VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekreační lesy: žádné asfaltové cesty tam nebudou

Chrudim/Slatiňany - Kdo si představuje rekreační lesy jako přírodní skanzen s asfaltovými cestami a cedulemi upozorňujícími na zákaz vstupu, hodně se mýlí. Tvůrci nové podoby Podhůry postupují při své práci citlivě a nápaditě.

21.2.2008
SDÍLEJ:

Rekreační lesy na Podhůře.Foto: Karel Dvořák

Hlavním inciátorem je město Chrudim, ale jeho partnery jsou i další obce mikroregionu.

„Na své náklady jsme vybudovali malou přírodní tělocvičnu nad Monakem, aktivně se zapojujeme i do plánované rekonstrukce Švýcárny, jež je teď ve fázi projektové dokumentace. Jsme rovněž inciátory vyhlídky Nevyhlídky na Chlumu,“ říká starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Pohledský revír

Společnost Městské lesy chce i v letošním pořádat akce pro veřejnost, třeba jarní Otvírání studánek. „Koncem května zpřístupníme rozhlednu Bára, která území turisticky zatraktivní, to bude velká událost,“ slibuje ředitel Městských lesů Zdeněk Odvárka.

Město Chrudim je vlastníkem 452 ha lesa, které mu byly navráceny v r. 1992 v rámci restitucí. Tyto lesní porosty se staly majetkem města během uplynulých několika století.

Královskému věnnému městu Chrudim náležel tzv. Pohledský revír, položený cca 12 km jihozápadně od města. Kdy a jak se stal tento les majetkem města, není známo. Městský úřad v Chrudimi spravoval rovněž tzv. Špitální les, jmenovaný též Podhůří nebo revír Hůra Králové. Výnos z tohoto lesa plynul do špitálního fondu, z něhož byl udržován špitál u kostela sv. Kateřiny v Chrudimi. O založení špitálu není zpráv, avšak dle Patrocinia se tak mohlo stát během 14. století. (První zpráva je z roku 1454.)

Pod správou města

Po navrácení lesů bylo Zastupitelstvem města rozhodnuto, že si své lesy bude spravovat a obhospodařovat město. Za tímto účelem byla založena příspěvková organizace Správa městských lesů Chrudim, kterou od 1. 1. 2005 nahradila společnost Městské lesy Chrudim, s. r. o.

Společnost sídlí v Chrudimi na nové radnici na Resselově náměstí, provozní zázemí má v hájence v Pohledu.

Autor: Romana Netolická

21.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Škoda Rapid 136 MTX Cabrio.
AUTOMIX.CZ
49

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Martin Věchet a Eva Navrátilová

Martin Věchet odpískal festival v Mladých Bukách

Během Dne s Jitřenkou si cenu zasloužili všichni závodníci

Chrudim – Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim pořádalo během úterý tradiční Den s Jitřenkou.

Na radnici v Hlinsku „bydlí“ 748 obyvatel

Hlinsko – Bydlím na radnici. To o sobě může říkat 748 lidí, kteří jsou trvale hlášeni na Městském úřadě v Hlinsku. Město má 9632 obyvatel a podle propočtu tak na radnici „žije" každý dvanáctý člověk.

Okradl spícího muže na lavičce

Chrudim – Nedělní ráno nebylo pro devětačtyřicetiletého muže vůbec šťastné. Spal na lavičce v chrudimském Střeleckém parku, když náhle zjistil, že mu někdo krade jeho plátěnou tašku.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Chrast, Pardubice - Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 600 tisíc korun společnosti JASOBAL s.r.o. Výrobce bublinkové fólie se po zákazu výroby nařízeném inspekcí loni v květnu přesunul z Chrasti u Chrudimi do Pardubic.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies