VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paroháči čekají na peníze

Hlinsko, Slatiňany - Pracovníci SLS Vysočina a Státního zámku Slatiňany představili novinky pro letošní rok

21.3.2013
SDÍLEJ:

Státní zámek Slatiňany.Foto: Žaneta Málková

Nedávné otevření stálé expozice masopustních masek a obchůzek v hlineckém Betlémě je jen jednou z novinek, jež pracovníci Souboru lidových staveb Vysočina letos uvedli. S novými lákadly přichází i Státní zámek Slatiňany.

„V hlineckém Betlémě máme například pro školy všech typů připraveny programy týkající se masopustů, historie osídlení Betléma i práce zdejších řemeslníků. Další nabídka pro školy souvisí s připravovanou velikonoční výstavou," uvedla vedoucí SLS Ilona Vojancová.

Z toalety do dílny

Skanzen na Veselém Kopci se otevře 27. dubna, a poprvé i se zbrusu novými toaletami opatřenými bezbariérovým přístupem a zázemím pro hendikepované návštěvníky.

Lidé se mohou začít těšit i na prohlídky objektů kolářské a truhlářské dílny z Možděnice. „Kolářská dílna už stojí na svém místě a budeme usilovat o to, abychom ji ještě letos vybavili a zpřístupnili," doplňuje Ilona Vojancová.

Návrat k barvám

Ve Státním zámku Slatiňany bude zatím poslední prohlídková trasa doplněna i zastávkou v opravené zámecké kuchyni, odkud byla vypuzena dřevomorka. Zde se příchozí mohou těšit i na 110 let staré vybavení, uschované dosud v depozitáři. Restaurovány budou i kusy nábytku, jež jsou stěžejní pro otevření dalších tří místností. Jde o prostory dříve užívané synem a dcerou majitele zámku Františka Josefa z Auerspergu.

Začnou také práce na novém pojetí hipologické trasy a počítá se i s průzkumem a postupným obnovením barevného sladění výmalby vnitřních prostor. „Budou-li peníze, chceme nechat zrestaurovat i hlavy sedmi jelenů ze zámeckého nádvoří," dodal kastelán Jaroslav Bušta.

Autor: Marek Nečina

21.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z vyšehradské umělé trávy veze Chrudim tři body.

Z vyšehradské umělky přijela Chrudim s plným počtem bodů

Z prodejní výstavy konané v rámci Babího léta na Železných horách.

Autokemp lákal návštěvníky

Už se moštuje

Krouna – Začala sezóna moštování. Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Krouně nabídla první letošní moštování v pátek 22. září.

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Rosice – Dnes od 9 hodin se v areálu rosické tržnice koná Rosická brázda.

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení