VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Popeláři by mohli vážit odpad

Chrudim - Město Chrudim chce posílit osvětu a motivovat obyvatele k lepšímu třídění.

17.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Marek Nečina

Město Chrudim připravuje v rámci nové koncepce odpadového hospodářství i větší osvětu. Jejím cílem je motivovat veřejnost k nižší produkci či výrazně lepšímu třídění odpadů. V případě velkého úspěchu může tato osvěta přinést i nižší poplatky za komunální odpad.

„Někdy stačí velmi málo a zpracování odpadů může být mnohonásobně efektivnější. V Chrudimi máme například 92 nádob na papír či 179 nádob na sklo. Mnohdy ale v rámci svozu odpadu najdeme v zaplněném kontejneru o celkovém objemu 1 100 litrů pouhých dvacet kilogramů papíru. Vozit vzduch celý systém nakládání s odpady velmi prodražuje. Přitom stačí například velkou krabici roztrhat. Někdy jen sešlápnutí nestačí a krabice opět nabude na objemu. Pak se zdá kontejner plný a lidé tak kvůli tomu odkládají odpad v okolí separačních hnízd," upozorňuje místostarosta Roman Málek.

Problém se zvětšuje

Na základě přání veřejnosti jsou v současné době i prověřovány různé možnosti diferenciace ceny za svoz komunálního odpadu v přímé souvislosti s jeho objemem.

„Ze zahraniční už známe první zkušenosti Göteborgu, kde je nedaleko naše spřátelené město Partille. Systém není úplně jednoduchý, ale je potřeba začít pracovat co nejdříve. Okolo roku 2025 bude problém s likvidací komunálního odpadu, neboť již nebude možné přímo skládkovat. A náklady na likvidaci odpadu bude muset někdo zaplatit, proto když vytřídíme maximum, ušetříme neuvěřitelné množství peněz. Jen ilustračně – kdybychom využívali spalovnu kupříkladu za tři miliardy a měla si zaplatit provoz a odpisy za třicet let, může likvidace tuny odpadu vycházet na tisíce korun," doplňuje Málek.

Méně vyhodit i platit

Systém selektivní evidence odevzdaného netříděného odpadu by mohl být založen na dnes běžných moderních technologiích. „Všichni známe čipy, jakými je opatřováno například dražší zboží v hypermarketech. Jde o rozměrově drobná pasivní zařízení, která nepotřebují vlastní elektrické napájení. Pokud by byla popelnice té které domácnosti opatřena podobným jednoznačně identifikovatelným čipem a pokud by byl popelářský vůz zároveň vybaven čipovou čtečkou a také přesnou váhou, bylo by následně okamžitě jasné, kolik odpadu bylo od toho kterého domu odvezeno," vysvětluje místostarosta.

Celkový poplatek hrazený jednotlivcem za svoz a likvidaci směsného odpadu (v Chrudimi je to nyní 600 korun) je součtem několika položek. Jednou z nich je i částka, kterou je nutno hradit provozovatelům skládky komunálního odpadu. A právě tuto položku by lidé mohli ovlivnit. „Svědomitěji třídící člověk by do popelnice nasypal méně směsného odpadu a tudíž by také méně zaplatil za jeho uložení," podotýká Roman Málek s tím, že naopak vytříděný odpad, jenž tvoří dále přeprodávanou a průmyslově využitelnou surovinu, by o to výrazněji posílil příjmovou stránku systému.

Největší individuální přínos by systém měl pro lidi z rodinných domů nebo z malých bytovek. U obyvatel paneláků a větších bytových domů nelze samozřejmě kalkulovat například s jedním kontejnerem pro každou domácnost. Váhu odevzdaného odpadu by tak bylo nutné v tomto případě mezi jednotlivé domácnosti rozpočítávat.

Autor: Marek Nečina

17.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odstraňování následků čtvrteční bouřky
5

Noční bouřka napáchala desítky škod, Kouty málem spláchla voda

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Podezřelý násilník skončil ve vazbě

Chrudimsko – Ve vazební věznici čeká na soud čtyřicetiletý muž, jehož kriminalisté podezírají z týrání. „Od začátku roku 2013 do letošního června měl fyzicky a psychicky týrat svoji mladší družku," uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař.

Pardubice se v sobotu vrátí do roku 1942. Do heydrichiády

Pardubice VIDEO/ – Odvaha československých výsadkářů kontra temná doba brutálních represí, které následovaly po smrti tyrana Reinharda Heydricha. Na jeho likvidaci se podíleli také členové paraskupiny Silver A Alfréd Bartoš, Jiří Potůček a Josef Valčík, kteří našli své zázemí v Pardubicích a okolí. Výročí jejich činů si tuto sobotu po 75 letech připomenou i Pardubice.

Mazda nabourala do stromu, řidička utrpěla vážná zranění

Trhová Kamenice – Vážná dopravní nehoda se stala ve čtvrtek deset minut před osmou večer na silnici mezi Trhovou Kamenicí a Rohoznou. Pětasedmdesátiletá řidička tu ošklivým způsobem nabourala do stromu.

Fotbalu je potřeba také něco obětovat a ne pouze brát

Heřmanův Městec – Tomáš Zrůst, ještě nedávno brankářská jednička Heřmanova Městce, která měla velkou zásluhu na tom, že Jiskra si letos odbyla premíéru v krajském přeboru, a že šlo o premiéru úspěšnou dokazuje fakt, že se vyhnula sestupovým vodám. Všechno krásné ale jednou končí a i přes svůj mladý věk se rozhodl, dnes už bývalý brankář, věnovat především funkci předsedy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies