VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrázky a gesta nahrazují slova

Chrudim – Před dvěma lety začala v Mateřské škole Strojařů fungovat speciální třída pro děti s poruchami autistického spektra (PAS) Motýlci.

7.4.2016
SDÍLEJ:

Děti tablety milují, na hraní je dostanou za odměnu. Foto: Lukáš Vaníček

Učitelé v této třídě neustále hledají nové cesty, jak u dětí rozvíjet řeč a komunikaci, sebeobsluhu nebo schopnosti a dovednosti v mezilidských vztazích, aby dítě nebylo uvězněné ve svém světě, kterému nikdo nerozumí a mohlo se začlenit do normální společnosti. V poslední době se jim osvědčila takzvaná metoda aplikované behaviorální analýzy, zkráceně ABA.

Obrázky a znaky

„Tato metoda se zaměřuje na zlepšení komunikačních schopností dětí s PAS. Se souhlasem rodičů tu zkoušíme různé techniky a musím říci, že se nám daří. Během půl roku některé naše děti řekly první artikulovaný zvuk. Ne jenom křik, ale třeba B, MA a podobně," říká učitelka Petra Filipiová.

Dítě s PAS jedObrázky pomáhají v komunikaci. noduše řečeno nerozumí, co mu dospělý říká a zároveň nedokáže vyjádřit to, co chce. Pro usnadnění komunikace se proto používá například systém obrázků, které nahrazují slova. Pokud chce například dítě pít, ukáže nebo přinese obrázek sklenice.

Metoda ABA používá takzvaný znak do řeči, kde obrázky nahrazují k předem daným pohybem ruky. Což je podle Petry Filipiové praktičtější, neboť dítě tak nemusí chodit pro obrázky, ale nástroje pro komunikaci má neustále při sobě.

Nicméně každé dítě s PAS je naprostý originál, takže pedagog musí hledat cestu, jak se s ním naučit komunikovat a hlavně jak jej k učení motivovat.
Jednou z cest je nalézt několik věcí nebo činností, které má dítě rádo. Slíbením milované věci nebo naopak její odejmutí slouží jako nejlepší prostředek. Nicméně jak pedagog, tak rodič doma musí být velmi důsledný a trvat na svém, i když se dítě zlobí.

„To dělají i dospělí. Když se vám nějaká věc povede, tak ji příště zopakujete stejným způsobem. Když dítě upoutá vaši pozornost třeba tím, že rozbije skleničku, příště to udělá zase. Autisté rozhodně nejsou hloupí," poznamenává Petra Filipiová.

Autor: Lukáš Vaníček

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies