VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počasí houbám svědčí, rostou i hřiby

Pardubicko – Houbařská sezona se slibně rozjíždí. Díky příznivému počasí se objevily hřiby, klouzky nebo křemenáče. Nejlepší situace je v nížinách a středních polohách.

28.5.2010
SDÍLEJ:

Hřib kovář.Foto: Jiří Laštůvka „Kudláček“

Houbařská sezona se podle mykologů začíná slibně rozjíždět. Stále lépe se daří jarním houbám a rostou už také hodnotné letní druhy. Díky příznivému počasí se v některých místech objevily hřiby, klouzky nebo křemenáče. Nejlepší situace je v nížinách a středních polohách.

Vede hřib kovář

„Tento týden začaly růst také hřibovité houby, holubinky, muchomůrky nebo čechravky. Zatím vede hřib kovář, který byl již opakovaně nalezen, zejména v teplejších oblastech, jako je například Polabí,“ říká Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Podle jeho slov už jarní houbaři našli také klouzky a hlášeny jsou i křemenáče. „I když tyto nálezy jsou zatím sporadické, v příštích dnech se očekává zlepšení.“

Landa dodal, že stále dominují jarní houby. „Čirůvka májovka jasně vede. Je to skvělá houbička, která vyrůstá v trávnících na okrajích lesů, v prosvětlených lesích listnatých i mimo les. Následuje ji závojenka podtrnka. Je jedlá a ve svém rodě je prakticky výjimkou. Vyrůstá na jaře a má vazbu na trnky, hlohy a ovocné stromy,“ vysvětlil.

Na jaře se podle něj tyto houby mohou sbírat a jsou využitelné. Upozornil ovšem, že jsou vhodné jen pro houbaře, kteří je dobře znají. „V červenci a dalších měsících vyrůstají v lese závojenky jedovaté,“ varoval.

Mykolog zároveň upozornil na stále hojnější růst jedovatých hub. „Pečárka zápašná začala v tomto týdnu dominovat. Od dalších pečárek, neboli žampionů, se liší zejména nepřítomností příjemné anýzové hořkomandlové vůně,“ uvedl. Od jedlých druhů se zároveň odlišuje žlutou oxidací při poškrábání. „Před touto houbou varujeme, stejně jako před čechratkou podvinutou, která začala růst. Je to nebezpečná houba,“ zdůraznil. Dodal zároveň, že začaly růst také muchomůrky. „Objevila se muchomůrka slámožlutá, roste třepenitka svazčitá i bedly zahradní, u kterých není vyjasněna jedlost,“ uvedl.

Podle Landy bude další růst hub záviset na přísunu vláhy a tepla. „Zatím je vláhy dost a teploty neklesají k nule. Chladnější noci ovšem odložily růst letních hub asi o dva týdny,“ dodal.

Autor: ČTK

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies