VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ombudsmanka vybojovala muži invalidní důchod

Chrudim - Pan L. z Chrudimska se přes veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou dočkal obnovení výplat invalidního důchodu, který mu byl neoprávněně odejmut.

14.7.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Muž z Chrudimska, který chybou České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přišel o invalidní důchod a ocitl se na mizině, se dočkal zastání u ombudsmanky. Důchod mu po její intervenci začal chodit znovu.

„Panu L. z Chrudimska se vyplatilo, že využil návštěvy ochránkyně v Pardubickém kraji na podzim loňského roku a požádal ji o pomoc ve své důchodové záležitosti. Před rokem a půl totiž přestal dostávat invalidní důchod, takže byl bez prostředků," uvedla Iva Hrazdílková z Kancelář veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové.

Pan L. do března 2011 pobíral invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. Pak mu byl snížen na invaliditu druhého stupně, s čímž ale nesouhlasil, ale s námitkami neuspěl a podal proto správní žalobu. V červnu 2013 přestal důchod dostávat úplně. Jeho výplata byla pozastavena s odůvodněním, že se nedostavil ke kontrolní lékařské prohlídce a nepředložil k ní formulář vyplněný ošetřujícím lékařem.

„Ochránkyně z podkladů zjistila, že posudek zdravotního stavu pana L. byl stále platný, takže ke kontrolní prohlídce vůbec neměl být zvát. Obrátila se proto v této věci na ČSSZ. Ta okamžitě zjistila, že šlo o chybu a pan L. byl ke kontrolní prohlídce posouzení zdravotního stavu pozván na základě starších, neaktualizovaných údajů," uvedla Hrazdílková.

Své pochybení ČSSZ ihned napravila a uvolnila výplatu invalidního důchodu i s vyúčtováním za celé uplynulé období.

Hrazdílková si úspěšně vyřízený podnět pana L. pochvaluje. „Setkání veřejné ochránkyně práv s občany v regionech spojená s možností osobního předání podnětu tak přinášejí konkrétní výsledky," podotkla Hrazdílková.
V podobné situaci pomohla Šabatová v květnu také jedné paní z Prahy, které ČSSZ rovněž odňala invalidní důchod. Tady ovšem stěžovatelce stačila pouhá rada.

„Dotyčná paní s rozhodnutím ČSSZ nesouhlasila a byla přesvědčena, že medicínský posudek o jejím zdravotním stavu nebyl správně vyhodnocen. Nebyla si jistá, jak se může bránit, proto se obrátila právě na veřejnou ochránkyni práv," uvedla Hrazdílková.
Anna Šabatová stěžovatelce tehdy vysvětlila, že nejprve musí sama podat námitky proti rozhodnutí o odnětí důchodu a jak to má udělat. Teprve kdyby byl tento krok neúspěšný, mohla by ochránkyně postup ČSSZ prověřit.

„Pak by také bylo na místě zvažovat možnost správní žaloby. Soud by totiž mohl, na rozdíl od ochránkyně, přezkoumávat i odbornou medicínskou stránku věci, tedy posudkové závěry," podotkla kancelář ombudsmanky.
Stěžovatelka podala podle „návodu" Anny Šabatové námitky a uspěla. Invalidní důchod jí byl znovu přiznán.

Veřejný ochránce práv obecně zasahuje až tehdy, když selžou kontrolní mechanismy. Nejprve je podle Hrazdílkové vždy potřeba, aby lidé sami bránili svá práva a snažili se dosáhnout nápravy cestou opravných prostředků. I když jsou ale v této fázi možnosti ombudsmanky omezené, snaží se lidem pomoci alespoň radou či návodem, jak mají postupovat. Konkrétně v případě nesouhlasu s rozhodnutím o odnětí invalidního důchodu je třeba podat námitky.

Pomoc pěstounce
Ochránkyně nedávno pomohla také ke zpětnému doplacení pěstounských dávek babičce, která si vzala do pěstounské péče vnučku. Úřad práce jí přiznal pěstounské dávky k datu, kdy soudní rozhodnutí o svěření dítěte do pěstounské péče nabylo právní moci. Babička se ale domnívala, že měla příspěvek na úhradu potřeb dítěte a odměnu pěstouna dostat ode dne, který soud určil jako datum, od kdy se o vnučku jako pěstounka stará. Rozdíl byl pět měsíců, po které podle soudního rozhodnutí byla pěstounkou, ale pěstounské dávky nedostala. Šlo celkem o zhruba 50 tisíc korun. Ombudsmanka babičce poradila, aby podala ministryni práce a sociálních věcí podnět k přezkumnému řízení. A ta s ním díky Šabatovou doporučeným argumentům také uspěla.

Autor: Kamil Dubský

14.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Turistická vizitka židovského hřbitova v Luži.

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Dvanáctsettrojka se přestěhovala ze zahrady rovnou do muzea

Kočí – Ke každému exponátu, který stojí v Hasičském muzeu Kočí, se pojí zajímavý příběh a nejinak je tomu i u nejnovějšího přírůstku. Takzvanou dvanáctsettrojku neboli oficiálně DA 12 – Škodu 1203 do expozice zdarma daroval Milan Nepovím z Morašic. 

„Opatrně!“ varují piráty silnic

Pardubický kraj - Kraj spustil kampaň „Řiďte tak, aby nikdo nikomu nechyběl“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení