VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poskytnout první pomoc je snadné: stačí zavolat 112

Východní Čechy – Roky zanedbávaná laická zdravotnická příprava přinesla ovoce: lidé neumějí poskytnout první pomoc. Ale už se blýská…

24.4.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Už se o tom ví i na vysokých místech. Lidé ve východních Čechách neumějí poskytovat první pomoc. Skutečnost kritizuje například předseda krajského zdravotního výboru Královéhradeckého kraje Jiří Veselý.

Ale ona to není žádná novinka. Branná výchova se coby přežitek komunismu nenápadně vytratila ze školních osnov.Na podniková školení civilní obrany už s úsměvem vzpomínají jen padesátníci.

Vyrostla populace, které zásady „pěti T“ nic neříkají. Mají v kapse mobil a pomoc přece mohou kdykoliv přivolat.

„První pomoc by měl umět poskytnout každý, ale realita je zcela jiná. Přitom včasný zásah může zachránit lidský život,“ hodnotí Jiří Veselý.
Největším bojovníkem s neznalostí laické zdravotnické pomoci je zřejmě Český červený kříž. Oblastní spolky nabízejí kurzy první pomoci.
„Je o ně zájem,“ potvrdila ředitelka Oblastního spolku ČČK ve Svitavách Miloslava Burešová. „Nejedná se jen o tradiční školení pracovníků dětských zotavovacích akcí a pedagogů. Obracejí se na nás i některé firmy, abych proškolili jejich zaměstnance.“Červený kříž rovněž tak zvaně „chodí po školách“ a v jednorázových lekcích učí žáky poskytnout první pomoc.Nacvičuje to i s dětmi na svých letních táborech. „Účastníci se hravou formou naučí, jak pomoci sobě i druhým,“ sděluje Lukáš Pochylý, předseda hradeckého oblastního spolku.

Rychle a účinně dokážou pomoci dobrovolní hasiči

„Má je téměř každá obec. Je možné se na ně spolehnout i v případě záchrany života,“ říká Jan Veselý.
Hasičské závody, které bývají zejména v menších obcích velkou událostí, bývají také místem zdravotnické osvěty. Tak tomu bude například v sobotu v Bělovsi na Náchodsku na dopravním hřišti. Malý zdravotnický kurz začíná v devět hodin.

Každoroční zdravotnickou přípravou procházejí policisté. I ti by bez mrknutí oka měli umět fundovaně poskytnout předlékařskou pomoc.
V základních školách už mívají první pomoc začleněnou do prvouky a dopravní výchovy, přírodopisu či tělocviku.
„Máme figuríny, obvazový materiál… Myslím, že minimálně dvakrát během školního roku mají děti možnost si první pomoc vyzkoušet v praxi. Například i při pochodových cvičeních,“ říká ředitel chrudimské ZŠ na Školním náměstí Jiří Loukota.
Na otázku, kolik dětí z celé školy by si podle jeho názoru dokázalo poradit například v případě u dopravní nehody, ředitel odpověděl, že asi 60 procent. „Šedesát procent dětí by vědělo, že má zavolat na číslo 112,“ upřesnil.

Co se týče ale samotného umění poskytnout první pomoc, to už tak optimistický nebyl, a to ani v případě větších dětí. „Jenže to je i mezi dospělými velmi individuální. Známe případy, kdy k úrazu přijde zdravotní sestra a uteče od něj,“ podotkl Loukota.

Zuzana Plocková, Kamil Dubský

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z prodejní výstavy konané v rámci Babího léta na Železných horách.

Autokemp lákal návštěvníky

Už se moštuje.

Už se moštuje

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Rosice – Dnes od 9 hodin se v areálu rosické tržnice koná Rosická brázda.

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení