VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odříznuté osadě pomáhá kostel na kolečkách

Hradiště - Farnímu sboru Českobratrské církve evangelické v Hradišti u Nasavrk velice pomáhá takzvaný kostel na kolečkách. Pod tímto označením se neskrývá žádná pojízdná sakrální stavba, nýbrž prosté auto, kterým se svážejí a rozvážejí účastníci všech věkových kategorií na setkání, které hradištní farní sbor pořádá.

5.1.2014
SDÍLEJ:

Vánoční mše v Hradišti u Nasavrk.Foto: Květa Štěrbová

Nejsou to však jen biblické hodiny, ale malý mikrobus vozí účastníky i na vodácké výlety nebo zájezdy k evangelíkům do zahraničí.

Bez zastávky

V březnu se farní dopravní prostředek vymění za nový. „Podařilo se nám získat příslib daru z Nadace Přemysla Pittra, což je švýcarská nadace, která podporuje sbližování lidí různých kultur a vyznání. Líbil se jim náš projekt, a tak nám přislíbili částku dvaceti tisíc švýcarských franků," říká farář Českobratrské církve evangelické v Hradišti u Nasavrk Jiří Kučera.

Nadační peníze použije farní sbor na nákup nového devítimístného vozu s náhonem na všechna čtyři kola.

„V podmínkách Železných hor je někdy problém projet s osobním vozem. Pro nás je důležitá tepna mezi Křižanovicemi a Hradištěm, kde se jezdí přes křižanovickou přehradu. Zde stačí několik centimetrů sněhu a vozovka je už nesjízdná. Proto chceme auto s náhonem na všechny čtyři kola. V minulosti se nám to už vyplatilo," vysvětluje Jiří Kučera.

Pokud vše půjde dobře, tak nové auto bude pořízeno do března a od té doby nemine jediný den, aby nebylo v terénu. Podle farářových slov stávající vůz ročně najezdí okolo 25 tisíc kilometrů.

„Vedeme několik skupin dětí, říkáme tomu biblické hodiny, ale v těchto setkáních nejde jenom o biblické znalosti, je to i hudební kroužek plný volnočasových aktivit. Máme i divadelní kroužek a třeba během Vánoc jsme hráli hru v níž účinkovalo na čtyřicet dětí," uvádí farář.

Babičky pospolu

Zájem ze strany dětí je obrovský. „Není to vyhrazené jenom pro členy církve, často se setkání účastní i rodiče a děti, kteří do kostela nechodí, ale o tento druh výchovy mají zájem," doplňuje Jiří Kučera.

Druhým nejčastějším pasažérem farního vozu jsou staří lidé, povětšinou ženy, které se v Hradišti scházejí jednou za čtrnáct dní. Setkání vyplňuje duch přátelského povídání nejenom o příbězích s biblickou tematikou, ale čtou se i pohádky, anebo se předávají recepty.

Kostel na kolečkách je tedy pro aktivity farního sboru klíčový. „Usnadňuje nám to transport lidí, bez něj by to bylo velice složité. Hradiště je odříznutá osada," dodává farář Kučera.


LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

5.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies