VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oslavy včelařů začínají

Nasavrky – Od pátku do pondělí 26. září se při příležitosti oslav 60. výročí zahájení profesionálního včelařského vzdělávání konají v nasavrckém včelařském učilišti Dny otevřených dveří.

22.9.2011
SDÍLEJ:

Včelařské vzdělávací centrum v Nasavrkách.Foto: Karel Dvořák

V rámci programu budou účastníci seznámeni s historií školy a s vyučovanými obory. Při zahájení bude slavnostně zasazena pamětní lípa. V sobotu proběhne cyklus přednášek na téma včelí produkty v domácnosti, míchané nápoje s použitím medu apod. Bude otevřena i včelnice na Libáni, kde bude možné se prakticky seznámit s životem včel a s prací včelaře. Uskuteční se rovněž výstava Plody podzimu.

Seznámení se Středním odborným učilištěm včelařským v Nasavrkách

Historie včelařského vzdělávání v Nasavrkách

Včelařské vzdělávání v Nasavrkách bylo zahájeno dne 29. září roku 1951. Od té doby došlo k mnoha změnám, přičemž včelařskou školou prošlo několik tisíc včelařů. Původně dvouletá Včelařská škola se v šedesátých letech postupně změnila na Zemědělské odborné učiliště nabízející obor ovocnář – včelař.
Včelařství je zásadní pro udržení stability ekosystému a biodiverzity krajiny. V devadesátých letech se podařilo odborné učiliště zachovat a v nových podmínkách rozvíjet. V roce 1998 zřídil Český svaz včelařů z původně státní školy Soukromé střední odborné učiliště včelařské, které se v roce 2001 změnilo na obecně prospěšnou společnost Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum – a tak působí dodnes.

Fakta:
29.9.1951 dvouletá Včelařská škola
1957 – dvouletá mistrovská škola (cyklus teorie a praxe na podnicích)
1964 – jednoletá nástavbová škola pro děti po 1.ročníku zemědělských škol
1965 – Zemědělské odborné učiliště – obor včelař – ovocnář
1978 - Střední odborné učiliště – obor ovocnář – včelař
1991 – další obory Truhlář, Provoz služeb pro domácnost, Zahradník
1.9.1998 – přechod ze státního na soukromé a vznik
Soukromé střední oborné učiliště včelařské, s.r.o. – zřizovatel ČSV
1.9.2001 – Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. – zřizovatel MZe ČR a ČSV

Současnost včelařského vzdělávání

Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum zajišťuje tříletý učební obor Včelař, který je v současné době nabízen v dálkové formě. Zájem o tento obor v posledních letech silně vzrůstá. Již po druhé byli přijati studenti do dvou tříd prvního ročníku a od září 2011 bude studovat cca 140 žáků. Obor kombinuje jak teoretickou, tak praktickou část výuky. V teorie zahrnuje všeobecně vzdělávací a odborné předměty: Včelařství, Chov matek, Biologii včely medonosné, Stavby a zařízení včelnic atd. Odborný výcvik probíhá na vlastních včelnicích a provozních včelařských zařízeních. Studenti se tak během tříletého studia seznámí s komplexní obsluhou včelstev v průběhu včelařského roku, se získáváním a zpracováním včelích produktů, s léčením včelstev a jejich ochranou před chorobami a škůdci i se zdroji včelí pastvy.

Součástí areálu učiliště je také Včelařské arboretum, které slouží nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti. Toto arboretum je hlavně využíváno k výuce žáků. Zde vysazované rostliny poskytují včelám nektar, medovici nebo pyl a včelaři tady mohou načerpat inspiraci, jak obohatit o tyto zdroje včelí pastvy svoje včelnice nebo okolí a laikům umožňuje seznámit se s významem včel pro rostliny a rostlin pro včely. Návštěvníci si mohou prohlédnout i výstavní halu, kde je umístěno moderní zařízení a pomůcky pro včelařské provozy.

V roce 2011 byla jako ředitelka jmenována do vedení včelařského vzdělávání v Nasavrkách první žena, paní Ing. Markéta Kopáčková, která vidí budoucnost centra v inovaci oboru včelařství rozšířeném o předměty pěstování rostlin. Rozšíření oboru je plánováno s vědomím, že obor včelařství je zásadní pro udržení stability ekosystému a biodiverzity krajiny. Obor včelařství bude v budoucnu nabízen i v ročním intenzivním vzdělávacím programu v rámci denního studia. Důležitou stránkou rozvoje je podpora tuzemské i mezinárodní spolupráce s vizí vybudování včelařského vzdělávacího poradenského centra evropského rozměru v Nasavrkách. V návaznosti na poptávku a ke zvýšení konkurenceschopnosti absolventů na trhu práce se uvažuje o spolupráci učiliště s podnikatelskými subjekty, čímž se podpoří praktické vzdělávání a možnosti následného uplatnění.

Karel Sládek, SOUV – VVC, o.p.s.

Autor: Marek Nečina

22.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky.
14

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky. Muž zřejmě vypaloval kabely

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Hradecko – V mobilu ji má již několik set tisíc lidí. Aplikace Záchranka pomáhá rychle přivolat záchranáře ve chvílích, kdy jde o život.Jak funguje, si včera na vlastní kůži vyzkoušelo několik dobrovolníků při simulované dopravní nehodě. 

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Proseč – Záchranná stanice hendikepovaných zvířat Pasíčka má hodně příznivců. Lidé mají možnost si na dálku adoptovat ptáka nebo savce a podílet se na jeho stravě i léčbě. 

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení