VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po 75 letech stojí v Miřetíně nová zvonička

Miřetín – V Miřetíně mají znovu po 75 letech obecní zvoničku slavnostně ji tu odhalili v sobotu 16. září. Jak uvedl prosečský starosta Jan Macháček, zvonička tu stála od roku 1891 a nebyla spojena s žádným kostelem.

17.9.2017
SDÍLEJ:

Nová zvonička v MiřetíněFoto: Veronika Macháčková

„Zvonička zde stála, aby občany obce varovala před požárem a pomohla svolat požárníky, dnešní hasiče. Zvoničky v 18. a 19. století stavěly na příkaz Marie Terezie a následně jejího syna Josefa II. jako prvotní protipožární opatření, kdy každá obec měla povinnost mít svou zvoničku,“ uvedl v projevu při slavnostním odhalení Jan Macháček.

Jenže přišly světové války, které zvoničku vždy připravily o zvon. Nejprve se tak stalo v roce 1917, a když jej místní nahradili novým, o několik let později jej znovu zabrala armáda pro vojenské účely, tentokrát v roce 1941. Rok na to zmizela ze zděných základů i dřevěná nástavba a miřetínská zvonička zanikla úplně.

Nová naděje

Od té doby uplynulo mnoho let, a ž do veřejné schůze miřetínských občanů, která se uskutečnila v roce 2015, a kdy byl schválen návrh na její obnovu. Složili se na ni místní obyvatelé i sbor dobrovolných hasičů a přispělo také město Proseč, pod kterou Miřetín územně spadá. Díky tomu mohla být zvonička podle návrhu Marka Rejenta znovu postavena a po 75 letech uvedena do provozu.

„Sama zvonička a její nový zvon ať všem symbolicky připomínají snahu našich předků řádně pečovat o své občany a ochraňovat své obce před přírodními živly a nepřízní osudu,“ dodal na závěr Jan Macháček.

Autor: Lukáš Vaníček

17.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z prodejní výstavy konané v rámci Babího léta na Železných horách.

Autokemp lákal návštěvníky

Už se moštuje.

Už se moštuje

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Rosice – Dnes od 9 hodin se v areálu rosické tržnice koná Rosická brázda.

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení