopnosti a dovednosti v mezilidských vztazích, aby dítě nebylo uvězněné ve svém světě, kterému nikdo nerozumí a mohlo se začlenit do normální společnosti. V poslední době se jim osvědčila takzvaná metoda aplikované behaviorální analýzy, zkráceně ABA.

Obrázky a znaky

„Tato metoda se zaměřuje na zlepšení komunikačních schopností dětí s PAS. Se souhlasem rodičů tu zkoušíme různé techniky a musím říci, že se nám daří. Během půl roku některé naše děti řekly první artikulovaný zvuk. Ne jenom křik, ale třeba B, MA a podobně," říká učitelka Petra Filipiová.

Dítě s PAS jedObrázky pomáhají v komunikaci. noduše řečeno nerozumí, co mu dospělý říká a zároveň nedokáže vyjádřit to, co chce. Pro usnadnění komunikace se proto používá například systém obrázků, které nahrazují slova. Pokud chce například dítě pít, ukáže nebo přinese obrázek sklenice.

Metoda ABA používá takzvaný znak do řeči, kde obrázky nahrazují k předem daným pohybem ruky. Což je podle Petry Filipiové praktičtější, neboť dítě tak nemusí chodit pro obrázky, ale nástroje pro komunikaci má neustále při sobě.

Nicméně každé dítě s PAS je naprostý originál, takže pedagog musí hledat cestu, jak se s ním naučit komunikovat a hlavně jak jej k učení motivovat.
Jednou z cest je nalézt několik věcí nebo činností, které má dítě rádo. Slíbením milované věci nebo naopak její odejmutí slouží jako nejlepší prostředek. Nicméně jak pedagog, tak rodič doma musí být velmi důsledný a trvat na svém, i když se dítě zlobí.

„To dělají i dospělí. Když se vám nějaká věc povede, tak ji příště zopakujete stejným způsobem. Když dítě upoutá vaši pozornost třeba tím, že rozbije skleničku, příště to udělá zase. Autisté rozhodně nejsou hloupí," poznamenává Petra Filipiová.

Autor: Lukáš Vaníček

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Největší zájem je o adopci veverek.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení