VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petice? Spíše horký brambor

Pardubice - Ani po třech měsících se organizátoři podpisů za trauma a onkocentrum nedočkali reakce

19.5.2009
SDÍLEJ:

Traumatologické centrum pardubické nemocniceFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Iniciátoři petice na zachování statutu Traumacentra a Komplexního onkologického centra Pardubické krajské nemocnice se stále nedočkali patřičné reakce ze strany státních orgánů či odborníků. A čekají již tři měsíce. Státní orgán tak podle nich nesplnil svou povinnost.


Na petiční archy na zachování statutu dvou důležitých části nemocnice se na přelomu roku podepsalo na 26 tisíc lidí. Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice (SPP), která petici iniciovala, se však nedočkala odpovědi politiků a kompetentních lidí. Čeká již tři měsíce na odpověď. Petiční zákon přitom podle ní jasně říká, že „státní orgán, který petici přijal, je povinen její obsah posoudit a do třiceti dnů písemně odpovědět tomu, kdo ji podal anebo tomu, kdo zastupuje členy petičního výboru“.

„Petici, kterou podepsalo 25 637 lidí, předali zástupci SPP spolu s primátorem města Jaroslavem Demlem 13. února 2009 na tři místa. Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny ČR, v jehož čele je Zuzka Bebarová-Rujbrová, tehdejšímu premiérovi Mirkovi Topolánkovi a ministryni zdravotnictví Daniele Filipiové. Dodnes jsme nedostali žádnou odpověď,“ řekla náměstkyně primátora za SPP Štěpánka Fraňková s tím, že čeká již tři měsíce. A stále nic.

Podle Fraňkové si politici petici přehazují jako horký brambor a její cesta politickými výšinami tak nemá daleko k pohádce O kohoutkovi a slepičce. „Petiční výbor se má podle Zásad pro vyřizování peticí ze dne 14. listopadu 2006 peticí, která má více než 10.000 signatářů, zabývat na svém jednání za účasti zástupců jejích organizátorů. Místo toho výbor postoupil pardubickou petici 3. března k vyřízení zdravotnímu výboru. Od toho nepřišla žádná odpověď. Petice určená premiérovi byla Úřadem vlády postoupena 19. února ministerstvu zdravotnictví, odboru zdravotních služeb. Ani odtud nepřišla během tří měsíců žádná odpověď,“ popisuje petiční anabázi náměstkyně.

Jediná odezva přišla od ministryně zdravotnictví. Nereagovala však na petici samotnou, ale na dopis primátora města, kterým se k petici připojoval. Ministryně Filipiová se ohradila proti petici samotné s tím, že se jedná o šíření poplašné zprávy, která nemá pravdivý základ a dochází tak ke klamání občanů. Zmiňuje se rovněž o tom, že v případě pokračování je připravena proti iniciátorům a šiřitelům této petice podat trestní oznámení.

Arogance moci

„To je snad největší arogance moci, jaké se mohli dočkat nejen organizátoři a signatáři petice, ale všichni občané. Z naší ústavy jasně vyplývá, že nikdo nemůže být stíhán za uplatnění práv daných listinou práv a svobod, tedy nelze být stíhán za uplatnění petičního práva,“ doplňuje Fraňkovou Miroslav Petráň, předseda SPP a současně zastupitel Pardubic.

Nemocnice přišla o statut rozhodnutím ministerstva zdravotnictví k prvnímu lednu 2009. Pardubickému kraji, který je zřizovatelem nemocnice, ani nemocnici samotné, ministerstvo dodnes nepředložilo závěry auditů, na jejichž základě byly statuty center odebrány. Pardubická traumatologie má podle ministerstva ošetřovat a léčit pouze jednodušší úrazy, ač je schopna kvalitně řešit i komplikovaná poranění. Onkologie zase nemá přístup k biologické léčbě. Kritikům postupu ministerstva vadí, že obě oddělení, ale i na ně navazující pracoviště, tak ztrácejí na odbornosti a pacienti jsou stále častěji odkázáni na vzdálenější zdravotnická zařízení.

Autor: Petr Doubrava

19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Marioneta malé tanečnice.
2

Muzeum chystá výstavu věnovanou jediné loutce

Hasiči varují: Dejte pozor na nevyčištěný komín

Chrudimsko – Topná sezóna začíná oficiálně až 1. října, nicméně chladné počasí už nyní vedlo řadu domácností, aby si alespoň na noc přitopilo.

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Chrudim – Městu se daří snižovat zůstatek nesplacených úvěrů. Radnice si tak bude moci případně vzít bez obav nový úvěr na zajištění některé z připravovaných větších investic.

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Chrudim - Sobotním soupeřem chrudimského týmu byl šestý celek ČFL - SK Benešov. Utkání začali domácí ofenzívně a vypracovali si několik příležitostí.

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení