VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekreační lesy: žádné asfaltové cesty tam nebudou

Chrudim/Slatiňany - Kdo si představuje rekreační lesy jako přírodní skanzen s asfaltovými cestami a cedulemi upozorňujícími na zákaz vstupu, hodně se mýlí. Tvůrci nové podoby Podhůry postupují při své práci citlivě a nápaditě.

21.2.2008
SDÍLEJ:

Rekreační lesy na Podhůře.Foto: Karel Dvořák

Hlavním inciátorem je město Chrudim, ale jeho partnery jsou i další obce mikroregionu.

„Na své náklady jsme vybudovali malou přírodní tělocvičnu nad Monakem, aktivně se zapojujeme i do plánované rekonstrukce Švýcárny, jež je teď ve fázi projektové dokumentace. Jsme rovněž inciátory vyhlídky Nevyhlídky na Chlumu,“ říká starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Pohledský revír

Společnost Městské lesy chce i v letošním pořádat akce pro veřejnost, třeba jarní Otvírání studánek. „Koncem května zpřístupníme rozhlednu Bára, která území turisticky zatraktivní, to bude velká událost,“ slibuje ředitel Městských lesů Zdeněk Odvárka.

Město Chrudim je vlastníkem 452 ha lesa, které mu byly navráceny v r. 1992 v rámci restitucí. Tyto lesní porosty se staly majetkem města během uplynulých několika století.

Královskému věnnému městu Chrudim náležel tzv. Pohledský revír, položený cca 12 km jihozápadně od města. Kdy a jak se stal tento les majetkem města, není známo. Městský úřad v Chrudimi spravoval rovněž tzv. Špitální les, jmenovaný též Podhůří nebo revír Hůra Králové. Výnos z tohoto lesa plynul do špitálního fondu, z něhož byl udržován špitál u kostela sv. Kateřiny v Chrudimi. O založení špitálu není zpráv, avšak dle Patrocinia se tak mohlo stát během 14. století. (První zpráva je z roku 1454.)

Pod správou města

Po navrácení lesů bylo Zastupitelstvem města rozhodnuto, že si své lesy bude spravovat a obhospodařovat město. Za tímto účelem byla založena příspěvková organizace Správa městských lesů Chrudim, kterou od 1. 1. 2005 nahradila společnost Městské lesy Chrudim, s. r. o.

Společnost sídlí v Chrudimi na nové radnici na Resselově náměstí, provozní zázemí má v hájence v Pohledu.

Autor: Romana Netolická

21.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letní barokní scéna v Chrudimi
11

Barokní serenáty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Automatika zalarmovala hasiče a poté vypustila pěnu

Třemošnice - Profesionální hasiče ze Seče a dobrovolné z Třemošnice, Prachovic a Seče vyburcoval ve středu ve 21.18 poplach. Mělo hořet v dílně podniku ve Skoranově. I když vše nasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o veliký požár, nakonec se vůbec nehasilo.

Hokejistům se přiblížil boj o dobu ledovou

Chrudim – Strojník zimního stadiónu v Chrudimi Petr Kulhánek ve vodním mlžném oparu stříká na betonovou plochu jednu vrstvu vody za druhou. Připravuje tak základní ledovou vrstvu pro nástup rolby, která se už po zbytek sezóny v hale bude o kvalitu ledu v Chrudimi starat.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení