VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odboráři rozseknou hádanku o zdravotnické krizi

Východní Čechy – Sázkové kanceláře by na to mohly vypisovat kurzy.

16.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Kývnou ve středu okresní šéfové lékařských odborů na pondělní dohodu jejich centrály s ministrem Hegerem, nebo se bude „děkovat a odcházet“ i nadále?

Ve východních Čechách jsou ohlasy na podepsané memorandum mezi lékaři rozpačité, přesto se zdá, že většina je nakloněna ukončení protestů a stažení výpovědí.

„Nálady mezi mými kolegy jsou různé. Touha po kompromisu je velká, ale máme například pochybnosti, jakým technickým způsobem budou peníze na platy převedeny do do zdejších nemocnic, když jsou akciovými společnostmi,“ uvedl v úterý šéf Lékařského odborového klubu (LOK) v Královéhradeckém kraji Václav Dostál. Dodal, že o garancích, že peníze půjdou opravdu na platy, se snad odboráři ve středu dozví na celostátní schůzce v Praze od svého vedení. V úterý měli informace jen kusé. Mezi řádky však bylo z Dostála přesto cítit optimismus.

„Od rána jsem na operačních sálech, mám jen kusé zprávy, memorandum úplně neznám. Nesmírně důležité je, s jakými garancemi budou řešeny naše požadavky na roky 2012 a 2013,“ přisvědčil šéf lékařských odborů hradecké fakultní nemocnice David Doležal. I on potřebuje vyslechnout od odborářských vyjednavačů detaily dohodnutých podmínek.

Opatrná smířenost s pondělním memorandem převažuje také mezi nemocničními lékaři v Pardubickém kraji. „Je to ovšem kompromis více než velký. Jsou mezi lékaři i hlasy, které pondělní dohodu jednoznačně odmítají,“ uvedl šéf LOKu v pardubické nemocnici Tomáš Gottwald.

V úterý v nemocnici probíhaly mezi doktory vzrušené diskuze, s čím jet za pardubický okres na dnešní jednání centrály LOKu. „Návrh ministra Hegera by měl vést k uklidnění situace. Vedení LOK by mělo směřovat svou základnu k tomu, že toto je způsob, jak se dohodnout, jinak hrozí separátní jednání. Ve výsledku nemusí být například všichni lékaři, kteří dali výpověď, přijati zpět,“ podotkl ČTK krajský koordinátor LOKu a ředitel chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček. Upozornil také, že dohoda musí být uzavřena do konce tohoto týdne, jinak již nebude možné některá krizová opatření vzít zpět. A to by mělo dopad i na lékaře.

Vedle nejasných garancí převodu slíbeného navýšení platů východočeským odborářům vadí zejména výše této částky. Požadovali podle platové třídy lékařů 8 až 12 tisíc, nakonec však zůstane jen o pěti až osmi nabízených ministrem. Druhým problémem je načasování dalšího zvýšení platů. Zatímco odboráři by se chtěli dostat na 1,5 až trojnásobek průměrných platů v lednu 2013, z dohody vyplývá, že se tak stane až v průběhu roku 2013.

(kim, čtk)

Nabídku kraje odbory odmítly

Východní Čechy – Lékařští odboráři z Pardubického kraje nevyužili nabídku vedení kraje a ředitelů zdejších nemocnic, že doktorům dorovnají platy na jimi požadovaných osm až dvanáct tisíc. Navýšení nad rámec peněz slíbených ministrem Hegerem by mělo jít z prostředků nemocnic. Ty jsou ale již beztak zadlužené, jen letos by toto navýšení vyšlo na 34 milionů korun. „Myslím, že LOK všech nemocnic v kraji nabídku odmítne. Je to nesystémové řešení, které navýší schodky nemocnic,“ uvedl šéf pardubického LOKu Tomáš Gottwald. Kraj podmínil nabídku lékařům stažením výpovědí do úterka. (kim)

Autor: Kamil Dubský

16.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Už se moštuje.

Už se moštuje

Při rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha.

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Vesna couvá. Chce jednat o platech

Východní Čechy - Mzdy na hranici bídy možná skončí. Firma otočila a chce jednat o kolektivní smlouvě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení