VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odstraňování bariér pro vozíčkáře brání úředníci

Proseč - Ve velmi ošemetné situaci se ve snaze odstranit překážky pro handicapované občany ocitlo vedení města Proseč na Chrudimsku. Logické argumenty nepomáhají, úředníci rozhodující o přidělení dotací stále opakují svou – bez příslušných papírů to prostě nepůjde.

3.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: www.pixabay.com

Prosečský starosta Jan Macháček nad úřednickými překážkami jen smutně kroutí hlavou.

„Mám tu už například tři roky hotový projekt na vybudování výtahu do horních pater městského úřadu. Občané to chtějí, v našem rozpočtu bychom 50% předpokládané částky našli a na účtech Ministerstva pro místní rozvoj peníze na dofinancování druhé půlky také jsou," vysvětluje paradoxní situaci starosta.

Nicméně ministerští úředníci Proseči již dvakrát zamítli žádost o dotaci s tím, že město nemá dobrozdání od Řídícího výboru Národního rozvojového programu mobility pro všechny (NRPM). Jenže to není jen tak nějaký papír.

STEJNÉ PODMÍNKY
„Bohužel již pár let neexistují žádné výjimky a naše město muselo zpracovat dokument ve stejném rozsahu a se všemi náležitostmi jako statuární město Pardubice, které má rozsáhlý aparát úředníků a zaměstnanců schopných takový dokument připravit. Je smutné, že nám s přípravou nepomohla ani Česká abilympijská asociace, přestože jsme jí o pomoc požádali," uvádí Jan Macháček.

Vedení radnice během několika uplynulých měsíců ve spolupráci prosečským družstvem invalidů Ergotep vypracovalo společný projekt s názvem „Bezbariérové město Proseč".

Je to koncepce, která analyzuje stávající stav města, mapuje všechny veřejné budovy a prostranství vlastněná Prosečí a navrhuje možná řešení dílčími projekty.

DOSTANE RAZÍTKO?
Konečnou podobu projektu schválí zastupitelé. Nicméně ani pak nebude mít vedení radnice zdaleka vyhráno.

„Pokud se bude tento dokument líbit Řídícímu výboru NRPM, tak nám dá doporučující stanovisko, abychom konečně mohli v budoucnu žádat o dotace," říká Jan Macháček.

PLÁNY JSOU PŘIPRAVENÉ
„Město má v současné době připraveno několik projektů řešících bezbariérové vstupy do objektů. Po již zmíněném výtahu do městského úřadu je připraveno řešení bezbariérového přístupu na poštu, rampa pro imobilní na první stupeň a výtah pro druhý stupeň základní školy nebo bezbariérové veřejné WC.

Na většinu projektů má město připravenou projektovou dokumentaci a vydaná platná stavební povolení," dodává starosta.

Autor: Lukáš Vaníček

3.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdo nabídne Chrudimi vánoční strom?

Kdo nabídne Chrudimi vánoční strom?

Lesní porosty, letecký snímek. Ilustrační foto

V lesích přibývá usychajících stromů

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Drzý zloděj vykrádal stany

Třemošnice – Návštěvníkům třemošnického hudebního festivalu Čwachták fest pokazil radost zloděj, který vykrádal jejich stany. V některých dokonce spali lidé.

V Kraskově se uskutečnil skvělý triatlon

Kraskov – Před pěti lety se v hlavě Petra Chmelíčka (člena Spolku Kraskov pro děti a mládež) zrodil nápad uspořádat amatérský závod v triat-lonu. Neměli jsme žádné zkušenosti a tak za to, že závod hned napoprvé proběhl hladce a s velkým úspěchem, vděčíme hlavně jemu.

Hlinecký houbař nanosil za týden z lesa přes tisíc hřibů

Hlinsko – „Je to paráda, nádhera, úplný houbařský ráj! V životě mě dosud nic takového nepotkalo, a to už je co říct, protože chodívám do lesa běžně i několikrát v týdnu," prohlásil amatérský mykolog Jiří Laštůvka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení