VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět stovek vodáků splulo řeku Chrudimku, pádlo je smočeno

Seč – Hrázný Sečské přehrady otočil výpustnými ventily a naplnil řeku devíti vteřinovými kubíky.

30.3.2015
SDÍLEJ:

Na Chrudimce se k prvnímu splutí sešlo okolo pěti stovek nedočkavých vodáků ze všech koutů republiky, i Slovenska a Polska. Foto: František Zvěřina

Železné Hory nabízejí pro vodáky hned dvě jarní řeky a to Chrudimku a Doubravu.
V minulosti. měly společné koryto, ale potom se vinou přírodních vlivů rozdělily a každá se ubírá jiným směrem. Chrudimka teče po severní straně a Doubrava po jižní části Železných hor. Přesto se opět jejich vody potkají. Chrudimka odevzdá veškerou vodu řece Labi v Pardubicích a Doubrava o vtéká něco níž v Záboří nad Labem.

V sobotu se na Chrudimce sešlo okolo pěti stovek nedočkavých vodáků ze všech koutů republiky, nechyběli ani vodáci ze Slovenské republiky a Polska. Nemohli se dočkat, až poprvé po zimě smočí své pádlo. I když je už týden jaro, teploty se pohybovaly okolo 5 °C a sluníčko se ukázalo pouze na chvilku.

Bez chybičky

Organizátor akce František Bobr Zvěřina oceňuje perfektně připravenou manipulaci na vodní nádrži Seč I. „Velká přehrada dodávala vodu do již plné takzvané vyrovnávačky. To nemělo chybu, protože jsme nemuseli čekat na doplnění a voda přepadávala přes jez hned po první vlně. V 10.30 hod pan hrázný začal otáčet pověstným kolečkem dvou výpustí a tím naplnil řeku devíti vteřinovými kubíky pro možný sjezd," řekl František Zvěřina.

Chrudimka zpočátku svižně teče hlubokým údolím plné zákrut. Po necelých třech kilometrech se proud řeky zklidňuje zmíněnou vyrovnávačkou (Seč II).

Zde se nachází šestimetrový jez, který je pro většinu vodáků nesjízdný. Našli se však borci, kteří z jezu za potlesku ostatních přihlížejících jednoduše skočili. Po dalším necelém kilometru vodáky čekal celkem pohodový sjízdný jez.

V dalším úseku si řeka udržuje pěkný spád a vede již otevřeným údolími, které jsou plné pastvin. „Po zastávce v Bojanově v rybářské klubovně nás čekaly ještě dva sjízdné jezy a plavbu jme ukončili po jedenácti kilometrech v Mezisvětí," dodal Bobr Zvěřina. Závěrem poděkoval Krajskému úřadu v Pardubicích, Povodí Labe Hradec Králové s.p., a všem účastníkům vodoprávního řízení za možnost uspořádání této akce.

Dík posílá prostřednictvím Chrudimského deníku i všem slušným vodákům, kteří bez reptání respektovali značku se zákazem splutí do vodárenského pásma vodního díla Křižanovice.

Hurá do Ronova!

O nadcházejícím víkendu se vodáci sejdou na Doubravě. Dostatek vody je zajištěn, v sobotu mohou účastníci své splutí řeky oslavit na Vodáckém bále v Ronově. ⋌(fz, ron)

Autor: Redakce, Romana Netolická

30.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z vyšehradské umělé trávy veze Chrudim tři body.

Z vyšehradské umělky přijela Chrudim s plným počtem bodů

Z prodejní výstavy konané v rámci Babího léta na Železných horách.

Autokemp lákal návštěvníky

Už se moštuje

Krouna – Začala sezóna moštování. Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Krouně nabídla první letošní moštování v pátek 22. září.

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Rosice – Dnes od 9 hodin se v areálu rosické tržnice koná Rosická brázda.

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení