Mezi odpadlíky z rozpadajících se Věcí veřejných se ani po včerejších veletočích nezařadili oba její východočeští poslanci, pardubický Miroslav Petráň a královéhradecký Jiří Štětina.

„Nechápu, že se někdo zabývá tím, že někdo dal někomu půjčku v řádu statisíců, a to ze svých peněz, když uplynulých dvacet let nikoho nezajímalo, kdo rozkrádal veřejné peníze. Tím spíš, že odpovědnost za toto rozkrádání nesou i lidé, kteří dodnes sedí v parlamentu a někteří z nich dokonce ve vládě,“ prohlásil včera Miroslav Petráň.

Informace o údajných úplatcích ve straně Radka Johna a Víta Bárty označil za uměle nafouknutou pseudokauzu, která odvádí pozornost od potřebných vládních reforem. V klubu VV zůstává, jeho vedení podporuje a nevidí nejmenší důvod, proč na tom něco měnit.
„V této zemi se neřeší daleko závažnější kauzy,“ přisvědčil jeho stranický kolega ze sněmovny Jiří Štětina.

„Události posledních dní ukazují v plné nahotě návrat ke starým pořádkům, kdy byly na prvním místě prachy a korupce a kterým se VV snažily a snaží zabránit,“ dodal Jiří Štětina.

Je to spiknutí těch, kterým jsme šlápli na kuří oko, míní Petráň

Oba východočeští poslanci za Věci veřejné, stejně jako vedení zdejších krajských stranických sekretariátů, stále stojí za současným vedením strany.
A hlavně samotní poslanci Jiří Štětina a Miroslav Petráň si ve svých argumentech neberou žádné servítky. Celá kauza kolem údajných úplatků Víta Bárty svým poslancům je podle nich účelová a informace médií o Bártově strategii propojení ekonomické a politické moci prý nejsou nikterak podložené.
Petráň například naznačil, že se jedná o spiknutí těch, kterým VV šláply svojí politikou na kuří oko.

„Domnívám se, že hlavní důvod celého skandálu není ten uváděný, ale ten, že Věci veřejné setrvaly na svém protikorupčním programu a dalším stranám se to příliš nelíbilo,“ řekl Petráň.

Uznal přitom, že Věci veřejné jako mladá strana prodělává určité dětské nemoci. „Ano, staly se chyby. Ale kdo je nedělá? Není nic pravdy na tom, že Věci veřejné jsou ostře hlídanou firmou pana Bárty. Nic takového. Na poslaneckém klubu jsem doposud vždy říkal své názory, vždy zcela naplno, a nikdy jsem za ně nebyl nijak napomenut,“ podotkl Petráň.

Nechtěl se ani vyjadřovat k obvinění z posledních dní kolem udání o údajných úplatcích. „Nebudu komentovat nic, u čeho jsem nebyl. Neexistují žádné relevantní důkazy. Od toho jsou tu jiné orgány, aby toto posuzovaly. Sám jsem zažil v této zemi mnoho vymyšlených událostí, a někdy naopak takové, která sice byly velmi, velmi závažné, ale přitom odezněly bez nejmenších důsledků a medializace,“ dodal.

Stejně tak i Jiří Štětina se domnívá, že VV doplácejí pouze na to, že si jdou za svým programem. „Svůj názor poskytnu, až bude veřejně publikován názor exministra Bárty, který zatím nikde zveřejněn nebyl… Ještě ho nikde neřekl, musí nejprve všechny informace zdokladovat a zpracovat. Já sám mám zatím informace z našeho klubu, a ty jsou jiné, než uvádějí noviny,“ řekl Štětina.

Odmítl i obvinění z údajného uplácení poslankyně Kočí. „Také jsem si někdy půjčil od kamarádů, od známých, a když někomu věřím, nebudu po něm chtít podepsání smluv nebo dokonce úroků. Nesouhlasím s tím, že to byl úplatek, byla to normální půjčka.“

A stejně jako Petráň tvrdí, že ve VV má svobodu prosazovat svůj program, se kterým šel do voleb. Oba poslanci odmítli pochybnosti, že jsou loajální pouze kvůli tvrdým smlouvám, jež podepsali výměnou za své kandidatury za VV. „Byl to jen formální akt, který by stejně nemohl nikdo vymáhat,“ dodal Štětina.

V regionu to není první skandál VV

Skandály se „véčkařům“ v regionu nevyhnuly už při komunálních volbách. Dva dny před volbami strana za podivných okolností odvolala dvojku na své kandidátce v Hradci Králové Petra Stejskala, na protest společně s ním na vlastní žádost odešli ještě dva kandidáti. A aby toho nebylo málo, na plakátech kandidátů VV se objevila fotografie ženy, která netušila, jak se tam její snímek dostal. Na 35. místě kandidovala Lucie Dvořáková, místo ní tam však byla fotografie Lucie Dejdarové. „Za záměnu může omyl kandidátky Hany Benešové, která obě ženy zaměstnává. Obě si jsou typově podobné, tak fotografie zaměnila,“ uvedl tajemník VV Jan Hrdina. Věci veřejné nakonec neuspěly, v Hradci nezískaly ani jedno zastupitelské křeslo.

Volební výsledky Věcí veřejných

Parlamentní volby, květen 2010:
• Královéhradecký kraj:  12,25 %
• Pardubický kraj:      11,62 %
• Celostátně       10,88 %

Senátní a komunální volby, říjen 2010:
• Kandidáti do Senátu se v žádném ze tří východočeských volebních obvodů neprobojovali ani do druhého kola
• Zklamáním byly i výsledky VV ve volbách do zastupitelstev měst a obcí