VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyčejné žárovky končí, lidé panikaří

Chrudimsko/Pardubice - Úterým začíná postupný přechod z klasických na úsporné žárovky. Někteří to schvalují, jiní si dělají zásoby.

1.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Konec klasických žárovek už je tady. Slibované ukončení prodeje neekologických žárovek začíná právě od 1. září.

Neznamená to však, že by z pultů v obchodech zmizely ze dne na den všechny žárovky a byly nahrazeny jen těmi úspornými.

„Přechod na úsporné žárovky začne v září a bude postupný. Nyní se přestanou nábízet klasické žárovky o vysokém příkonu, zhruba sto wattů a vyšší. Od roku 2010 pak žárovky o příkonu vyšším než 75 wattů. Do roku 2012 se budou stahovat z trhu žárovky až do příkonu 15 wattů. Od roku 2016 nebude možné nabízet ani halogenové žárovky,“ informoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Lidé kupují klasické žárovky ve velkém

Přechod na úsporné žárovky vychází z rozhodnutí Evropské unie. Od dnešního dne pak dochází ke změně legislativy v oblasti hospodaření energií. „Po 1. září nebudou smět být na trh uvedeny žárovky, které nejsou čiré a které mají příkon sto wattů a vyšší. Nebudou totiž splňovat požadavky na ekodesign, který definuje nařízení komise z března tohoto roku,“ uvedl Bartovský.

Obchodníci však nadále mohou prodávat i obyčejné žárovky, které mají na skladě.

„Teď už se nesmějí vyrábět, ale prodávat je budeme dál, dokud je budeme mít. Lidé teď panikaří a normální žárovky kupují ve velkém,“ konstatoval vedoucí prodejny s elektro zbožím.

Někteří s přechodem na svícení úspornými žárovkami souhlasí. „Podle mne je to určitě lepší, protože tím člověk ušetří. My už ty úsporné používáme,“ podotkla Petra Beková.

„Já si myslím, že likvidace těch úsporných žárovek je zase hodně nákladná. Podle mě by měly zůstat oboje, stejně jako doteď. Já třeba používám normální žárovky tam, kde se často zhasíná. Ale kde se déle svítí, preferuji ty úsporné,“ sdělila Lenka Trnková.

Budou na ulici rozdávat žárovky

Ukončení prodeje obyčejných žárovek má ale i své odpůrce. Proti tomuto kroku se staví například Strana svobodných občanů. Ta totiž dnes na protest pořádá happeningy v jednotlivých krajích. Proto i na třídě Míru v Pardubicích budou její zástupci lidem rozdávat klasické stowattové žárovky.

Tereza Harbichová

1.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies