VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ombudsmanka vybojovala muži invalidní důchod

Chrudim - Pan L. z Chrudimska se přes veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou dočkal obnovení výplat invalidního důchodu, který mu byl neoprávněně odejmut.

14.7.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Muž z Chrudimska, který chybou České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přišel o invalidní důchod a ocitl se na mizině, se dočkal zastání u ombudsmanky. Důchod mu po její intervenci začal chodit znovu.

„Panu L. z Chrudimska se vyplatilo, že využil návštěvy ochránkyně v Pardubickém kraji na podzim loňského roku a požádal ji o pomoc ve své důchodové záležitosti. Před rokem a půl totiž přestal dostávat invalidní důchod, takže byl bez prostředků," uvedla Iva Hrazdílková z Kancelář veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové.

Pan L. do března 2011 pobíral invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. Pak mu byl snížen na invaliditu druhého stupně, s čímž ale nesouhlasil, ale s námitkami neuspěl a podal proto správní žalobu. V červnu 2013 přestal důchod dostávat úplně. Jeho výplata byla pozastavena s odůvodněním, že se nedostavil ke kontrolní lékařské prohlídce a nepředložil k ní formulář vyplněný ošetřujícím lékařem.

„Ochránkyně z podkladů zjistila, že posudek zdravotního stavu pana L. byl stále platný, takže ke kontrolní prohlídce vůbec neměl být zvát. Obrátila se proto v této věci na ČSSZ. Ta okamžitě zjistila, že šlo o chybu a pan L. byl ke kontrolní prohlídce posouzení zdravotního stavu pozván na základě starších, neaktualizovaných údajů," uvedla Hrazdílková.

Své pochybení ČSSZ ihned napravila a uvolnila výplatu invalidního důchodu i s vyúčtováním za celé uplynulé období.

Hrazdílková si úspěšně vyřízený podnět pana L. pochvaluje. „Setkání veřejné ochránkyně práv s občany v regionech spojená s možností osobního předání podnětu tak přinášejí konkrétní výsledky," podotkla Hrazdílková.
V podobné situaci pomohla Šabatová v květnu také jedné paní z Prahy, které ČSSZ rovněž odňala invalidní důchod. Tady ovšem stěžovatelce stačila pouhá rada.

„Dotyčná paní s rozhodnutím ČSSZ nesouhlasila a byla přesvědčena, že medicínský posudek o jejím zdravotním stavu nebyl správně vyhodnocen. Nebyla si jistá, jak se může bránit, proto se obrátila právě na veřejnou ochránkyni práv," uvedla Hrazdílková.
Anna Šabatová stěžovatelce tehdy vysvětlila, že nejprve musí sama podat námitky proti rozhodnutí o odnětí důchodu a jak to má udělat. Teprve kdyby byl tento krok neúspěšný, mohla by ochránkyně postup ČSSZ prověřit.

„Pak by také bylo na místě zvažovat možnost správní žaloby. Soud by totiž mohl, na rozdíl od ochránkyně, přezkoumávat i odbornou medicínskou stránku věci, tedy posudkové závěry," podotkla kancelář ombudsmanky.
Stěžovatelka podala podle „návodu" Anny Šabatové námitky a uspěla. Invalidní důchod jí byl znovu přiznán.

Veřejný ochránce práv obecně zasahuje až tehdy, když selžou kontrolní mechanismy. Nejprve je podle Hrazdílkové vždy potřeba, aby lidé sami bránili svá práva a snažili se dosáhnout nápravy cestou opravných prostředků. I když jsou ale v této fázi možnosti ombudsmanky omezené, snaží se lidem pomoci alespoň radou či návodem, jak mají postupovat. Konkrétně v případě nesouhlasu s rozhodnutím o odnětí invalidního důchodu je třeba podat námitky.

Pomoc pěstounce
Ochránkyně nedávno pomohla také ke zpětnému doplacení pěstounských dávek babičce, která si vzala do pěstounské péče vnučku. Úřad práce jí přiznal pěstounské dávky k datu, kdy soudní rozhodnutí o svěření dítěte do pěstounské péče nabylo právní moci. Babička se ale domnívala, že měla příspěvek na úhradu potřeb dítěte a odměnu pěstouna dostat ode dne, který soud určil jako datum, od kdy se o vnučku jako pěstounka stará. Rozdíl byl pět měsíců, po které podle soudního rozhodnutí byla pěstounkou, ale pěstounské dávky nedostala. Šlo celkem o zhruba 50 tisíc korun. Ombudsmanka babičce poradila, aby podala ministryni práce a sociálních věcí podnět k přezkumnému řízení. A ta s ním díky Šabatovou doporučeným argumentům také uspěla.

Autor: Kamil Dubský

14.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

Chrudim přidává peníze na opravu kostelní střechy

Ilustrační foto.

Zloděj materiál na fasádu prostě ukradl

Hořovicko dostalo pět kulí, jako ve škole

Chrudim – Ve 29. kole Fortuna České fotbalové ligy cestovali Chrudimští v roli favortia na hřiště soupeře z Hořovicka. A úlohu splnili do puntíku.

Mladý muž ve vzteku rozbil výlohu a pořezal si ruku

Chrudim – V sobotu před šestou ráno si strážníci všimli pozdvižení na Resselově náměstí. Skupina lidí se tu marně snažila přesvědčit mladého muže v modrém triku, aby nastoupil do auta.

Mistrovský titul zamířil do Chrudimě

Chrudim - Tanečníci chrudimského MD Dance studia se stali mistry republiky. Zvítězili v kategorii Extraliga v malých formacích na soutěži Czech dance masters, která se konala v pátek na výstavišti v pražských Holešovicicích.

Opilý šofér silnici doslova „šněroval“

Vlčnov – V sobotu krátce po dvaadvacáté hodině nahlásil muž na operační středisko Policie ČR řidiče, který kličkoval před jeho vozidlem po silnici ve směru od Orle na Vlčnov.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies