VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeští vojáci patrolují s příslušníky afghánské policie

FAJZBÁD - Společné krátkodobé patroly příslušníků průzkumných odřadů 6. kontingentu Armády České republiky PRT Fajzabád (jehož součástí jsou i chrudimští vojáci)spříslušníky Afghánské národní policie (ANP) patří kdůležitým úkolům, které naši vojáci plní vrámci operačního úkolu.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Z mise chrudimských vojáků v Afghanistanu.Foto: Kateřina Rajková

Jejich význam spočívá především vtom, že prezentují podporu jednotek ISAF afghánské policii a tím i afghánské vládě. Vlastní pozice ANP je tak upevňována a vzrůstá důvěra místních obyvatel jak vpolicii, tak vnaše jednotky, což napomáhá kzajištění bezpečného prostředí.

Znaší strany je spolupráce a kontakt smístní policií také vhodnou příležitostí kzískávání informací o celkové situaci vtéto oblasti a vztahu obyvatel vůči jednotkám ISAF. Poznatky o běžném životě a zvycích Afghánců mohou vmnoha směrech našim vojákům pomoci při plnění úkolů vzemi se zcela odlišnou kulturou a sociálními poměry.

Patroly koordinují příslušníci chorvatské policie, kteří působí vPRT Fajzabád a jsou zároveň zodpovědní za dlouhodobou přípravu a výcvik příslušníků ANP. Společné patroly jsou plánovány zhruba dvakrát týdně vnepravidelných intervalech tak, aby byla dodržena bezpečnostní opatření a minimalizováno riziko ohrožení našich jednotek. Vsoučasné době tato patrolovací činnost probíhá pouze ve městě Fajzabád, které je správním centrem celé provincie Badakšán. Svůj úřad zde má například guvernér provincie, vrchní soud, civilní a vojenská část Úřadu boje s narkotiky či badakšánský olympijský výbor. Zároveň je zde největší koncentrace vzdělávacích institucí vcelé provincii a sídlí zde také několik mezinárodních humanitárních organizací jako například UNICEF, Červený kříž či UNAMA.

Naši část patroly tvoří jeden až dva týmy MRT (Military recce team), které ktomuto účelu využívají pancéřovaná vozidla. Patroly jsou kombinované - pěší a na vozidlech. Část našich vojáků provádí pěší obchůzku společně spěti policisty zANP a vozidla je následují po celou dobu patroly. Tyto „obchůzky“ trvají devadesát minut a nejsou pouze demonstrací spolupráce jednotek PRT sANP, ale místní policisté se při nich zároveň učí některé vojenské dovednosti, jako je práce smapou či základní vojenské návyky při provádění pěší patroly. Příslušníci ANP velmi oceňují ochotu našich vojáků, sjakou jim umožňují získávat nové zkušenosti, a jejich profesionální přístup knim. Důležitou součástí nejen těchto společných patrol, ale vpodstatě každé činnosti, při které se vojáci dostanou do styku smístními obyvateli, jsou překladatelé. Jejich přítomnost se stala nutností. Reakce místních obyvatel na společné patroly jsou velmi kladné, protože většina znich oceňuje zlepšení pozice Afghánské národní policie a stím spojené snížení kriminality voblasti.Právě český kontingent jako první zahájil tyto společné patroly safghánskou policií a jelikož se jejich předpokládaný efekt potvrdil, zapojují se do nich postupně i německý a dánský kontingent. Společná patrolovací činnost a bližší spolupráce smístní policií je součástí také dlouhodobých patrol do ostatních distriktů a postupně přispívá ke zlepšení bezpečnostní situace vkonkrétní oblasti našeho působení.

 

Kateřina Rajková

18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Chrudim dostala díky losu výhodu domácího prostředí podruhé. A využila ji parádně. Nebezpečné Zápy nepustila do souvislého tlaku a vytvářela si dost šancí ke skórování. Brankář  Záp Straka byl výborný a týmu hodně pomohl.

I podruhé Chrudim doma bodovala naplno

Ilustrační foto.

Na mistrovství republiky budou také hasiči z Chrudimska

V Havlíčkově ulici raději neparkujte

Chrudim – V sobotu kolem poledního projede Chrudimí velký cyklistický závod Manitou Železné hory České spořitelny. 

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

Chrudim – Nekuřácký zákon vyhání milovníky tabáku doulic. Městská policie v Chrudimi eviduje zvýšený počet výjezdů kvůli stížnostem na hluk.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Nejvíc se půjčují knihy pro děti

Třemošnice – V kterém ročním období si lidé nejvíce půjčují knihy? Jaké žánry jsou oblíbené, a naopak co se stane, když nějaký opozdilec knížky vrací pozdě? Na tyto otázky nám odpovídala pracovnice knihovny a informačního centra v Třemošnici Pavla Alvarezová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení